Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yaşamın devamlılığı için hayati bir öneme sahip olan üreme sistemi kompleks bir sistemdir. Üreme sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için çeşitli hormonların etkileşimlerine ihtiyaç vardır. LH hormonu da hem kadın hem erkek üreme sistemi üzerinde kritik bir role sahip olan hormonlardan biridir. "LH değeri nedir?" ya da "LH hormonu üreme sağlığı açısından nasıl bir öneme sahiptir?" gibi merak edilen konuların tüm detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.
İçindekiler

LH (Lüteinizan Hormon) Nedir?

Beyindeki hipofiz bezinin ön lobunda salgılanan LH hormonu, üreme fonksiyonlarında rol alan ve üreme sisteminin sağlıklı çalışabilmesini sağlayan bir hormondur. Lüteinizan ya da lüteinleştiren hormon olarak da bilinen LH hormonu kadınlarda yumurtaların gelişmesi; erkeklerdeyse testislerin etkili bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir. "LH ne demek?" sorusu kısaca bu şekilde yanıtlanabilir.

LH Ne İşe Yarar?

LH hormonu kadınlarda ve erkeklerde farklı işlevlere sahiptir. LH hormonu kadınlarda ovulasyonu yani yumurtlamanın gerçekleşmesini tetikler. Âdet döngüsünün ortasında hızlı bir şekilde yükselen LH değerleri yumurtanın çatlamasını sağlar. Bu dönemde döllenme gerçekleştiği takdirde gebelik oluşur.

LH hormonu aynı zamanda ovulasyon sonrasında korpus luteum adı verilen geçici yapının oluşumunu da destekler. Bu yapı progesteron ve az miktarda östrojen hormonu üreterek döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi, gebeliğin başlaması için uygun ortamı yaratır.

LH hormonu erkeklerde testosteron hormonunun düzenli bir şekilde salgılanmasını sağlar. Testosteron sperm üretimi başta olmak üzere cinsel dürtü, yağ dağılımı, kas ve kemik kütlesinin düzenlenmesinden de sorumlu olan bir hormondur.

LH Testi Nedir?

Lüteinizan hormon testi ya da kısaca LH testi, kan dolaşımındaki lüteinizan hormon seviyelerini ölçmek için kullanılan bir tanı yöntemidir. Lüteinizan hormon (LH) testi âdet düzensizlikleri, doğurganlık problemleri, bazı hormon dengesizlikleri ve tüm bunlara neden olabilecek temel sebeplerin belirlenmesi için kullanılır.

LH testi aynı zamanda hem kadınlarda hem erkeklerde hipofiz bezinde bir sorun olup olmadığının tespitinde de kullanılır. Erken ya da geç ergenliğin nedenlerinin araştırılması ya da cinsel işlev bozukluklarının teşhis edilmesi gibi durumlarda da yine LH testinden yararlanılır.

Kadınlarda LH Değeri Ne Olmalı?

"LH kaç olmalı?" sorusuna yanıt olarak kadınlarda normal LH değerinin menstrual döngünün evrelerine göre farklılık gösterdiğini söylemek mümkün. Menstrual döngünün başlangıcında düşük olan LH hormonu seviyeleri döngünün ortasında hızlı bir şekilde yükselir ve bu yükselme yumurtlamayı tetikler. LH seviyeleri kadınlarda yumurtlamadan hemen önce zirve yapar.

Kadınların LH seviyeleri kontrol edildiğinde;

  • Adet başlangıcı ve yumurtlama arası (Foliküler faz),
  • Yumurtlama dönemi (Ovulasyon),
  • Yumurtlama sonrası (Luteral faz) farklı değer aralıkları görülür.

LH değeri ya da LH hormonu kaç olmalı sorusunun yanıtı, üreme sistemiyle ilgili sorunların tespiti için önemlidir. Ancak LH değerlerinin hastanelerin ve laboratuvarların referans aralıklarına göre değişebileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle test sonuçlarının bir kadın doğum doktoru tarafından değerlendirilmesi önemlidir.

LH Testine Ne Zaman Başvurulur?

LH testine genellikle;

  • Hem kadınlarda hem erkeklerde görülen kısırlık gibi sorunların belirlenmesi,
  • Yumurtlama bozukluklarının değerlendirilmesi,
  • Erken ya da geç ergenlik gibi problemlerin tespit edilmesi,
  • Çeşitli hormonal bozuklukların teşhisi,
  • Adet düzensizliği gibi durumlarda başvurulur.

Lüteinizan Hormon Seviyeleri Nasıl Yorumlanır?

Lüteinizan hormonunun normal kabul edilen değerleri kadınlarda ve erkeklerde farklıdır. Kadınlarda LH hormonu âdet döngüsü içerisinde dalgalanma gösterir. Yine de her fazda normal kabul edilen belirli değerler vardır. Erkeklerde ise LH hormonu genellikle sabittir ve fazla dalgalanmaz. Erkeklerde LH hormonu seviyeleri 1.24 ile 8.62 mlU/ml aralığında olabilir. LH hormonunun hem erkeklerde hem kadınlarda belirli seviyelerin altında ya da üstünde olması çeşitli sağlık sorunlarına işaret edebilir.

