Yazı İçeriği

Tenisçi dirseği belirtileri

Tenisçi dirseği egzersizleri

Tenisçi dirseği bandı

Tenisçi dirseği tedavisi

Özellikle ofis çalışanıysanız, sık sık temizlik yapıyorsanız ya da elinizi sıklıkla kullandığınız bir mesleğiniz varsa ‘tenisçi dirseği’ riski altındasınız. Dirsekleriniz ve kollarınızda ağrı hissedebilirsiniz. Ellerine yüklenen kişiler, tenisçi dirseği adıyla bilinen hastalıkla karşılaşır.


Tenisçi dirseği belirtileri

Dirseğin dışında ve ön kolda ağrıya neden olan tenisçi dirseği, ön kolun dirsekteki dış kas kirişlerinde oluşan zedelenmeden kaynaklanır. Kişilerin “Yorgunluktandır” deyip geçiştirdiği tenisçi dirseği ağrıları, istirahatle azalırken kimi zaman uzayabilir ve şiddetli bir hal alabilir. El bileğini zorlayan hareketler tekrarlandıkça, rahatsızlığın ortaya çıkma ihtimali artar. Yani dirsekte kronik ağrıların yaşanmasına neden olan tenisçi dirseği, el bileğindeki kötü kullanımla yakından ilgili. Özellikle el bileğinin sürekli kaldırılıp indirilerek yapıldığı klavye ve mouse kullanımı, çekiç kullanma, bulaşık yıkama gibi sürekli ve tekrarlayıcı hareketler dirseği zorlar. Dirsekte hissedilen ağrı bazen ilerleyebilir ve kişiyi zor durumda bırakabilir. Zamanla tokalaşma, kapı kolunu çevirme ve kavanoz kapağı açma gibi basit işlerde bile ağrı dayanılmaz bir hal alabilir.

Tenisçi dirseği egzersizleri

Dirsekte ağrılar hissedildiğinde yapılabilecek en önemli şey; bu tür hareketlerden kaçınmak. Ancak mecburiyetler nedeniyle bu her zaman mümkün olamaz. Bu durumda yapılacak ergonomik düzenlemeler faydalı olabilir. Dirseğe ve ön koldaki kaslara binen yükü azaltmak için, sıcak sıvı gibi tehlike oluşturabilecek şeyler haricinde taşınması gerekenleri vücuda yakın tutmak çözüm olabilir. Bulaşık yıkayanlar tezgaha biraz daha yaklaşabilir, işçilerde ise kişinin boyuna, kilosuna ve yapacağı işe göre bir düzenlemeye gidilebilir. Ofis çalışanları ise el bileği destekli mouse pad ile çalışarak, el bileği sürekli yukarıda kalmayacak şekilde belki klavyeyi el hizasından aşağıda tutarak bu tür zorlamalardan kaçınabilir. Zaman zaman elleri masaya dayayarak yapılacak el bileğini germe egzersizleri de rahatlatıcı bir etki verir.

Tenisçi dirseği bandı

Tenisçi dirseğinin tedavisinde başvurulan ilk yöntem; ağrı kesici ve ödem azaltıcı ilaç tedavisi. Yanı sıra ‘tenisçi dirseği bandı’ olarak da bilinen ‘epikondil bandı’ adlı dirseklik kullanımı ve günde 5-6 kez 15 dakikalık buz uygulaması önerilir. Tenisçi dirseği teşhisi alan kişi, iki hafta kadar takip edilerek durumu değerlendirilir. Ağrı devam ediyorsa, ağrı bölgesine steroid (kortizon) enjeksiyonu veya kişinin kendi kanından elde edilen ve iyileştirici unsurlar barındıran trombositlerin hasarlı bölgeye uygulandığı PRP (Platelet Rich Plasma) yöntemi kullanılabilir. Enjeksiyon uygulamasını tercih etmeyen kişiler için egzersiz ile birlikte yapılan radyofrekans ve fizik tedavi uygulamaları da alternatif tedavi yöntemleridir. Yapılan uygulamalara rağmen ağrılar geçmiyorsa, son seçenek olarak cerrahi yöntemle hasarlı dokular vücuttan uzaklaştırılır.