Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
İçindekiler

Trigliserid Nedir?

Trigliseridler, kanınızda yer alan bir tür yağdır (lipid). Vücut aldığınız ve hemen kullanılmasına gerek olmayan kalorileri, trigliseride dönüştürerek yağ hücrelerinde depolar. Uzun süreli açlık durumu, çok enerji sarf ettiren spor programı, hormon üretimi gibi durumlarda vücutta depo edilen trigliseridler kullanılır. Yani şöyle ifade edebiliriz, trigliseridler vücutta gerekli durumlarda kullanılmak üzere yağ hücrelerinde depolanır ve gerektiğinde enerjiye dönüştürülerek vücutta bulunan görevlerini yerine getirirler.

Tansiyon ve kolestrol seviyelerinin yanında kalp sağlığının önemli bir ölçüsü olan trigliseridlerin, kanda bulunma oranları da kalp sağlığı adına izlenmesi gereken bir parametredir. Çünkü kanınızda yüksek oranda trigliserid bulunması kalp hastalığı riskinizin artmasına sebebiyet verebilir.

Ayrıca endokrin sisteminin çalışma mekanizması kontrolünü de elinde tutan trigliseridlerin, kandaki aşırı oranları tehlikeli durumları beraberinde getirebilir. Kandaki trigliserid oranını ideal ölçülerde tutmak önemlidir. Düşmesi ya da artması durumunda sağlığınızı sekteye uğratacak etkilere sebebiyet verebilir.

Devamlı karbonhidrat ve yağ bakımından zengin besinler tüketmek ve vücuda alınan enerjinin harcanandan daha fazla olması gibi faktörler neticesinde kandaki trigliserid seviyesi yükselebilir. Kandaki aşırı trigliseride, hipertrigliseridemi denir.

Trigliseridin Faydaları

  • Vücudun temel ihtiyaçlarını karşılamasını sağlar.
  • Tansiyonu dengede tutar, yükselmesinin önüne geçer.
  • Vücut ısısının dengede kalmasını sağlar.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine ön ayak olur.
  • Organları dış etkilerden korur ve kollar.
  • Hücrelerin ve vücudun ihtiyaçlarını karşılamasını, beslenmesini sağlar.

İdeal Trigliserid Değeri

Yemek sonrası kandaki trigliserid seviyesi yüksek olduğundan, doğru sonuçlar elde edilebilmesi için kan örneği öncesinde 12 saat aç kalındıktan sonra test yaptırılmalıdır. Çünkü yemek sonrası kandaki trigliserid seviyesi normalden yüksek olmaktadır. Risk faktörlerinize, sizin ve ailenizin tıbbi öyküsüne bağlı olarak kan testiyle, kandaki toplam kolestrol, HDL(iyi)-LDL(kötü) kolestrol ve trigliserid seviyeleri ölçümlenir.

Sağlıklı bir yetişkin için ideal trigliserid düzeyi 150 mg/dL’nin altıdır. 150 mg/dL ile 199 mg/dL arası değerler, sınır değerler olarak kabul edilirken, 200 mg/dL ve üstü değerler trigliserid yüksekliği olarak ifade edilmektedir.

Yüksek trigliserid değerleri kalp hastalığı riskinin artmasıyla doğrudan ilişkilidir. Kötü beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak kandaki trigliserid düzeyi artabildiği gibi sağlıklı beslenilse dahi genetik yapıdan ötürü yüksek trigliserid düzeyine bireylerde rastlanılabilmektedir.

Çok yüksek düzeyde trigliseride sahip kişiler, diğer yağ parçalarını dolaşım esnasında taşırken zorluk yaşarlar. Trigliserid düzeyi yüksek olan kişiler, sağlıklı beslenme programı, alkol tüketimini azaltma ya da bırakma ve devamlı yapacakları spor ile oranı azaltma yoluna gitmelidir.

Çünkü hipertrigliseridemi, atardamarların sertleşmesine ve neticesinde damar sertliğine neden olabilir, bu da kalp krizi , felç riskini oldukça arttırır. Aynı zamanda pankreatit (pankreas iltihabı) yaşanmasına sebebiyet verebilir.

Trigliserid Neden Yükselir?

Hipertrigliseridemiye neden olan faktörler kişiden kişiye farklılık göstermektedir. En doğru tanı ve tedavi uygulaması için doktor nezdinde bir değerlendirme doğru olacaktır.

Trigliserid Yüksekliğine
  • Yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları, böbrek hastalıkları, akut hepatit, diyabet (şeker hastalığı), tiroid hastalıkları (hipotiroidizm), karaciğer rahatsızlıkları, Cushing Sendromu, akromegali gibi hastalıklar.
  • Kalıtsal hipertrigliseridemi, kalıtsal disbetalipoproteinemi, lipoprotein lipaz eksikliği, tip 3 hiperlipoproteinemi, tip 5 hiperlipoproteinemi gibi genetik nedenler.
  • Gebelik dönemi, obezite sorunları, hareketsiz bir hayat benimseme, aşırı sigara tüketimi, alkol kullanımı, öğünlerde çok fazla yemek, gece geç saatlerde yemek yeme, sağlıksız beslenme, çok fazla işlenmiş gıda tüketmek ve kullanılan bazı ilaçların (meme kanseri, yüksek tansiyon, HIV gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar) doğurduğu yan etkiler gibi yaşam koşullarının getirmiş olduğu nedenler sebep olur.

