Yazı İçeriği

Çatlayan eller enfeksiyona açık hale gelir

Egzamanız var mı?

Ellerinizde egzama ile karşılaşmamak için bu önerileri uygulayın

El yıkamak egzamayı tetikler

Koronavirüse karşı korunmak için ilk önlemin el yıkamak olduğunu artık herkes biliyor. Hatta sadece su ve sabunla el yıkamak değil, su ve sabunun olmadığı zamanlarda dezenfektan ve kolonya kullanılması öneriliyor. Peki Covid-19 hastalığına karşı el hijyeni sağlarken cilt sağlığınız bundan nasıl etkilenir? Sık sık el yıkama ve diğer kimyasallarla sağlanan hijyen ciltte bozulmalara neden olabilir. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gizem Yağcıoğlu, bu süreçte cilt sağlığı ile ilgili önemli bilgiler verdi.


Çatlayan eller enfeksiyona açık hale gelir

Koronavirüs nedeniyle el hijyenini sağlamak için eller normalden daha sık yıkanır. Bu durum derinin dış tabakasında, yağdan oluşan koruyucu bariyerin bozulmasına, yani ellerde kuruluk, kızarıklık, kaşıntı ve çatlamaya neden olur. Bu da ellerde egzama gelişmesini kolaylaştırır ve oluşan çatlaklar nedeniyle de elleri her türlü enfeksiyona açık hale getirir. Dezenfektan ve kolonya kullanımı da benzer şekilde derinin koruyucu bariyerini bozmanın yanında içerdikleri kimyasallar nedeniyle de ellerde egzama gelişmesini tetikler.

Egzamanız var mı?

Daha önceden el egzaması şikayeti olan kişilerin de sık yıkamaya bağlı deri bariyeri bozulacağı için egzamaya sebep olan alerjenlerin maruziyeti kolaylaşır. Bu da mevcut egzama şikayetlerini daha da alevlendirir. Sık yıkamaya bağlı gelişen el egzaması ellerin dış kısmında daha sık olmakla beraber el parmak arası ve avuç içinde de gelişebilir. Egzama alevlenmesi basit önlemlerle gerilemezse ya da akıntı, sızıntı, ısı artışı gibi enfeksiyon düşündüren bir durum varsa ek tedaviye ihtiyaç olabileceğinden dermatoloji uzmanından yardım almak gerekir.

Ellerinizde egzama ile karşılaşmamak için bu önerileri uygulayın

Önceden egzamanız olmasa bile koronavirüse karşı el hijyeninizi sağlamaya çalışırken aşağıdaki önerilere uymaya çalışın.

  • Dezenfektan ve kolonya kullanımı içerdiği kimyasallar nedeniyle bu cilt sorunlarını daha çok şiddetlendireceği için sadece ellerin yıkanamadığı durumlarda, dışarıdayken kullanılmalıdır. Bunun dışındaki zamanlarda koronavirüse karşı el hijyenini sağlamak için su ve sabun ile elleri yıkamak daha doğru olur.
  • Kullanılan sabunların renksiz, kokusuz, parfümsüz; kısacası katkısız olmasına ve cildinizle uyumlu pH’ının 5.5 olmasına dikkat edin.
  • Eller, yıkandıktan sonra kişiye özel, yumuşak bir havlu ile tahriş etmeden tampon hareketlerle kurulanmalıdır. Hatta mümkünse tek kullanımlık, yumuşak bir kağıt havlu kullanmak daha steril olur. Bozulan deri bariyerini tekrar sağlayabilmek için de her yıkama sonrasında eller mutlaka nemlendirilmedir.
  • Deri bariyerini sağlamak için yağ bazlı nemlendirici kremler tercih edilmelidir. Nemlendirici krem kullanımı hijyen açısından sorun oluşturmaz. Aksine nemlendirici krem kullanarak deride oluşabilecek çatlaklar önleneceği için dışardan gelebilecek her türlü enfeksiyona karşı deri bütünlüğü korunmuş olur.
  • Koronavirüs nedeniyle temizlik için bugünlerde sıkça kullanılan çamaşır suyu başta olmak üzere diğer ev temizlik deterjanlarının ellerle kesinlikle temas ettirilmemesi gerekir. Teması engellemek için bu ürünleri kullanırken mutlaka içi pamuklu bir temizlik eldiveni giyilmelidir.