Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Kanserin ilk görüldüğü yerden sonra vücudun başka yerlerine yayılması durumuna metastaz denir. Genel anlamda her kanser türünün metastaza neden olma ihtimali vardır. Metastazın gelişmesinde ilk tespit edilen birincil tümörün türü, tümörün büyüklüğü ve bulunduğu yer metastaz yaşanması açısından önemli kriterlerdir. Metastaz ayrıca metastatik kanser, dördüncü evre kanser, ikincil kanser ve met kanseri olarak da adlandırılır. Metastaz üç şekilde olur: Kanser doğrudan ilk tümörü çevreleyen dokuya yayılır, kanserli hücreler kan yoluyla vücudun diğer organlarına ve kemiklere ulaşır, metastaz yaşanma sürecinin bir diğer çeşidi ise kanserli hücrelerin organları birbirine bağlayan lenf sistemi üzerinden yakın veya uzaktaki lenf düğümlerine doğru yayılmasıdır. Hemen hemen tüm kanserlerin yayılarak metastaz yapma ihtimali vardır. Metastaza neden olan kanserler arasında öne çıkanlar; meme kanseri, kolorektal kanser, yemek borusu kanseri, akciğer kanseri, yumurtalık kanseri, pankreas kanseri, prostat kanseri, cilt kanserleri, mide kanseri ve rahim kanseridir . Metastaz sürecinde kanserin yayıldığı yer ilk tümörün konumuna bağlı olarak değişir. En yaygın metastaz yerlerinden bazıları; adrenal bezler, kemikler, beyin, karaciğer, akciğerler, lenf düğümleri ve periton bölgesidir.
İçindekiler

Metastaz Nedir?

Metastaz, kanser hücrelerinin orijinal tümörden ayrılıp kan dolaşımınıza veya lenfatik sisteminize girmesi ve ardından vücudunuzun diğer bölgelerine yayılmasına verilen isimdir. Metastatik kanserlerin birçoğu kalıcı olarak tedavi edilemez ancak uygulanan kanser tedavisi, yaşanan olumsuz semptomların etkilerini azaltarak yaşam kalitesini artırır.

Metastaz Neden Olur?

Metastaza; kanser hücrelerinin ilk geliştiği tümörden ayrılıp kan dolaşımı veya lenfler aracılığıyla vücudun diğer bölgelerine yayılması neden olur.

Metastaz nedenleri arasında şunlar bulunur:

 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması,
 • Hipoksi adı da verilen dokulardaki oksijen azalması,
 • Laktik asidoz yani kanda laktik asit birikmesi,
 • Kanserin türü,
 • Otofaji adı verilen hücre ölümü metastazı tetikleyebilir.

Metastaz Belirtileri Nelerdir?

Genel metastaz belirtileri şunları içerebilir:

 • Aşırı yorgunluk,
 • Gece terlemeleri,
 • Açıklanamayan kilo kaybı,
 • Şişkinlik hissi, karın şişliği, iştah azalması , çabuk doyma veya sarılık (karaciğer metastazlarında sık görülür),
 • Kemik ağrısı veya kırıkları (kemik metastazlarında sık görülür),
 • Baş dönmesi, baş ağrısı ve nöbetler (beyin metastazlarında sık görülür),
 • Nefes darlığı (akciğer metastazlarında sık görülür).

Kanserin başlangıç aşamasında olduğu gibi metastaz her zaman belirti vermez. Metastaz sırasında kanser hücreleri aylar ve hatta yıllar boyunca belirti vermeden yavaş yavaş büyüyebilir ve yayılabilir. Hatta bazı vakalarda kanser dördüncü evreye ulaştığında bile ciddi bir belirti gelişmeyebilir.

Kemik Metastazı Belirtileri

Kemik ağrısı, kemik kırılması, idrar tutamama, bacaklarda veya kollarda zayıflık, mide bulantısı, kusma, kabızlık ve kafa karışıklığına neden olabilen kandaki yüksek kalsiyum seviyeleri (hiperkalsemi).

Beyin Metastazı Belirtileri

Beyin metastazına neden olma olasılığı en yüksek olan türler akciğer, meme, kolon, böbrek ve melanomdur. Beyin metastazı belirtileri arasında baş ağrısı, kişilik değişiklikleri, hafıza kaybı ve nöbetler bulunur.

Metastaz Teşhisi Nasıl Yapılır?

Onkoloğun yaptığı muayene, hastanın yaşadığı belirtiler metastaz yaşanıp yaşanmadığı konusunda bazı işaretler verir ancak metastaz teşhisi tam olarak kan tahlili ve görüntüleme yöntemleri kullanılarak yapılır.

 • Biyopsi,
 • Kan testleri,
 • Kemik taramaları,
 • CT (bilgisayarlı tomografi) taramaları,
 • MRI (manyetik rezonans görüntüleme) taramaları,
 • PET (pozitron emisyon tomografisi) taramaları,
 • Tümör belirteci bazlı testler,
 • Ultrason,
 • Röntgen yöntemleri kullanılarak metastazın teşhisi, konumu ve seviyesi belirlenir.

Bazı hastalarda kanser ilk tespit edildiği anda bile metastaz gelişmiş olabilir. Bu durumlarda, onkolog ilk test sonuçlarını aldığında metastazları tespit eder.

