Yazı İçeriği

1- Daha estetik bir görünüm

2- Daha az enfeksiyon riski

3- Daha az kanama riski

4- Hastaneden daha kısa sürede taburcu olma imkan

5- Günlük yaşama daha kısa sürede dönüş

Ameliyat sonrasına oluşabilen kısırlık riskini azaltıyor

Laparoskopik cerrahi hakkında bilmeniz gerekenler

Tıpta yaşanan gelişmeler insan sağlığı adına çok önemli kazanımlar elde edilmesini sağlıyor. Bunlardan biri de halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen laparoskopik ameliyatlar. Miyom, yumurtalık kistleri, çikolata kisti, rahim sarkması, yumurtalık kanallarıyla ilgili sorunlar ve rahim kanseri gibi kadın hastalıklarına yönelik ameliyatların neredeyse tamamı kapalı ameliyat yöntemiyle yapılabiliyor. Kapalı ameliyatların hastalara sağladığı 6 önemli avantajı şöyle sıralayabiliriz:


1- Daha estetik bir görünüm

Açık cerrrahide 15-20 cm'lik kesi olurken, kapalı cerrahide bu rakam yarım cm'e düşer. Bu sayede yara izi yok denecek kadar az olur.

2- Daha az enfeksiyon riski

Kapalı ameliyatın sağladığı bir başka önemli avantaj da, karnın açılmaması ve kesi yerinin çok küçük olması sayesinde enfeksiyon riskinin büyük ölçüde azalması. Yapılan çalışmalar da bunu net olarak gösteriyor. Minik kesiler ayrıca karın kesisine bağlı gelişen fıtık gibi komplikasyonların oluşmasını da önler. 

3- Daha az kanama riski

Kamera ile büyük görüntü eşliğinde ameliyat yapılması daha detaylı görmeyi ve daha detaylı ameliyat yapmayı sağlar. Bu da hastadaki kanama miktarını büyük ölçüde azaltır. 

4- Hastaneden daha kısa sürede taburcu olma imkan

Kapalı ameliyat sonrasında hastanede yatış süresi çok kısa olur. Açık ameliyatta 5 günlük yatış süreleri söz konusu iken, kapalı ameliyat tekniğinde aynı günde taburcu olunabilir. Bunun nedeni de operasyon sonrasında ağrı, enfeksiyon ve kanama riskinin çok az olması.

5- Günlük yaşama daha kısa sürede dönüş

Kapalı ameliyatların en önemli avantajlarından biri de, hastaların günlük yaşama daha kısa sürede dönüş yapabilmeleri. Hastalar kapalı ameliyat sonrasında 1 hafta içinde işlerine ve günlük aktivitelerine dönebilir. Yani ailesine, çocuklarına veya arkadaşlarına çok kısa sürede kavuşabilir.

Ameliyat sonrasına oluşabilen kısırlık riskini azaltıyor

Yumurtalık kistleri, miyomlar, yumurtalık kanallarındaki veya çevresindeki yapışıklıklar doğurganlığı etkileyebilir. Açık cerrahinin aksine kapalı cerrahiyle yumurtalıklar korunarak kistler çıkartılabilir, yumurtalık kanallarındaki tıkanıklıklar ve yapışıklıklar giderilebilir ve rahim korunarak sadece miyomlar alınabilir. Böylelikle doğurganlık korunarak hastanın çocuk sahibi olma şansı artırılabilir.