Yüksek trigliserid seviyesi nedeniyle tedavi gören bireylerin aileleri de belli aralıklarla rutin kan ölçüm testlerini yaptırmalıdır.

Trigliserid Yüksekliği Belirtileri

Trigliserid seviyeniz çok yüksek olmadığı sürece sizde semptomlar görülmeyebilir. Yani yüksek trigliserid oranı sessiz ve sinsi bir problem olarak seyredebilir. Fakat artık 500mg/dL değerini aşması durumunda ciddi semptomlarla kendini gösterebilir.

En yaygın olarak görülen trigliserid yüksekliği belirtileri; pankreatit, baş ağrısı, yorgunluk hissi, dirsek ve diz eklemlerinde meydana gelen nodül oluşumlarıdır. Bu belirtilerin görülmesi demek, kandaki trigliserid oranının çok artması demektir. Rahatsızlığın bu seviyelere kadar ilerlemesi durumunda, farklı sağlık sorunlarının da meydana gelme olasılığı da fazlalaşmaktadır.

Trigliserid seviyenizi, kontrol altında tutmak için tek yapmanız gereken 6 ayda bir rutin haline getireceğiniz kan testidir. Çok yüksek seviyede seyrediyorsa, genellikle günlük alışkanlıklarınızı değiştirerek onları tekrar kontrol altına alabilirsiniz. Yeterli gelmediği noktada doktorunuzla alternatif tedavi yöntemleri üzerinde durabilirsiniz.

Trigliserid Nasıl Düşürülür?

Yüksek trigliseridi düşürmenin en iyi yolu, sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemektir.

Düzenli Egzersiz

Haftanın minimum 3 günü, en az 30 dk yapacağınız egzersizlerle trigliserid düzeyinizin düşmesini hedefleyebilirsiniz.

Günlük işlerinizi gerçekleştirirken daha fazla hareket etmeye çalışın. Mesela asansöre binmek yerine merdivenle çıkmak gibi alternatif yollar benimseyerek sağlıklı bir bünyeye kavuşmak mümkün.

Şeker ve İşlenmiş Gıda Tüketimi

Şeker, beyaz un içeren yiyecekler trigliseridi artırıp kilo alımına neden olabilir. İhtiyaç fazlası kaloriler trigliseride dönüştürülerek vücutta depo edildiği için yüksek trigliseridi mevcut olan kişilerin, kalori tüketimini azaltmaya odaklanması gerekir.

Porsiyon miktarınızı tekrardan gözden geçirin. Büyük abartılı öğünler ve öğün atlamalarından kaçınmak yerine sık sık ve az yemeye özen gösterin.

Kepekli tahıllar yemek ve soda tüketimi trigliseridin kontrolüne destek olabilir.

Bal, pekmez gibi doğal şekerler de fazla tüketildiğinde sorunlara yol açabilmektedir. O yüzden “Ne de olsa doğal, istediğim kadar tüketirim” gibi bir düşünce içinde olmamanız önemlidir.

Sağlıklı kilolarda seyretmek trigliserid seviyelerinde pozitif etkiler meydana getirir. Bu yüzden, aşırı kilonuz varsa %5 ila %10 oranında kilo vermek, seviyenizin normale indirgenmesine ön ayak olabilir.

Sağlıklı Yağlar

Zeytinyağı gibi sağlıklı yağları tüketmeyi tercih edin.

Trans Yağ Tüketimi

Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin besin gruplarını tüketmeyi tercih edin. Somon, ton balığı, sardalyada bulunan omega-3 yağları, kandaki trigliserid oranını azaltabilir. O yüzden uzmanlar haftada 2 kez balık tüketiminin yararları üzerinde dururlar.

İçerdiği faydalı yağlar nedeniyle kırmızı et yerine balık tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Alkol Tüketimi

Alkol içerdiği şeker yüzünden yüksek doz kalori almanıza neden olur. O yüzden alkol tüketimini sınırlamak ya da sonlandırmak doğru bir tercih olacaktır.

İlaç Takviyesi

Sağlıklı hayat stilini benimsemenin yeterli gelmediği noktada doktorunuz size yüksek trigliseridi düşürmek için bazı ilaç takviyeleri önerisinde bulunabilir.

Trigliseridi düşüren besinler; Yulaf, arpa, mısır, pirinç, buğday, mercimek, kepekli makarna gibi tam tahıllı besin grupları; somon, ton balığı, sardalya, uskumru, ringa ve alabalığı gibi omega-3 yönünden oldukça zengin balık grubu; zeytinyağı, kanola yağı, fındık yağı ve avokado yağı gibi doymamış yağ grubu; badem, ceviz, fındık gibi kuruyemiş grubu; lif bakımından zengin fasulye, keçi boynuzu gibi besinler; lahana, semizotu, brokoli, marul benzeri yeşil yapraklı sebze grubu; adaçayı, ayçiçeği, kekik, nane gibi baharat ve çaylardır.

Söz konusu kolesterol ve trigliserit olduğunda, belki de en önemli şey düzenli taramalar yaptırmaktır. Kalp ve damar hastalıklarından korunabilmek için 6 aylık periyotlarla kan testinizi ve tetkiklerinizi tekrarlayın. Trigliseridiniz yüksekse, doktorunuzla bir tedavi planına karar verebilir ve yaşam tarzınızda küçük ama etkili değişiklikler ile riski ortada kaldırabilirsiniz.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 14 Ekim 2020 Çarşamba Yayımlanma Tarihi: 14 Ekim 2020 Çarşamba

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?