Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Ablasyon nedir, ablasyon nasıl yapılır, ablasyon tedavisi ile aritmi geçer mi gibi sorularınızın yanıtlarını bu yazımızda okuyabilirsiniz. Ablasyon; kalpte yaşanan aritmi (ritim bozukluğu) sorununu gidermek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Ablasyon işlemi genellikle kan damarı içerisine yerleştirilen kateter adlı ince, esnek tüpler kullanılarak yapılır. Ablasyon tedavisi ile kalbin çok hızlı ya da çok yavaş atması ya da düzensiz bir ritim ile atması engellenerek kalp atış ritmi düzene konulur. Ablasyon işlemi; ilaç tedavisi ile düzelme yaşanmayan ya da ilaç tedavisiyle düzelme yaşanması beklenmeyen vakalarda uygulanır. Düzensiz kalp atışının türüne bağlı olarak kalp ablasyonu bazen ilk tedavi seçeneği olarak öne çıkar.
İçindekiler

Ablasyon Türleri Nelerdir?

  • İki tür ablasyon yöntemi vardır:
  • Kateter Ablasyonu,
  • Kardiyak Cerrahi Ablasyon.

Kateter Ablasyon Nedir? Türleri Nelerdir?

Kateter ablasyonu ciddi bir ameliyat gerektirmeden, anjiyo tarzı bir yaklaşımla yapılan basit bir işlemdir. Kateter ablasyonunda doktor, kateter adı verilen ince ve esnek yapıdaki bir tüpü, boyun ya da bacak damarlarınız üzerinden kalbinize yönlendirir. Kateter, aritmiye sebep olan bölgeye ulaşarak ilgili hücreleri yok eder ve böylece kalp atışı yeniden düzene girer.

Kateter ablasyonunun radyofrekans ablasyonu ve kriyoablasyon adı verilen iki türü vardır.

  • Radyofrekans Ablasyonu: Doktor, kateter kullanarak her bir damarın veya damar grubunun etrafında dairesel izler oluşturan radyofrekans enerjisi göndererek tedaviyi uygular.
  • Kriyoablasyon: Bu türde ise tek bir kateter vasıtasıyla dokular dondurularak yaralanır ve aritmi tedavi edilir.

Kardiyak Cerrahi Ablasyon Nedir? Türleri Nelerdir?

Cerrahi ablasyon ise hastanın göğsünün açılmasını gerektiren bir ameliyatla yapılır. Üç ana türü vardır vardır:

Labirent Prosedürü: Doktorunuz baypas veya kapak değişimi gibi başka bir sorun nedeniyle açık kalp ameliyatı yaparken bu yöntemi kullanır. Bu yöntemde kalbin üst kısmında küçük kesiler yapılır.

Mini Labirent: Atriyal fibrilasyon sorunu olan birçok kişide açık kalp ameliyatına gerek duyulmaz. Bu kişilere daha az invaziv bir tür olan mini labirent yöntemi kullanılır. Operasyon sırasında doktor; hastanın kaburgaları arasında birkaç küçük yeri keser ve kateter ablasyonu yapmak göğsünüze bir video kamera veya küçük bir robot yerleştirir ve kalp atışınızı doğru ritimde tutmaya yardımcı olabilecek bir yara dokusu oluşturur.

Yakınsak Prosedür: Bu yöntemde doktor, akciğer toplardamarında radyofrekans ablasyonu kullanır ve cerrah göğüs kemiğinizin altında küçük bir kesi yaparak radyofrekans enerjisini kalbinizin dışında kullanır.

Ablasyon Nasıl Yapılır?

Ablasyon sürecinin ilk aşamasında hastaya damar yoluyla sakinleştirici ilaç verilir. Cerrahi girişim yapılacaksa hasta anestezi ile uyutulur. Cerrahi girişim olmayacaksa sadece sakinleştirici verilmesi yeterlidir.

Kateter ablasyonu yapılacaksa doktor kasık, boyun veya koldaki bir damardan giriş yapılarak kateter kalbe ulaştırılır. İşlem sırasında doktorunuz aritminizin nedenini bulmak ve olağandışı dokuyu yok etmek için elektrotlar veya boya kullanabilir.

Cerrahi ablasyon süreci ise daha detaylı bir işlemdir. Doktor hastayı genel anestezi ile uyuttuktan sonra labirent işlemi için göğüs kafesinizi açar. İşlem sırasında kan akışının devamı için hasta kalp-akciğer baypas makinesine bağlanır. Göğüs kafesinin açılmasına ihtiyaç duyulmayan cerrahi ablasyonlarda ise ablasyon aletlerinin kullanılabilmesi için göğüste bir veya birkaç yerden küçük kesiler yapılır.

Ablasyon Faydaları Nelerdir?

Ablasyonun faydaları şunlardır:

  • Kan pıhtılaşması,
  • Kalp yetmezliği ve
  • felç olasılığı azalır.

Ablasyon Ameliyatı Riskli mi?

