En iyi kullanım için javascript kullanımını aktifleştirin.

ÖNCE AĞABEY SONRA CAN OLDU


ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kapat

Hızlı İletişim

 

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

ÖNCE AĞABEY SONRA CAN OLDU

ÖNCE AĞABEY SONRA CAN OLDU

Aşırı yorgunluk ve zayıflama şikayetleri artınca gittiği doktorda böbrek yetmezliği teshisi konan Kırgız Büken Asybekova, şifayı Türkiye'de buldu. Böbreğini vermeyi kabul eden ağabeyiyle İstanbul'a gelen Asybekova yeniden hayata döndü.

BÜKEN Asybekova (50), ülkesi Kırgızistan'da yıllarca doktor doktor dolaştı. Göğsünde ve belinde ağrılar hissediyordu. Bir yılda 20 kilo zayıfladı. Geçen yaz kolunu kıpırdatacak hali bile kalmamıştı. Ama nedeni bir türlü anlaşılamadı. Sonunda asıl sorunun böbrek yetmezliği olduğu anlaşıldı. İki ay diyalize girdi ama nakil kesin çözümdü.

Asybekova'ya ikinci hayatı Türk doktorların elinden ve 56 yaşındaki ağabeyi Tilekmat Safeparov'dan geldi. Kız kardeşinin böbreğe ihtiyacı olduğunu duyar duymaz hiç düşünmeden nakili kabul eden Safeparov geçen ay Acıbadem International Hastanesi'ndeki başarılı operasyonla Asybekova'yı hayata bağladı.

Hastanenin Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. İbrahim Berber ve ekibinin gerçekleştirdiği nakil ameliyatı sorunsuz geçti, Kırgız kardeşler taburcu olup ülkelerine geri döndü. Böbreğini kız kardeşine bağışlayan 3 çocuk babası Safeparov, hem ileri teknolojik yöntemin hem de nakil işleminin tecrübeli ellerde gerçekleştirilmesinin avantajını yaşadığını anlatarak "Bir böbreğimin yokluğunu hissetmiyorum bile. Yeter ki uzun ömürlü yaşasın, hiç eziyet çekmesin, bizimle beraber mutlu olsun" diyerek kardeşine sevgisini dile getirdi. Büken Asybekova ise hem ağabeyine hem onu yeniden hayata döndüren Organ Nakli Merkezi ekibine teşekkür ederek "Bizim ülkemizde böyle aletler yok. Beni yeniden sağlığıma kavuşturan herkese minnettarım. Allah beni 4 çocuğuma bağışladı" dedi.

KAPALI YÖNTEMLE İZ BİLE KALMIYOR

Başarılı ameliyatı gerçekleştiren Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. İbrahim Berber "Böbrek hastalığı ne yazık ki sinsi seyreden bir hastalık. Bunu anlamak için yılda bir kere mutlaka kontrol şart. Erken dönemde tespit edilirse, son evreye gelme süreci uzatılabilir" dedi. Böbrek naklinde laparoskopik (kapalı) yöntemde çok ciddi bir tecrübeleri olduğunu vurgulayan Prof. Berber "Bu ameliyatta da ağabeyin böbreğini kasıktan sadece 5-6 santimlik kesi ile çıkardık ve aynı anda hastaya naklettik. Ameliyat izleri birkaç ay sonra belli bile olmayacak" diye konuştu.

Star
09.06.2015

 
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır..
6-2019