HIZLI RANDEVU & BİLGİ TALEBİ

İkiz Bebeklere Lazer Uygulaması | Acıbadem Sağlık Grubu

  1. Ana Sayfa
  2. Hizmetlerimiz
  3. Anne Karnında Tedavi ve Cerrahi
  4. İkiz bebeklere lazer uygulaması
İkiz bebeklere lazer uygulaması

İkiz bebeklere lazer uygulaması

Tek yumurta ikiz gebeliklerde yaklaşık %15 sıklıkla görülen ve bir ikizin kan damarlarının diğeri ile ilişkide olması nedeniyle meydana gelen ikizden ikize kan nakli (IITS, ikizden ikize transfüzyon sendromu) ve benzer patolojik durumlar her iki fetusu birden tehlikeye sokan bir durumdur.

Bu durumda genel bir açıklama ile; bir ikiz verici olur ve kan değerleri gittikçe düşer, bebek gelişimi geri kalır ve suyu azalırken, diğer bebeğin kan değeri artar, bebek orantısız büyür ve suyu da aynı oranda artar.

Gebeliğin 16. haftasından sonra daha da belirginleşen bu tablo erken tanınır ve müdahale edilebilir ise her iki bebeğin de yaşama şansı bulunmaktadır.

Günümüzde bu tür durumda bebeklerin arasında damarsal ilişkiyi kesmek amacıyla fetoskopi eşliğinde lazer kullanılmaktadır. Lazer yardımı ile bebekler arası kan nakline neden olan plasentadaki damarların bir kısmı kapatılabilmektedir. Bu sayede her iki bebek de sağlıklı bir şekilde gelişme şansını yakalayabilir.

Lazer teknolojisinin kullanıldığı başka intrauterin girişim metodları da vardır.

Perinatoloji ve Yüksek Riskli Gebelikler Merkezi'mizde ikiz bebekler arasındaki damarsal bağlantının kapatılması hizmeti verilmektedir.