Bazı kişilerde ise metastaz kanser tedavisi tamamladıktan sonra gelişir. Bu durum; kanser tedavisi sonrası düzenli takibin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Metastaz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Metastatik kanser tedavileri; kemoterapi, hormon tedavisi, immünoterapi , radyasyon tedavisi ve hedefli kanser terapisi ile tedavi edilir.

Metastatik kanser tedavisi kanserin başladığı yere göre şekillenir. Mesela bir kişide meme kanseri varsa ve kanser karaciğere yayıldıysa doktor karaciğerdeki kanseri, meme kanserine uyguladığı yöntemle tedavi eder. Bunun sebebi ise karaciğerde gelişen metastazdaki kanser hücrelerinin memede gelişmiş kanser hücreleri ile aynı türde olmasıdır.

Bazı metastazların tedavisi, kanserin etkilerini yönetmek amacıyla lokal hedefe yönelik olarak yapılır. Örneğin, kemiğe yayılmış şekilde ağrıya veya kırıklara neden olan meme kanseri gelişmişse, doktor bu çeşit bir metastazı cerrahi girişimle ya da kemiğe radyasyon tedavisi uygulayarak tedavi edebilir.

Metastaz Nasıl Önlenir?

Kanserin yayılmasını önlemek her zaman mümkün olmayabilir. Öte yandan kanser teşhisinin erken evrede konulması ve tedavinin hızla yapılması metastaz yaşanması riskini azaltır. Erken evre kanserlerde metastazı önleyen tedaviler arasında kemoterapi, hedefe yönelik tedavi ve immünoterapi bulunur.

Metastaz açısından; kanser hücrelerinin yayılmasını yavaşlatma, durdurma veya önleme yöntemlerine ilişkin araştırmalar hızla devam ediyor. Yine araştırmalara göre metastaz oluşumunu engelleyebilen bir beslenme biçimi bulunmamaktadır.

Metastaz Tedavisinde Hedef Nedir?

Birçok vakada metastatik kanserlerin bir tedavisi yoktur. Metastaz tedavisinde temel amaç tümör büyümesini yavaşlatmak ve metastazın neden olduğu olumsuz etkileri hafifletmektir. Metastaz tedavisi bu anlamda önemli ve mutlaka uygulanması gereken bir tedavi biçimidir. Bazı kanser türleriyle metastazdan sonra bile yıllarca yaşamak mümkündür. Melanom ve kolon kanseri de dahil olmak üzere bazı metastazlar potansiyel olarak tedavi edilebilir.

Metastatik Kanserde Hayatta Kalma Oranları

Metastatik akciğer kanserinde beş yıllık hayatta kalma oranı yüzde 9'dur. Metastatik meme kanserinin beş yıllık hayatta kalma oranı kadınlarda yüzde 30 ve erkeklerde ise yüzde 19'dur.

Hayatta kalma oranlarının yalnızca tahmin olduğunu unutulmamalıdır. Tedaviye nasıl yanıt vereceğinizi kimse bilemez veya ne kadar yaşayacağınızı kimse tahmin edemez çünkü bu durum kişiden kişiye değişir. Kanser hastalarının hayatta kalma sürelerini en doğru değerlendirebilecek kişiler kendi doktorlarıdır.

Metastaz Hakkında Sık Sorulan Sorular

Metastaz Ne Demek?

Metastaz, kanserli hücrelerin, kanserin ilk oluştuğu tümörden ayrılarak vücudun diğer organ ve bölgelerine ulaşması demektir. Metastaz süreci kanserin vücudun farklı bölgelerine yayıldığını gösterir.

Karaciğer Metastazı Nedir?

Karaciğer metastazı; ilk olarak vücudun başka yerinde oluşan kanser hücrelerinin yayılarak karaciğere ulaşması durumudur. Karaciğer metastazı genellikle ileri evre kanserlerde yaşanan bir durumdur.

Kemik Metastazı Nedir?

Kemik metastazı; vücudun başka bir bölgesinde oluşan kanserin vücutta ilerleyerek kemiklere ulaşması durumudur. Kemik metastazı sıklıkla kanserin ilerleyen evrelerinde yaşanan bir durumdur.

Beyin Metastazı Nedir?

Beyin metastazı, kanserin insan vücudunda ilk oluştuğu yerden hücreler vasıtasıyla dağılarak beyine ulaşmasına ve beyinde kanser oluşması durumudur. Beyin metastazı genellikle kanserin ilerleyen aşamalarında gelişir.

Kemoterapi Alırken Metastaz Olur mu?

Kemoterapi kanserli hücreleri öldürmekte kullanılan bir tedavidir. Ancak bazı durumlarda tüm kanserli hücreler tamamen etkisiz hale getirilmediğinde kemoterapi sürecinde de metastaz gelişebilir.

Akciğer Metastazı Belirtileri Nelerdir?

Akciğer metastazı belirtileri arasında genellikle nefes darlığı, kronik öksürük, göğüs ağrısı, halsizlik, iştah kaybı ve kanlı balgam bulunur. Benzer olumsuz etkiler başka rahatsızlıklarda da görülebileceği için doktor tarafından altta yatan nedenin teşhis edilmesi önemlidir.

Akciğer Metastazı Nedir?

Akciğer metastazı; vücudun başka yerinde oluşan kanserin akciğere ulaşması ve kanseri akciğere bulaştırması durumudur. Akciğer metastazı sıklıkla kanserin ilerleyen aşamalarında görülür.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 30 Mayıs 2024 Perşembe Yayımlanma Tarihi: 30 Mayıs 2024 Perşembe

Tıbbi Birimler

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?