Yazı İçeriği

Eller neden çatlar?

Eller esnekliğini kaybedip kırışır

El gençleştiren öneriler

Cildinizi yenileyin

Dolgu enjeksiyonu

Ellerinizi nasıl genç ve bakımlı görünebilir?

Cilt bakımında yüzümüz kadar ellerimizin de bakıma ihtiyacı vardır. Ellerimiz sürekli kullandığımız için diğer organlarımıza göre daha hızlı yaşlanır. Eller genellikle yaşı ele verir. Yıllar geçtikçe estetiğini kaybeden ellerimizin yaşını gizleyebilmek mümkün. Ellerinizin daha genç görünmesini sağlamak için bazı öneriler ve uyarıları...


Eller neden çatlar?

Ellerimiz güneşe ve zararlı elementlere vücudun diğer kısımlarından daha fazla maruz kalır. Zararlı etmenler kadar sıcak su da cildimize zarar verir. Bunlar cildimizi kuru ve çatlamış yüzeylere karşı koruyan doğal yağları yok edebilir. Doğal yağların yok olmasıyla birlikte ellerimiz normalden daha hızlı yaşlanır.

Eller esnekliğini kaybedip kırışır

Yaşlandıkça cildimiz incelir ve ellerimizin arka yüzündeki yağ azalır. Bu, ellerimizin hacminin ve elastikiyetinin azalmasına neden olur. Elastikiyeti azalmış olan ciltte kırışıklıklar ve yaşlanma lekeleri görülür.

El gençleştiren öneriler

Kırışıkları tamamen engelleyemeseniz de ellerinizin daima genç görünmesini sağlayabilirsiniz. Genç görünümlü eller için bu 3 öneriye dikkat:

  • Ellerinizi koruyun: 50 SPF ve daha yüksek koruyucu özelliğe sahip güneş kremleri kullanın. Güneşe çok uzun süreler maruz kalacaksanız ya da temizlik sırasında eldiven kullanın.
  • Nemlendirin: Ellerinizi nemlendirerek cildinizin kurumasını engelleyebilirsiniz. Ellerinizin nemli kalmasını sağlamak için gün içerisinde sık sık el kremi veya losyon kullanın.
  • Ölü deriden kurtulun: Şeker ve limon peelingi yapabilirsiniz. Dermokozmetik yüz ve vücut peeling ürünlerini de haftada bir uygulayabilirsiniz.

Cildinizi yenileyin

Cilt yenileme yöntemleri lazerden ve kimyasal cilt soyma gibi tedavileri belirli aralıklarla uygulayarak cildinizin üst dokusunun yenilenmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede cildinizin dokusu ve tonu daha iyi görünebilir. Aynı zamanda bu tedaviler ciltteki kırışıkları ve cilt lekelerini yok etmenize de yardımcı olur. Belirgin damarları azaltmak nem sağlamak için mezoterapi ve dolgu enjeksiyonları yapılabilir.

Dolgu enjeksiyonu

  • Ellerinizin daha genç ve dolgun görünmesini sağlamak için hyalüronik asit veya kalsiyum hidroksiapatit (CaHA) enjeksiyonu uygulanabilir.
  • El üzerindeki güneş lekeleri (solar lentigo); yoğunlaştırılmış ışık(IPL) veya Q switched Ndyag lazer (karbonpeeling) yok edilebilir. 
  • Yüz için yapılan mezoterapi (intradermal inheksiyon) de hyalüronik asit içeriği yoğun ürünler el üzerinde, leke ve kırışıklıkları azaltmak, nem sağlamak amacıyla uygulanır.
  • Aşırı el terlemesi olan kişilerde yılda bir kez uygulanan botulinum enjeksiyonları ile şikayetler önemli ölçüde azalabilir.