Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
İçindekiler

Krup Nedir?

Krup , nefes almayı engelleyen ve oldukça belirgin şekilde havlamaya benzeyen karakteristik bir öksürüğe neden olan bulaşıcı bir üst solunum yolu enfeksiyonu hastalığına verilen isimdir.

Krup hastalığının öksürük dahil olmak üzere belirti ve semptomlarının tamamı ses telleri, gırtlak nefes borusu yani diğer adıyla trakea ve bronşiyal tüplerin yani bronşların etrafında gerçekleşen şişmeden kaynaklanır. Öksürme sırasında hava bu daralmış geçitten zorlanarak geçer ve şişmiş olan ses telleri bu süreçte havlamaya benzer bir ses çıkmasına neden olur. Benzer sebeplerden dolayı nefes sürecinde de genellikle tiz bir ıslığa benzer bir ses, yani stridor duyulabilir.

Krup genellikle daha küçük çocuklarda görülen bir hastalık türüdür. Krup yaygın olarak ciddi bir hastalık değildir ve çoğu vakada çocuk evde tedavi edilebilir.

Krup Neden Olur?

Krup vakaları yaygın olarak bir viral enfeksiyondan, çoğunlukla da bir parainfluenza virüsünden kaynaklanır. Çocuklar, hasta bir birey tarafından hapşırma veya öksürme sırasında havaya yayılan enfekte solunum damlacıklarını soluyarak bir virüse yakalanabilirler. Bu damlacıklarda bulunan virüs parçacıkları, oyuncaklarda ve diğer yüzeylerde de uzun süre hayatta kalabilir. Kontamine yüzeye dokunan bir çocuk, ardından eliyle gözlerine, burnuna veya ağzına dokunursa, virüs sistemine girebilir ve bunu bir enfeksiyon takip edebilir.

Krup hastalığına yakalanma riski en çok 6 ay ile 3 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Çocukların hava yolları daha dar olduğundan, krup hastalığının belirti ve semptomlarını belirgin bir şekilde göstermeye daha fazla yatkındırlar.

Krup İle Ortaya Çıkabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

Krup vakalarının büyük bir çoğunluğu hafif belirtiler ile seyreder. Vakaların küçük bir yüzdesinde ise havayolu çocuğun solunumunu engelleyecek kadar şişebilir. Nadir vakalarda ise, trakeada ikincil bir bakteriyel enfeksiyon meydana gelebilir, bu da yine nefes almada güçlüklere yol açabilir. Nefes almada meydana gelen herhangi bir güçlük her zaman acil tıbbi bakım gerektirir. Krup nedeniyle acil bakım için acil servise götürülen vakalardan sadece çok azında hastaneye kaldırma gerekli olur.

Krup Nasıl Önlenir?

Krup hastalığını önlemek için alınacak önlemler ve atılabilecek adımlar soğuk algınlığı ile gribi önlemek için yapılanlar ile aynıdır. Sağlıklı hijyen alışkanlıkları, ve sık sık el yıkama en önemli önlemdir. Çocuklar hasta olan diğerlerinden uzak tutulmalıdır. Bireyler ellerine değil, dirsek içlerine öksürme ya da hapşırma için teşvik edilmelidir.

Daha ciddi ikincil enfeksiyonları önlemek için çocukların aşıları güncel tutulmalıdır. Difteri ve Haemophilus influenzae tip B yani Hib aşıları, en nadir görülen ancak en tehlikeli olan üst solunum yolu enfeksiyonlarından bazılarına karşı koruma sağlar. Ancak henüz parainfluenza virüslerine karşı koruma sağlayan etkin bir aşı geliştirilememiştir.

Krup Belirtileri Nelerdir?

Krup hastalığının belirti ve semptomları genellikle tipik bir soğuk algınlığına benzer bir şekilde başlar. Eğer hastalık sürecinde yeterli iltihaplanma ve öksürük görülürse çocukta ağlama ve öksürme ile daha da kötüleşen ve yüksek sesle havlamaya benzeyen öksürük ile başlayan belirtiler görülür. Öksürüğe bağlı anksiyete ve ajitasyon sonucunda belirti ve semptomların ağırlaştığı bir döngü ortaya çıkabilir. Krup belirtileri arasında öksürük haricinde diğer belirti ve semptomları arasında ateş, boğuk ses ve gürültülü, yorgun nefes alma bulunur.

Krup hastalığının belirti semptomları tipik olarak geceleri daha ağırlaşır ve genellikle üç ila beş gün devam eder. Eğer çocukta görülen semptomlar şiddetliyse, zaman içerisinde daha ağırlaşıyorsa, hastalık üç ila beş günden daha uzun sürdüyse veya normal evde tedavi yöntemlerine bir yanıt vermiyorsa bir doktora başvurmak gereklidir.

Çocuğun hem nefes alırken, hem de nefes verirken gürültülü, tiz solunum sesleri çıkardığı, ağlamadığı ya da heyecanlı olmadığı halde tiz nefes sesleri çıkardığı, salya akıttığı veya yutkunma güçlüğü çektiği, görünümü normalden daha endişeli, heyecanlı, yorgun veya halsiz olduğu, normalden daha hızlı nefes aldığı, nefes almada zorluk çektiği ya da burun, ağız veya tırnaklardaki ciltte mavimsi ya da grimsi bir renk değişimi görüldüğü durumlarda acil tıbbi yardım istenmesi gereklidir.

