Acıbadem  Hemoroid ve Anorektal Hastalıklar Merkezi
ANOREKTAL HASTALIKLAR KOLOREKTAL KANSERLER

Kolorektal Kanserler (Kalın Bağırsak ve Rektum Kanserleri)

Kalın bağırsakta (kolon) ve kalın bağırsağın son kısmında (rektum) görülen kanserler genel olarak “kolorektal kanserler” olarak tanımlanıyor. Kolorektal kanserin gelişiminde beslenmeden genetiğe kadar çok sayıda risk faktörü bulunuyor. Bu kanser türü, kadın ve erkeklerde ölüme yol açan kanserler arasında 3. sırada yer alıyor.

Tanı yöntemleri neler?

Kolorektal kanserlerde tanı ve tarama amacıyla; çeşitli kan testleri (kan sayımı, demir parametreleri, tümör belirteçleri gibi), endoskopi/biyopsi (kolonoskopi - rektosigmoidoskopi - rektoskopi), radyolojik incelemeler (direkt grafi, çift kontrast baryumlu kolon grafisi, ultrason, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme, sanal kolonoskopi), dışkı testleri (dışkıda gizli kan, fekal immünokimyasal test, dışkı DNA testi)yapılıyor.

Kolorektal kanserler nasıl tedavi ediliyor?

Kolorektal kanserlerde öncelikli tedavi yöntemi cerrahi. Cerrahi öncesi ve sonrası uygulanan kemoterapi ve radyoterapi, kanserin yerleştiği/geliştiği veya yayıldığı yere göre değişiyor ve multidisipliner bir yaklaşımla tedavi ediliyor. Cerrahi tedavide özellikle kanserin yayılım kanalları olan kan ve lenf yolları göz önünde bulundurulduğundan, yapılacak cerrahi girişimde lenflerin tamamen alınması hedefleniyor. Günümüzde açık cerrahi ile aynı sonuçların elde edildiği, ancak açık cerrahiye göre laparoskopik yani kapalı cerrahi teknik, yine benzer prensiplere sahip benzer sonuçların elde edildiği robotik cerrahi, birçok alanda olduğu gibi kolorektal cerrahi alanında da önemli tedavi yöntemleri olarak uygulanıyor.

Uzmana Danışın

0212 306 46 98
anorektalhastaliklarmerkezi@acibadem.com.tr
YUKARI
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Güncelleme Tarihi 05.12.2016
HIZLI RANDEVU TALEBİ

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.