Yüksek ve Düşük LH Düzeylerinin Belirtileri ve Nedenleri

LH yüksekliği ve düşüklüğü belirtileri genellikle üreme sağlığıyla ilgili sorunlarla kendini gösterir. Kadınlarda âdet düzensizliği, gebe kalmada zorluk, aşırı tüylenme ya da akne gibi hormonal bozukluklar LH düzeylerinin yüksek; geç ergenlik, âdet görememe ve kısırlık gibi sorunlar düşük olmasıyla ilişkilendirilebilir.

Kadınlarda lüteinleştiren hormon yüksekliği genellikle yumurtalıkla ilgili hastalıklarda ortaya çıkar. Çoğunlukla polikistik over sendromu olan hastalarda LH seviyeleri yükselir. Kısırlık nedenlerinden bir diğeri olan turner sendromu da yüksek LH seviyelerine neden olabilir. Yumurtalıkları alınmış olan kadınlarda da LH seviyeleri yükselebilir. Bunlara ek olarak kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavilerden sonra yumurtalıkların hasar görmüş olması, menapoza geçiş sürecinde yumurtalık fonksiyonlarının azalması da LH hormonu seviyelerini yükseltebilir.

Erkeklerde LH hormonu testis yetmezliği, testis iltihaplanması ve iyi huylu testis tümörü durumlarında yükselebilir. Hem kadınlarda hem erkeklerde nadir de olsa hipofiz bezi tümörlerinde LH seviyeleri yüksek ölçülebilir.

Lüteinleştiren hormon düşüklüğü nedenleri arasında ilk sırada hipotalamus ya da hipofiz bezi bozuklukları yer alır. Hipofiz bezi tümörleri ve bu tümörün çıkarılması için uygulanan cerrahi operasyonlar LH hormonu salgılanmasını azaltabilir. Erken ergenlik , yeme bozukluğu, yoğun stres kaynaklı psikolojik sorunlar ve bazı ilaçlar da LH hormonu düşüklüğünün nedenleri arasında sayılabilir.

LH Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Kadınlarda adet döneminin ortasında LH hormonunun yükselmesi normaldir. Ancak kadınlarda LH yüksekliği özellikle yumurtlama dönemi dışında yani âdet öncesi ve sonrası dönemde görülüyorsa bu durum polikistik over sendromuna ya da menopoza işaret edebilir.

LH Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

LH hormonu düşüklüğü hem kadınlarda hem erkeklerde üreme sağlığını etkileyebilen hipotalamik disfonksiyon veya hipofiz bozukluklarına işaret edebilir. Doğru bir teşhis için LH hormon seviyelerinin diğer hormon seviyeleri ve hastanın semptomlarıyla bir arada değerlendirilmesi gerekir.

LH Hormonu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

LH Nasıl Yükseltilir?

LH testiyle hormon düşüklüğünün tespit edilmesi durumunda bu hormonun dengelenmesi ve ideal seviyelere çıkarılması için bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapılabilir. Özellikle sağlıklı beslenmeye geçilmesi, düzenli egzersiz yapılması, alkol ve sigara gibi alışkanlıklardan kaçınılması LH hormonunun dengelenmesine katkı sağlayabilir. Bunlara ek olarak doktorun önerilerine uymak ve uygun gördüğü tedavi planına sadık kalmak hormon dengesinin yeniden sağlanmasında etkili olabilir.

Yüksek FSH Değeri ile Hamile Kalınabilir Mi?

Folikül uyarıcı hormon anlamına gelen FSH değerlerinin 5 ile 10 arasında olması gerekir. FSH değerinin yüksek olması hamilelik ihtimalini önemli ölçüde azaltır. Kişinin FSH değeri ne kadar yüksekse gebe kalma ihtimali o kadar azalır.

LH / FSH Oranı Neden Önemlidir?

Üreme sağlığı açısından bakıldığında LH ve FSH arasında belli bir denge vardır. Bu dengenin bozulması doğal olarak üreme sağlığını olumsuz etkiler. Özellikle polikistik over sendromu olan kişilerde bu iki hormonun anormal şekilde üretilmesinden bahsedilir.

FSH ile LH Arasındaki Fark Nedir?

Hem FSH hem LH hipofiz bezinin ön lobundan salgılanan hormonlardır. Her iki hormon da östrojen ve progesteronu etkiler. FSH hormonu her ay yumurtalıklardan içerisinde yumurta hücresini de barındıran bir folikülün gelişerek yumurtlama yapabilecek kapasiteye ulaşmasını sağlar. LH hormonu da FSH ile birlikte yumurtlamayı sağlar.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 7 Haziran 2024 Cuma Yayımlanma Tarihi: 7 Haziran 2024 Cuma

Tıbbi Birimler

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?