Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
İçindekiler

Safra kesesi, karının sağ tarafında, karaciğerin altında bulunan küçük armut şekilli bir organdır. Safra kesesi, ince bağırsağınıza salınan safra adında bir sindirim sıvısını tutar.

Safra kesesinin iltihaplanmasına kolesistit denir. Safra kesesinden çıkan tüpü tıkayan safra taşları kolesistite sebep olabilir. Kolesistitin diğer sebepleri arasında safra kanalı sorunları, tümörler, ciddi hastalıklar ve bazı enfeksiyonlar vardır.

Safra kesesi iltihabı , tedavi edilmediği takdirde safra kesesi yırtılması gibi ciddi sıkıntılara yol açabilir. Kolesistit kesin tedavisi genellikle safra kesesinin çıkarılmasını içerir.

Yaş ilerledikçe ve kişide kilo arttıkça, kolesistit riski de eş zamanlı artmaktadır ve kadınlarda erkeklere oranla daha sık rastlanılmaktadır.

Safra Kesesi İltihabı (Kolesistit) Nedir?

Safra kesesinin görevi, safra adı verilen sindirim suyunu depolamaktır. Vücudun yağları parçalamak için safraya ihtiyacı olduğu esnada, safra kesesi safrayı ince bağırsağa bırakır. Ancak ince bağırsağa giden yol tıkandığı takdirde, safra hapsolur ve bu da safra kesenizin tahriş olmasına ve safra kesesi iltihabının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Kolesistitin en yaygın belirtileri bulantı ve kusmadır. Genellikle büyük porsiyonlu ya da aşırı yağlı bir yemeğin ardından ortaya çıkma eğilimindedir. Gösterdiği semptomlardan ötürü kolesistiti diğer sağlık problemleriyle karıştırmak olağandır. Ancak beraberinde karnınızda, sırtınızda veya sağ kürek kemiğinizin altında ağrı şikayetiniz mevcutsa safra kesesi iltihabından şüphelenmek gerekir.

Tedavi edilmediği takdirde çok tehlikeli bir hal alabilir ve uzun süreli sonuçları olur. En yaygın tedavi şekli, safra kesesinin alınmasıdır.

Safra Kesesi İltihabı Nedenleri Nelerdir?

Taş oluşumu ve devamında safra kesesi iltihabının oluşmasının en yaygın nedeni, safra taşlarının veya topaklarının ince bağırsağa giden yolu tıkamasıdır. En yaygın olmasına karşın tek neden değildir. Safra kesesi iltihabına şu durumlar sebebiyet verebilir:

Safra Taşları: Kolesistit vakalarının çoğu, safra kesesinde gelişen sert partiküllerin bir sonucudur. Safra taşları, safra kesesini terk ettiğinde safranın içinden geçtiği tüpün tıkanmasına sebep olabilir. Ve bu da safranın birikip, iltihaplanmanın oluşmasına neden olur.

Tümör: Ortaya çıkan bir tümör, safranın safra kesenizden düzgün bir şekilde boşalmasını önleyerek kolesistite neden olabilir.

Safra Kanalı Tıkanması: Safra kanallarının kıvrılması ya da yaralanması, kolesistite yol açabilir.

Enfeksiyon: AIDS ve bazı viral enfeksiyonlar safra kesesi iltihabını tetiklenmesine sebep olabilir.

Kan Damarı Sorunları: Çok şiddetli bir hastalık kan damarlarına zarar verebilir ve safra kesesine giden kan akışını sekteye uğratarak kolesistite yol açabilir.

Kolesistit aniden ortaya çıkabilir ve buna akut kolesistit denir. Uzun vadeli olduğunda ise kronik kolesistit adı verilir.

Safra Kesesi İltihabı Komplikasyonları

  • Safra, safra kesesinde birikerek kolesistite neden olursa, bu safranın enfekte olması manasına gelir.
  • Kolesistit tedavi edilemezse, safra kesesi dokusunun ölmesine sebep olabilir. Ve bu safra kesesinde yırtılmaya veya safra kesesinin patlamasına sebep olabilir. Yaşlılar, tedavi olmayı bekleyen kişiler ve şeker hastaları arasında en yaygın görülen komplikasyondur.
  • Safra kesenizde oluşan yırtık, safra kesesinin şişmesinden, enfeksiyondan veya doku ölümünden kaynaklanabilir.

Safra Kesesi İltihabı Önleme

Kolesistit oluşumu önlemek için;

  • Yavaş yavaş kilo verin. Çünkü hızlı kilo kaybı, safra taşının oluşma riskini artırabilir.
  • İdeal ve sizin için sağlıklı olan kilonuzu koruyun. Fazla kilolu olmak, safra taşı geliştirme olasılığınızı artırır. Sağlıklı bir kiloya ulaşmak adına aldığınız kalori miktarlarını azaltıp, fiziksel aktiviteleri artırmanız faydalı olacaktır.
  • Sağlıklı bir diyet programı seçin. Yağ oranı yüksek, lif oranı düşük diyetler safra taşının oluşma riskini artırabilir. Riski azaltmak adına meyve, sebze ve tam tahıllar yönünden zengin bir diyet programı seçmek doğru olacaktır.

