Yazı İçeriği

Golfçü dirseği nedir?

Tenisçi dirseği nedir?

Golfçü ve tenisçi dirseği nedenleri

Golfçü ve tenisçi dirseğini sporcu hastalığı sanmayın

Eller, dirsekler ve omuzlar yanlış ve aşırı kullanım nedeniyle sıklıkla karşılaşılan ortopedik rahatsızlıklarla tedaviye alınır. Bunlardan ikisi golfçü ve tenisçi dirseği hastalıklarıdır.


Golfçü dirseği nedir?

Medial epikondilit olarak da bilinen golfçü dirseği her ne kadar adı itibarı ile golfçülere özel gibi gözükse de elini kullanan her sporcuda ve kişide sıklıkla görülür. Bu durum sporcularda tipik bir aşırı kullanım yaralanmasıdır. Sorun el bileği ve parmakları aşağı indiren ve avuç içini aşağı baktırıcı kasların zorlanmasına bağlı tendonda görülen iç yapı değişikliğini ifade eder. Tüm aşırı kullanım yaralanmalarında olduğu gibi, burada da kişinin kas-iskelet sistemini yenileme yeteneğinden daha fazla düzeyde bir yüklenme yapılması durumunda kas iskelet sistemi bu duruma yeterli olumlu cevap veremez ve spora bağlı olması gereken olumlu gelişmeler yerini olumsuz gelişmelere bırakır.

Golfçü dirseğinin tedavisi

Golfçü dirseğine neden olan sorun aşırı kullanım yaralanması olduğu için kısmi istirahat tedavide ana unsurdur. Şikâyeti olan bireyin elini tam dinlenmeye almak yerine ağrı yapan hareketlerden uzak tutması gerekir. Bu anlamda, ağrı yapan durumlarda dirsekte bir koruyucu cihaz kullanılması etkilidir. Sporcuda bu sorunun ortaya çıkmasını hazırlayıcı etkenlerin gözden geçirilmesi ve bunların düzeltilmesi de çok önemlidir. Bunun yanı sıra kişi ister spor yapsın, ister yapmasın fizik tedavi uygulamaları ve özellikle egzersiz bu rahatsızlığın tedavisinde oldukça etkindir. Fizik tedavi olarak, friksiyon masajı, ultrason, lazer, TENS, soğuk uygulama sıkça başvurulan yöntemlerdir. Egzersiz olarak, el bileği eklem hareket açıklığı egzersizleri, ekstansör kasları germe ve konsantrik kuvvetlendirme (ağırlık kaldırma) sıkça başvurulan egzersizlerdir. Tedavide nasıl bir yöntemin uygulanacağı hekim tarafından belirlenmelidir.

Tenisçi dirseği nedir?

Lateral epikondilit olarak da bilinen tenisçi dirseği de her ne kadar adı itibarı ile tenisçilere özel gibi gözükse de elini kullanan her sporcuda ve kişide sıklıkla görülebilir. Bu durum sporcularda tipik bir aşırı kullanım yaralanmasıdır. Sorun el bileği ve parmakları yukarı kaldırıcı ve avuç içini yukarı baktırıcı kasların zorlanmasına bağlı tendonda görülen iç yapı değişikliğini ifade eder.

Golfçü ve tenisçi dirseği nedenleri

1. Antrenmanlar arası yeterince dinlenme süresinin verilmemiş olması

  • Fiziksel limitlerin üzerinde yüke maruz kalma
  • Limitler içinde ama yeterince dinlendirilmeden yüklenme
  • Kötü tekniğe bağlı gereksiz olarak belirli kaslara çok yüklenme

2. Konulmuş bazı katı kurallara uyulmamış olması

3. Uygun olmayan zeminde antrenman yapılmış olması

4. Uygunsuz spor malzemesi kullanma gibi özellikle çocuklarda yaş temel alınarak antrenman yapılması

5. Kötü düzenlenmiş antrenman (aşağıdaki değişkenleri sadece biri haftada yüzde 10 artırılmalıdır)

  • Antrenman süresi
  • Antrenman şiddeti
  • Antrenman sıklığı

Sporcu olmayan bireylerde de elini aşırı şekilde kullanarak ev işi yapmak (boya, ütü, çamaşır-bulaşık yıkama) bu sorunları ortaya çıkartabilir. Bu şekilde sorunu olan bireylerde tendon içi (tendinozis yerine) bozulmadan öte gerçek anlamda tendinit bulunabilir.