Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Vücut fonksiyonlarının düzgün bir şekilde çalışabilmesinden ve vücuttaki birçok biyolojik sürecin düzenlenmesinden hormonlar sorumludur. Endokrin bezleri tarafından salgılanan ve kan dolaşımıyla hedef dokulara taşınan hormonlar; büyüme, gelişme, sindirim, metabolizma, üreme, bağışıklık sistemi ve uyku düzeni gibi birçok süreci kontrol eder. Leptin de vücut fonksiyonları üzerinde büyük etkisi olan hormonlardan biridir. "Leptin ne demek?" ve "Leptin hormonu nasıl çalışır?" gibi merak edilen soruların cevaplarını sizin için derledik.
İçindekiler

Leptin Hormonu Nedir?

Genellikle tokluk hormonu olarak da bilinen leptin, vücutta yağ hücreleri tarafından üretilen ve normal kilonun korunmasında görevli olan metabolik bir hormondur. Bu hormon yağ hücrelerinin yanı sıra kemik iliğinde, iskelet kaslarında, mide mukozasında, deri hücrelerinde ve beynin bazı kısımlarında da üretilir.

Leptinin temel görevi hipotalamusa yağ depolarının yeterli olduğunu beyne bildirmektir. Kişi bu sayede doyduğunu anlayarak daha az yiyebilir ya da yemek yemeyi bırakabilir. Kan dolaşımında serbest olarak bulunabilen bu hormon bazı durumlarda proteine bağlı olarak da taşınabilir. Bilim insanları tarafından 1994 yılında keşfedilen leptin hormonunun tüm etkilerini anlamak üzere yapılan bilimsel çalışmalar hâlâ devam ediyor.

Leptin Hormonu Ne İşe Yarar?

Leptin hormonu vücut ağırlığını ve metabolizmayı düzenlemeye de yardımcı olur. Bu hormonun temel görevinin vücudun gıda alımı ve enerji tüketimi arasındaki dengeyi düzenlemeye çalışmak olduğu söylenebilir.

Açlık hissinin önlenmesi ve bununla birlikte enerji dengesinin düzenlenmesinde etkili olan hormon vücudun enerjiye ihtiyacı olmadığı durumlarda açlık hissetmemesini sağlar. Tüm bunlara ek olarak leptin hormonu kas aktivitesi, üreme, büyüme ve bağışıklık sisteminde de aktif bir şekilde görev alır. Bu hormon aynı zamanda hamilelik döneminde plesentanın gelişimine ve bebeğin büyümesine de yardımcı olur.

Leptin Hormonu Nasıl Çalışır?

Leptin vücuttaki yağ depolarının miktarını takip eder. Ardından bu bilgiyi beyne ileterek farklı tepkilerin ortaya çıkmasına neden olur. Hipotalamus yüksek leptin seviyelerini algıladığında vücutta yeterli enerji olduğunu kabul eder ve açlık hissini baskılar. Böylece vücudun tokluk hissetmesini sağlar. Düşük leptin seviyelerinde hipotalamus ilk durumun tam aksine vücudun enerjiye ihtiyacı olduğunu kabul eder ve açlık sinyallerini artırır.

Leptin Hormonu Nasıl Artırılır?

Leptin hormonunun artırılması için şu yöntemlerin izlenmesi yararlı olabilir:

Kaliteli ve Düzenli Uyku: Uyku kalitesi tüm vücut fonksiyonlarının düzenlenmesinde büyük bir etkiye sahiptir. Düzensiz ve yetersiz uyku leptin seviyelerinde düşüşe neden olabilir. Bu nedenle hormon seviyesinin artırılması için günde 7-8 saat uyumak büyük önem taşır.

Dengeli Beslenmek: Şok diyetler, uzun süreli açlık, ani kilo kaybı gibi durumlar iştahı kontrol eden hormonların dengesinde bozulmaya neden olabilir. Bu durumdan leptin hormonu da olumsuz etkilenir. Sürdürülebilir ve dengeli beslenme alışkanlığı leptin seviyelerinin artmasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda paketlenmiş ve işlenmiş gıdalardan da uzak durulması önemlidir.

Düzenli Egzersiz Yapmak: Düzenli egzersiz kilo kontrolünün sağlanmasında önemli bir rol oynar. Düzenli olarak yürüyüş, yüzme, bisiklet, pilates, fitness ya da koşu gibi egzersizler yapmak leptin seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir.

Stresten Uzak Kalmak: Birçok hormonda olduğu gibi leptin de yoğun stres seviyesinden olumsuz etkilenir. Hormon seviyesini yükseltmek için stresten uzak durmak büyük önem taşır.

Leptin Hormonu Seviyeleri Nasıl Ölçülür?

