HIZLI RANDEVU & BİLGİ TALEBİ

18-23. hafta (2. trimester) detaylı ultrasonografi işlemi | Acıbadem Sağlık Grubu

 1. Ana Sayfa
 2. Hizmetlerimiz
 3. Ultrasonografik İşlemler
 4. 18-23. hafta (2. trimester) detaylı ultrasonografi işlemi
18-23. Hafta detaylı (ayrıntılı) ultrasonografi işlemi

18-23. hafta (2. trimester) detaylı ultrasonografi işlemi

İlk trimester detaylı ultrasonografisinin ardından gebeliğin 18-23. haftaları arasında ayrıntılı ikinci bir ultrasonografik inceleme daha yapılır.

Detaylı veya ayrıntılı ultrasonografi gebelik izleminin en önemli parametreleri arasındadır.

Detaylı ultrasonografi nasıl yapılır?

Detaylı ultrasonografi işlemini basamaklarını aşağıda sırası ile görebilirsiniz;

 • Randevu alma : İşlem tüm gebeliklerde 18. haftadan sonra uygulanabilmektedir. Gebeliğin uygun haftası hesaplanıp (18-23. hafta), aileler kendilerine uygun bir güne randevu alabilmektedir.
 • Randevuya gelme : İşlem, yapısı gereği ortalama 30-45 dakika sürebilmektedir. Bu süre bazen 1 saati bulabilir bazen de ileriki günlerde tekrarlanabilir.
 • İşlem sırasında aç mı tok mu olmalıyım? Bu muayene için aç olunması gerekmemektedir.
 • İşlem nasıl yapılır? Genellikle karından yapılan bir ultrasonografi işlemidir. İşlemin sonunda rahim ağzının ölçümü ve gerekirse bazı detaylar için vajinal yoldan ultrasonografi yapılır.
 • Rapor neleri içerir? Detaylı ultrasonografi raporu gebeliğin mevcut durumu ve ayrıntılı anatomik incelemesini içermektedir. Bu rapor bebeğin görüldüğü dönemdeki durumu hakkında ayrıntıları ve gerekiyorsa danışmanlık bilgilerini içerir.
 • Detaylı ultrason tekrar yapılabilir mi? Daha önce başka bir merkezde bu işlemi yaptırdınız ve tekrar yaptırmak istiyorsanız bunu yaptırabilirsiniz. Ultrasonografi işlemi size ve bebeğinize zarar vermez.
 • İleri haftalarda detaylı ultrason işlemi tekrarlanır mı? Detaylı ultrasonografi için genel olarak 18-23. hafta aralığı belirlense de ileri gebelik haftalarında da belirli bölgelerin tekrar incelenmesi amacı ile detaylı inceleme yapılabilir.

Perinatoloji ve Yüksek Riskli Gebelikler Merkezi'mizde detaylı (ayrıntılı) ultrasonografik inceleme hizmeti verilmektedir.