Krup Nasıl Teşhis Edilir?

Krup genellikle bir doktor tarafından, normal soğuk algınlığı kontrolü sırasında teşhis edilir. Doktor bu süreçte çocuğun nefes alışını gözlemler, steteskopla çocuğun göğsünü dinler ve boğazını inceler. Bazı vakalarda diğer olası hastalıkların ihtimalini dışlamak için röntgen gibi görüntüleme testleri ya da laboratuvar testlerinden faydalanmak, doğru tanının konulması için gerekli olabilir.

Krup Nasıl Tedavi Edilir?

Krup hastalığının tedavisi normal şartlar altında belirti ve semptomların ciddiyetine göre değişiklik gösterir. Normalde dinlenme yeterliyken, eğer çocuğun belirti gösterme süresi üç ila beş günden uzun sürerse veya kötüleşirse, doktor çocuğa hava yolundaki iltihabı azaltmak için bir tür steroid reçete edebilir. Bu ilacın faydaları genellikle birkaç saat içinde hissedilir. Uzun süreli etkileri nedeniyle genellikle tek doz kullanılması önerilir.

Doktor ayrıca hava yolu inflamasyonunu azaltması için soluma terapisi verebilir. Bu ilaçların etkileri hızlı görülür ancak yine hızlı bir şekilde kaybolur. Doktor tarafından çocuk için ikinci bir dozun gerekli olup olmadığını kesin olarak belirlenebilmesi için çocuk eve gitmeden önce muhtemelen birkaç saat acil serviste gözlenmesi gerekecektir. Çok şiddetli krup vakalarında durumun doğru takibi ve gerekli ek tedavilerin uygulanması için hastaneye yatış yapılması gerekli olabilir.

Krup Nasıl Geçer?

Krup hastalığı vakalarının büyük bir çoğunluğu evde tedavi edilebilir. Yine de krup belirti ve semptomları nedeniyle korkutucu olabilir, özellikle de nefes darlığı nedeniyle doktora veya acil servise gidilmesi gerekirse. Krup tedavisi tipik olarak semptomların ciddiyetine dayanır.

Krup hastalığı süresince çocuğu rahatlatmak ve sakin tutmak önemlidir, çünkü ağlama ve ajitasyon hava yolu tıkanıklığını kötüleştirir. Çocuğu kucaklamak, ninniler söylemek veya sakin bir hikaye okumak yardımcı olabilir. Eğer sevdiği oyuncaklar varsa çocuğa verilebilir. Ancak bu oyuncaklar başkaları ile hijyenik bir şekilde temizlenmeden paylaşılmamalıdır. Çocuğun sakin kalması önemli olduğu için ebeveynler de sakinleştirici bir ton ile konuşmaya özen göstermelidir.

Krup İçin Yaşam Tarzı Değişiklikleri Ve Evde Bakım

Krup genellikle üç ila beş gün içinde seyrini tamamlayarak iyileşir. Bu süreçte alınacak birkaç basit önlem çocuğun rahatlaması için yardımcı olabilir. Öncelikle sakin kalmak önemlidir. Çocuk rahatlatılmalı, veya dikkati dağıtılmalıdır. Kucaklamak, kitap okumak veya sakin bir oyun oynamak faydalı olabilir. Ağlamak nefes almayı zorlaştırır.

Hasta çocuk rahat ve dik bir pozisyonda tutulmalıdır. Çocuğu kucakta tutmak, veya sevdiği bir sandalyeye ya da bebek koltuğuna yerleştirmek dik oturmayı ve dolayısıyla nefes almayı kolaylaştırabilir.

Çocuğun bulunduğu ortamdaki havanın nemlendirilmiş veya serin olmasının hastalık için yararlı olduğuna dair bir kanıt olmamasına rağmen, birçok ebeveyn nemli havanın veya soğuk havanın çocuğun nefes almasına yardımcı olduğuna inanır. Nemli hava için, duştan sıcak su akmasıyla oluşan buharla dolu bir banyodan faydalanmak, veya oda nemlendiricilerinden faydalanmak mümkün olabilir. Dışarısının soğuk olduğu günlerde çocuğun soğuk havayı soluması için bir pencere açılabilir.

Çocuk hastalık boyunca sıvı almalıdır. Bebekler için anne sütü veya mama yeterli gelebilir. Daha büyük çocuklar için çorba veya dondurulmuş meyveler yatıştırıcı ve etkili olabilir.

Doktor tavsiyesine göre, özellikle de çocuğun ateşi varsa reçetesiz satılan ateş düşürücü ilaçlar faydalı olabilir. Ancak reçetesiz satılan soğuk algınlığı ilaçları her yaşta çocuk için tavsiye edilmez, ve özellikle 2 yaşından küçük çocuklarda zararlı olabilir. Ayrıca reçetesiz öksürük ilaçları krup hastalığına yardımcı olmaz.

Dinlenme teşvik edilmelidir. Uyku, vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olabilir. Çocuğun öksürüğü gün içinde iyileşebilir, ancak gece tekrar ortaya çıkabilir. Çocuğun belirti ve semptomları daha ağır hale gelirse, ebeveynler hızlı hareket edebilmek için çocuğun yanında, aynı odada uyumayı tercih edebilirler.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 13 Ekim 2023 Cuma Yayımlanma Tarihi: 13 Ekim 2023 Cuma

Tıbbi Birimler

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?