Leptin hormonu düzeyleri rutin kontrollerde ölçülmez. Ancak gerekli durumlarda doktor leptin hormonu değerlerinin ölçülmesini isteyebilir. Leptin hormonunun seviyeleri kan testiyle ölçülür. Leptin seviyeleri genellikle açken ölçüldüğünden ölçüm öncesinde doktorun tavsiye ettiği açlık sürelerine uyulması gerekir. Leptin seviyelerinin doğru şekilde ölçülebilmesi için genellikle 8 ila 12 saatlik bir açlık süresi yeterli olacaktır. Alınan kan örneği laboratuvara gönderilir, ölçüm işlemi tamamlanıp sonuçlar belirlenir. Kan testi sonucunda ölçülen leptin seviyeleri doktor tarafından değerlendirilir. Sonuçlar değerlendirilirken kişinin vücut yağ oranı, cinsiyeti, yaşam tarzı alışkanlıkları, genetik faktörler ve genel sağlık durumu da dikkate alınır.

Leptin İçeren Besinler

Leptin hormonu ile zayıflayanlar bu başarıyı hormonun sağladığı tokluk hissine borçludur. Birçok kişi leptin seviyelerini yükseltip tokluk hissini artırmak buna bağlı olarak da kilo kaybetmek ister. Genellikle bu durum için dışarıdan leptin takviyesi almak, yani leptin hormonu hapı gibi ürünler kullanmak pek işe yaramaz. Kilo kaybı için yüksek leptin seviyelerinden ziyade beynin leptin hormonlarının gönderdiği sinyali doğru şekilde işleyip işlemediği önemlidir. Ancak leptin hormonunun vücudun sağlıklı işleyişinde büyük bir öneme sahip olması nedeniyle leptin seviyelerini destekleyen besinlerin tüketimi oldukça önemlidir.

Leptin seviyelerini artırmada etkili olan besinler şunlardır:

 • Tam yağlı süt ve süt ürünleri,
 • Yumurta,
 • Havuç, kış kabağı, ıspanak, brokoli, acı biber, soğan, sarımsak gibi sebzeler,
 • Kayısı, greyfurt, şeftali, avokado, ayva, papaya, mango, kavun gibi meyveler,
 • Omega 3 açısından zengin yağlı balıklar ve kabuklu deniz ürünleri,
 • Ceviz, keten ve çiya tohumu.

Leptin Hormonu Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Hipoleptinemi olarak da bilinen leptin hormonu eksikliği çok sık görülen bir durum değildir. Bu hormonun eksikliği durumunda vücut yeterli yağa sahip olmadığını düşünür ve kişiye açlık sinyalleri verir. Bu durum kişinin kontrolsüzce yemek yemesine ve kilo almasına yol açabilir. Kontrolsüz kilo alımı obezite gibi istenmeyen durumların ortaya çıkmasına da neden olabilir.

Leptin hormonu eksikliği belirtileri şunlardır:

 • Hiperinsülinemi (artmış insülin üretimi),
 • Karaciğer yağlanması,
 • Bakteriyel enfeksiyon riskinin artması,
 • Başta kolesterol ve trigliseritler olmak üzere kan yağları seviyelerinde dengesizlik,
 • Düşük cinsiyet hormonu seviyeleri.

Leptin Direnci Nedir?

Leptin direnci vücutta leptin seviyelerinin yüksek olmasına rağmen beynin bu duruma gerektiği gibi yanıt verememesi durumudur. Vücutta yeterli miktarda yağ deposu olduğu hâlde beyin bunu göremez ve leptini tanıyamaz. Leptin ile beyin arasındaki sinyalizasyonun bozulması sonucu kişinin tok olsa bile kendini aç hissetmesi leptin direnci olarak tanımlanabilir.

Leptin direnci belirtileri şunlardır:

 • Yemekten sonra bile aç hissetmek,
 • Kilo alma,
 • Kilo vermede zorluk yaşama,
 • Şeker ve karbonhidratlı yiyeceklere daha fazla istek duyma,
 • İştah artışı,
 • Metabolizmanın yavaşlaması.

Leptin direncinin temel nedeni henüz kesin olarak bilinmese de genel görüş stres, düzensiz uyku, enflamasyon, yüksek insülin seviyeleri ve aşırı beslenme gibi faktörlerin leptin direncine neden olabileceği yönündedir. Sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek, iyi bir uyku düzeni ve egzersiz yapmak leptin direnciyle mücadele etmeye yardımcı olabilir.

Leptin Hormonu ve Obezite

Leptin hormonu ve obezite arasındaki ilişki bilimsel açıdan kesin olarak kanıtlanmamış olsa da tokluk hissiyle doğrudan ilişkili leptin hormonunun obezite karşıtı işlevleri olduğu söylenebilir.

Vücut kitle indeksi 30'un üzerinde olan (obezite) kişilerde bu hormonun daha az olması beklenebilen bir durumdur. Ancak bazı kişilerde leptin seviyeleri yüksek de olabilir. Özellikle hipotalamus reseptörlerinde duyarsızlaşma ve beynin leptin hormonuna gerekli tepkiyi verememesi, yani leptin direnci obez kişilerde sıkça görülür. Leptin direncini kırmak için daha fazla leptin hormonuna ihtiyaç vardır. Bu durum vücutta daha fazla leptin hormonunun salgılanmasına, dolayısıyla daha fazla yağ dokusunun oluşmasına neden olabilir. Bu döngü sonucunda da obezitenin meydana gelmesi beklenebilir.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 6 Haziran 2024 Perşembe Yayımlanma Tarihi: 6 Haziran 2024 Perşembe

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?