Safra Kesesi İltihabı (Kolesistit) Belirtileri

Safra kesesi itihabı (Kolesistit) belirtileri genellikle bir öğünden sonra ve özellikle büyük veya yağlı bir yemeğin ardından ortaya çıkma eğilimindedir. Karnın sağ üst veya orta kısmında şiddetli ve ani bir ağrı, sağ omuza veya sırta yayılan ağrı, dokunulduğunda karının üzerinde hissedilen hassasiyet, mide bulantısı, kusma, ateş, şişkinlik, sarı cilt ve gözler gibi belirtilerle kendini gösterir.

Safra kesesi itihabının (Kolesistitin) uzun süre devam etmesi veya iltihaptan dolayı tekrarlayan belirtilere neden olması kronik kolesistite dönüşmesi manasına gelmektedir.

Endişe duyduğunuz belirtiler mevcutsa bir hekime görünmenizde fayda var. Karın ağrınız hareketsiz oturamayacak veya rahat edemeyecek kadar şiddetliyse, ivedilikle birinin sizi acil servise götürmesini sağlayın.

Safra Kesesi İltihabı Tanısı

Teşhis için hekime gittiğinizde yaşadığınız durumu detaylandırın. Belirtilerinizin ne zaman başladığı, daha önce böyle hissedip hissetmediğiniz, ağrıların şiddeti, ağrılarınızın şiddetini artıran etkenler olup olmadığı gibi konularda hekime ayrıntılı bilgi vermeniz çok mühimdir.

Ardından hekiminiz safra kesesi iltihabını teşhis edebilmek adına kan testleri, görüntüleme testleri, safranın vücuttaki hareketini gösteren tarama testi yapılmasını isteyebilir.

Kan testleri: Doktorunuz, enfeksiyon belirtilerini aramak adına kan testi talep edebilir. Kan testiyle enfeksiyonunuz olup olmadığını ve karaciğerinizin olması gerektiği gibi çalışıp çalışmadığını teyit edebilir.

Görüntüleme testleri: Safra kesesinde ya da safra kanallarında, kolesistit ya da taş olup olmadığını görüntüleyebilmek adına abdominal ultrason, endoskopik ultrason veya bilgisayarlı tomografi (BT) taraması uygulanabilir.

Safranın vücuttaki seyirini gösteren tarama: Hepatobiliyer iminodiasetik (HIDA) taraması, safra kanallarında safranın ilerleyişinin görüntülenebilmesi için, safra üreten hücrelere radyoaktif boya enjekte edilmesiyle sağlanır.

Safra Kesesi İltihabı Tedavisi

Kolesistit tanısının konmasının ardından, safra kesenizdeki iltihabı kontrol altında tutmak amacıyla hastanede kalınması gerekebilir. Tedavide çeşitli ilaç destekleri ve cerrahi yöntemler mevcuttur. Fakat hastalığın uzun vadedeki çözümü için safra kesesinin alınması önerilmektedir. Hastalık ne kadar erken dönem de fark edilirse, tedavisi de o ölçüde kolay olabilmektedir.

Safra Kesesi İltihabı (Kolesistit) Tedavi Yöntemleri

Safra kesesini dinlendirmek: İltihaplı safra kesenizin dinlenebilmesi için ilk başta yemek yemenize ya da içmenize izin verilmeyebilir. İntravenöz sıvı desteği ile su kaybının önüne geçilir.

Antibiyotik tedavisi: Safra kesenize enfekte olmuş ise hekiminiz antibiyotik tedavisini önerecektir.

Ağrı kesici ilaçlar: Safra kesesindeki iltihap geçene kadar ağrılarınızı kontrol altına almaya yardımcı olur.

Taşları çıkarma prosedürü: Safra kanallarını tıkayan taşların çıkarılması için endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi (ERCP) adı verilen bir prosedür uygulanabilir.

Tedavi uygulamalarının ardından belirtilerin 2 ila 3 gün içerisinde azalması beklenir. Safra kesesi iltihabı genellikle tekerrür etmektedir. Bu durumda kalmamak adına safra kesesinin çıkarılması ameliyatı yapılabilmektedir.

Ameliyatın gerçekleşme zamanı, belirtilerin ciddiyetine ve ameliyat sırasında ve sonrasında oluşabilecek risklere bağlı olarak şekillenmelidir. Hafif vakalarda ameliyat hemen gerçekleşirken, ciddiyetini koruyan vakalarda öncelikle safra boşaltılıp semptomlar hafifletildikten sonra işleme başlanır.

Safra Kesesi Çıkarma Ameliyatı (Kolesistektomi)

Safra kesesi çıkarma ameliyatına kolesistektomi denir. Karında açılacak küçük kesi (laparoskopik kolesistektomi) yardımıyla yapılan küçük bir işlemdir ve yaklaşık olarak 1 saat sürer. Uzun bir kesi ile yapılan açık işlemlere nadiren gerek duyulmaktadır.

Ameliyat sonrası safra, safra kesesinde depolanmak yerine doğrudan karaciğerden ince bağırsağa akar. Vücudun bu düzene alışabilmesi adına 2-3 ay boyunca az yağlı bir beslenme programı benimsemesi gerekmektedir.

Normal bir şekilde yaşamak için safra kesesine ihtiyaç yoktur, o olmadan da sağlıklı bir şekilde hayatınızı idame ettirebilirsiniz.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 17 Aralık 2020 Perşembe Yayımlanma Tarihi: 17 Aralık 2020 Perşembe

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?