Yazı İçeriği

Kapalı ameliyat

Hastaya çok önemli kazanımlar sağlıyor

Eti abartmayın, hareketsizlikten kaçının!

Kolon kanseri en sık görülen üçüncü kanser türü

Sağlıksız beslenme, fast food yiyeceklere yönelme, hareketsizlik ve aşırı kilo derken özellikle 50 yaş sonrası kolon kanseri riski artıyor. Düzenli kontrol ve günlük yaşantımızda yapacağımız bazı değişiklikler bağırsak kanserlerinden korunmada önemli rol oynuyor. Teknolojideki hızlı gelişmeler sayesinde artık kanser tedavisinde de önemli kazanımlar elde edilmiş durumda.


Kapalı ameliyat

Kolorektal cerrahide laparoskopi yani kapalı ameliyat giderek yaygınlaşıyor. Yer yer bazı alanlarda ‘gold standart’ dediğimiz altın standart, yapılması gereken önerilen ameliyat şekilleri haline geliyor.

Hastaya çok önemli kazanımlar sağlıyor

Günümüzde giderek yaygınlaşan laparoskopik yani kapalı ameliyatın açık ameliyata göre hastaya hem ameliyat sırasında hem de ameliyat sonrasında önemli kazanımlar sağlıyor. Hasta daha az ağrı, daha az kanama ve daha küçük kesiler ile daha çabuk günlük ve iş hayatına geçiş sağlayabiliyor. Enfeksiyon ve fıtık gelişimi gibi yara komplikasyonları da daha az oluyor. Robotik cerrahi de laparoskopik bir yöntem olmakla birlikte cerrahın konforunu sağlayan ve bazı bölgelerde (rektum ameliyatı gibi) hastanın ameliyatı sırasında cerraha kolaylık sağlayan bir yöntem. Laparoskopik veya robotik cerrahi hastanın daha çabuk iyileşmesini sağlayarak hastanın bir sonraki aşamasında tedavi zamanını kısaltıyor.

Eti abartmayın, hareketsizlikten kaçının!

Dünyada her yıl kolon ve rektum kanserinden yarım milyonu aşkın kişi hayatını kaybederken, her yaşta görülebilen bu kanserlerin genellikle 50 yaş sonrası görülme sıklığı artıyor. Bağırsak kanserleri en önemli risk faktörlerinin başında sağlıksız beslenme, aşırı et tüketimi, fast-food tarzı beslenme, sigara, hareketsizlik ve obezite geliyor. Özellikle lifli gıdalardan zengin beslenme, hayvansal ve yağlı ürünlerde aşırıya kaçmama, sebze ve meyve tüketme çok önemli. Aşırı kilo ve obezite de bağırsak kanserlerinde risk oluşturuyor. Yılda bir kez özellikle 50 yaşından sonra yaptırılacak kolonoskopi de erken teşhis ve tedavi imkanı sağlayarak hayat kurtarıyor.