Tıp dünyasında her girişimin az ya da çok belirli riskleri vardır. Kardiyak ablasyonun riskleri ablasyon tipine ve neden yapıldığına bağlı olarak değişir. Olası riskler arasında şunlar bulunabilir:

Ablasyon ameliyatının olası riskleri arasında; ateterin yerleştirildiği yerde kanama veya enfeksiyon, kan damarı hasarı, kalp kapakçığı hasarı, farklı tipte düzensiz kalp ritmi, kalp pili kullanımı gerektirebilecek yavaş kalp atış hızı, bacaklarda veya akciğerlerde kan pıhtılaşması, inme veya kalp krizi bulunur.

Doktor, hastanın durumuna özel bir değerlendirme yaparak olası riskleri hasta ile paylaşır ve işlemin yapılmasına karar verilir.

Hastaya Uygun Kardiyak Ablasyon Türü Nasıl Seçilir?

Hastaya uygun kardiyak ablasyon türünün seçimi için doktor aritminin nedenini, belirtileriniz olup olmadığını ve kalp hastalığına yakalanma olasılığınızı değerlendirir.

Farklı ablasyon türleri kalbin farklı yerlerini hedef alır. Hasta, kateter ablasyon işlemi yapıldığı gün ya da birkaç gün içerisinde taburcu edilir. Cerrahi ablasyon yapıldıysa hastanın toparlanması 3 ayı bulur.

Aritmisi olan birçok kişi için cerrahi olmayan ablasyonlar genellikle başarılı sonuçlar verir. İlk girişim başarılı olmadığında sıklıkla ikinci denemede istenen sonuç elde edilir.

Ablasyon Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Ablasyon öncesi doktor, hastanın tıbbi durumunu uygun önerilerini söyler. Bu öneriler arasında genellikle şunlar bulunur:

İşlemden önceki gece yemek ve sıvı tüketimi kesilir, doktor önerisiyle bazı ilaçların kullanımı, operasyondan birkaç gün önce geçici bir süreliğine durdurulur, aritmiyi tedavi etmek için kullanılan ilaçların kullanımı da yine doktor önerisiyle operasyondan birkaç gün önce bırakılır.

Ablasyon Sonrası Süreç

Kateter ablasyonu sonrasında birçok hasta aynı gün taburcu edilir. Eğer bir gece kalınması istenirse bu süre boyunca, bir hemşire kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı düzenli olarak takip eder. Cildinizin kesildiği yerde kanama yaşanmaması için düz ve hareketsiz yatılması gerekir.

Taburcu işleminden önce doktor hastaya genellikle kan pıhtılarını ve aritmiyi önlemek için ilaç reçete eder. Bu ilaçlar operasyon sonrası 2 aylı bir süreç boyunca doktorun önerdiği sıklıkta ve dozajda kullanılır. Doktor aksini söylemedikçe eve dönüldüğünde kesi bölgelerini ıslatmadan duş alınabilir. Operasyonun ardından yaklaşık 5 gün boyunca veya kesi yerleri iyileşene kadar yüzme önerilmez.

Göğsün açılmasını gerektiren cerrahi ablasyon operasyonu sonrası yaşanan süreç ise baypas ameliyatı sonrası süreçle benzerlik gösterir. Hasta üç ay içerisinde toparlanır. Operasyonun etkilerinin tamamen geçesi 6 ayı bulabilir.

Ablasyon Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ablasyon Ne Demek?

Ablasyon, kalpteki anormal elektrik yollarını yok ederek aritmiyi tedavi eden bir prosedürdür. Kateter aracılığıyla radyo dalgaları veya dondurma teknikleri kullanılır.

Ablasyon Yapılırken Hasta Uyutulur mu?

Hastanın ablasyon yapılırken uyutulup uyutulmayacağı kullanılacak ablasyon yöntemine göre değişir. Kateter tedavisinde genellikle uyutmaya gerek kalmaz. Cerrahi girişime dayalı ablasyonlarda ise hasta uyutulur.

Ablasyon Sonrası İyileşme Süresi Nedir?

Kalp ablasyonu sonrası iyileşme süreci genellikle birkaç hafta sürer. Hastalar kısa süreli yorgunluk, hafif ağrı ve çarpıntı yaşayabilir. Dinlenme, ilaç kullanımı ve düzenli doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir. Tam iyileşme, birkaç ayı bulabilir.

Ablasyon Sonrası Hala Aritmi Yaşanır mı?

Ablasyon tedavisi sonrasında bazı hastalar hala aritmi yaşamaya devam edebilir. Bu durum geçici olabilir veya ek tedavi ya da ikinci bir ablasyon operasyonu gerektirebilir.

Kalp Ablasyon İşlemi Sonrası Nelere Dikkat Etmeli?

Kalp ablasyonunun ardından dinlenme ve düzenli ilaç kullanımı önemlidir. Bunun dışında hasta ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmalı ve sağlıklı beslenmelidir. Ani kalp çarpıntıları veya ağrı gibi sorunlar yaşanırsa zaman kaybetmeden doktora gidilmesi gerekir.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 10 Haziran 2024 Pazartesi Yayımlanma Tarihi: 10 Haziran 2024 Pazartesi

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?