En iyi kullanım için javascript kullanımını aktifleştirin.

BÖBREK NAKLİNDE TIBBIN ULAŞTIĞI SON NOKTA ÖDÜLLE TAÇLANDIRILDI


ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kapat

Hızlı İletişim

 

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

BÖBREK NAKLİNDE TIBBIN ULAŞTIĞI SON NOKTA ÖDÜLLE TAÇLANDIRILDI

İstanbul Cerrahi Derneği'nin "Cerrahide Yeni Ufuklar" toplantısında, "Vajinal çıkarımlı tek port donör nefrektomi" isimli video sunumu, Prof. Dr. Berber başkanlığındaki ekibe birincilik ödülü getirdi.

Dünyada sadece birkaç yerde yapılabilen bu yöntemin uygulandığı merkezlerden biri Acıbadem International Hastanesi Organ Nakli Merkezi. Prof. Dr. İbrahim Berber başkanlığındaki böbrek nakli ekibi bu uygulamayla geçtiğimiz günlerde bir de ödül aldı. İstanbul Cerrahi Derneği'nin "Cerrahide Yeni Ufuklar" toplantısında, "Vajinal çıkarımlı tek port donör nefrektomi" isimli video sunumu, Prof. Dr. Berber başkanlığındaki ekibe birincilik ödülü getirdi.

Dünyada sadece birkaç merkezde Organ naldinde ülkemizde kadavradan bağış son derece az ama canlı vericiden nakilde Türkiye Avrupa'nın çok daha ilerisinde. Organ nakli ameliyatlarında da, teknolojideki baş döndürücü gelişmeye hekimlerin tecrübeleri de eklenince son yıllarda dünya çapında sayılı başarılara imza atılıyor. O başarılardan birine geçtiğimiz günlerde Acıbadem International Hastanesi Organ Nakli Merkezi ekibi imzasını attı.

İstanbul Cerrahi Derneğinin geçtiğimiz günlerde düzenlediği "Cerrahide Yeni Ufuklar" toplantısında "Vajinal çıkarımlı tek port donör nefrektomi" isimli video sunumu, böbrek nakli ekibine birincilik ödülü getirdi. Acıbadem International Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı ve Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. İbrahim Berber "Acıbadem International Hastanesi Organ Nakli Merkezi olarak yaklaşık beş senedir böbrek nakli yapıyoruz. Nakil ameliyatlarımızda tabi ki insanları diyalizden kurtarmaya, onların daha konforlu ve rahat bir hayat yaşamasını sağlamaya çalışırken bir yandan da vericilerin yani böbreklerini sevdiklerini hayata döndürmek için bağışlayanların da ameliyatını onlar açısından en konforlu şeküde gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Yaptıkları fedakarlığın sonrasında da onların hayatını en rahat şekilde geçirmesini amaçlıyoruz" diyor. Bu kapsamda vericilerin ameliyatının tümü kapalı yöntemle yapılırken, bunun kimi 'tek port' denilen tek delikten kimi de vajenden çıkarılma şeklinde gerçekleştiriliyor. Acıbadem International Hastanesi böbrek nakli ekibine birincilik getiren ödül de, işte dünyada sadece birkaç merkezde yapılan vajenden böbrek çıkarma işlemi oldu.

6 ayda izden eser kalmıyor Prof. Dr. Berber, vajenden böbrek çıkarılma işleminde hastanın göbeğinden sadece 2 cm.lik kesi ile laparoskopik aletle içeri girildiğini, böbreğin de vajenden çıkarıldığını belirterek "Bu yöntem doğum yapmış olan kadınlarda uygulanabiliyor. Dünya üzerinde sadece birkaç merkezde yapılıyor. Literatüre baktığınızda bir ilci vaka görebiliyorsunuz" diyor.

Daha yeni yeni uygulanan ve çok ileri tecrübe gerektiren bir ameliyat olan vajenden böbrek çıkarmada, hem laparoskopi bilmek hem de bunu ileri düzeyde yapabilecek kapasiteye sahip olmak gerekiyor. Normal ameliyattan yaklaşık 30 ila 45 dakika daha uzun süren bu yöntemin vericiye son derece fazla avantajı bulunuyor. Normal standart kapalı ameliyatta böbreği çıkarmak için kasık bölgesinden 5-6 cm.lik kesi yapmak gerekirken, bu ameliyatta böbrek vajenden çıkarıldığı için hastanın karın duvarında, göbekteki delikten başka hiçbir kesi izi olmuyor. Üstelik yaklaşık 6 ay içinde izden eser kalmıyor ve dolayısıyla ameliyat izi hiçbir şeküde belli olmuyor. Organ bağışçısı, günlük yaşantısına bir iki güne kalmadan dönebiliyor.

Hürses (İstanbul) - 03.04.2015
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır..
2-2019