Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
İçindekiler

Ayak Kokusu Nedir?

Normal şartlarda ayaklarda vücudun diğer bölgelerinden çok daha fazla ter bezi bulunur. Ayakkabılar ve çoraplar terin buharlaşmasını veya emilmesini önleyebilir ve burada biriken ter bakterileri çekebilir. Bakteriler terin kötü kokmasına neden olarak ayak kokusuna yani tıbbi adıyla bromodoz durumunun ortaya çıkmasına yol açar. Ayak kokusu yaygın bir tıbbi durumdur.

Terleme ve vücut kokusu, birey egzersiz yaptığında veya çok sıcak bir ortamda bulunduğunda yaygın bir durumdur. Buna ek olarak birey kendisini gergin, endişeli veya stresli hissettiğinde de yaygındır. Terlemedeki aşırı terleme yani hiperhidroz veya çok az terleme veya hiç terlememe yani anhidroz gibi olağandışı değişiklikler sağlık için endişe kaynağı olabilir. Vücut kokusundaki değişiklikler de bir sağlık sorununa işaret eden belirti veya semptomların bir parçası olabilir. 

Birçok vakada yaşam tarzı ve evde yapılan tedaviler genellikle normal terleme sürecine dönülmesine ve vücut kokusundan kaçınmaya yardımcı olabilir.

Ayak Kokusu Neden Olur?

Hava almayan ayakkabılar ve kalın çoraplar, normalde bakterileri çeken terin buharlaşmasını veya emilmesini önleyebilir. Sentetik malzemelerden yapılan ayakkabılar ve çoraplar genellikle bireyin ürettiği doğal ter miktarını artırır ve buharlaşmasına veya emilmesine izin vermez, bu nedenle ayak ıslak kalır. Terin vücudun uzun süre nemli kalmasına yol açması bakteri ve mantarların terleyen bölgelerde büyümesini teşvik edebilir. Bu şekilde biriken bakteriler terin kötü kokmasına neden olarak ayak kokusuna yani bromodoz durumuna yol açar. Bazı vakalarda bu atlet ayağı adı verilen duruma da neden olabilir. 

Bazı vakalarda ayakların nadiren yıkanması veya günde en az bir kez çorap değiştirmemek gibi kötü hijyen alışkanlıkları ayak kokusu gelişmesinde bir rol oynayabilir. Stres, diyabet veya tiroid bozuklukları gibi çeşitli hastalıklar ya da kullanılan bazı ilaçlar da vücudun ürettiği ter miktarını artırabilir ve bu da ayakların aşırı terlemesine neden olur. Bromodoz, cildin aşırı terlediği bir durum olan hiperhidrozdan da kaynaklanabilir. Hiperhidroz yaygın olarak hormonları sürekli değişiklik gösteren ergenlerde ve hamile kadınlarda görülür.

Terlemeye bireyin vücudundaki ter bezleri neden olur. İki ana ter bezi türü ekrin bezleri ve apokrin bezleridir. Ekrin bezleri vücudun büyük bir bölümünde bulunur ve doğrudan cilt yüzeyine açılır. Bu bezler vücut ısısı yükseldiğinde buharlaşırken vücudu soğutan sıvıları salgılar. Apokrin bezleri ise koltuk altları ve kasıklar gibi genellikle kıllı bölgelerde bulunur. Bu bezler birey stresli olduğunuzda bir sıvı salgılar. Bu sıvı, ciltteki bakterilerle birleşene kadar kokusuzdur.

Ayak kokusuyla veya terlemeyle ilgili bir sorunu teşhis etmek için doktor muhtemelen bireyin tıbbi geçmişini soracak ve bir fizik muayene yapacaktır. Bazı durumlarda doktor kan veya idrar testi yapılmasını isteyebilir. Yapılan testler bireyin sorununun enfeksiyon, diyabet veya aşırı aktif tiroid yani hipertiroidizm, ya da hiperhidroz yani aşırı terleme gibi tıbbi bir durumdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını gösterebilir.

Ayak Kokusu Belirtileri Nelerdir?

Ayak kokusunun kendisi bir belirtidir. Ayakların, ya da giyilen çorap veya ayakkabıların bireye ve çevresindekilere rahatsızlık verecek derecede kokmasıdır. Bazı bireyler diğer insanlardan doğal olarak daha fazla veya daha az terler.

Vücut ve ayak kokusu da kişiden kişiye değişebilir. Ancak terlemedeki bir takım değişiklikler bir başka tıbbi sorunun habercisi olabilir. Bu nedenle aniden normalden çok daha fazla veya daha az terlemeye başlayan, terlemenin nedeniyle günlük rutini bozulan, belli bir sebep olmadan gece terlemesi yaşayan ve vücut ve ayak kokusunda beklenmedik bir değişiklik fark eden bireyler doktora başvurmalıdır.

Ayak Kokusu Nasıl Önlenir ve Tedavi Edilir?

Ayak kokusu genellikle terli ayakları ve bakterileri azaltmak için doğru adımların atılması ile kontrol altına alınabilir ve tedavi edilebilir. Bunun için hem ayakların, hem de giyilen çorap, ve ayakkabı gibi ayak ile alakalı kıyafet öğelerinin temizliğine dikkat edilmesi gereklidir

Ayak kokusu tedavisinde iyi ayak hijyeni çok önemlidir. Bireyler ayaklarını yumuşak sabun veya antifungal sabun ile ovalama fırçası kullanarak her gün yıkamalıdır. Yıkanma sonrasında başta  ayak parmakları arası olmak üzere ayaklar iyice kurulanmalıdır. Ayak tırnakları kısa ve temiz tutulmalıdır. Ayak tabanında sert, ölü deri olup olmadığı kontrol edilmeli ve bir ayak törpüsü ile temizlenmelidir. Sert cilt nemli olduğunda bakteriler için ideal bir yuva sağlar.

Hiperhidroz durumu olan ve terlemeyi kontrol edemeyen bireylere doktorun tavsiyesi ile uygulanabilecek iyontoforez ve enjeksiyon uygulamaları gibi bir kaç farklı tıbbi tedavi yöntemi vardır. İyontoforez sürecinde bireyin ayakları çok zayıf bir elektrik akımının geçtiği bir kase suya batırılır. Bu sayede ter bezleri geçici olarak tıkanır. 

Ayak Kokusuna Karşı Yaşam Tarzı Değişiklikleri Ve Evde Bakım

Her gün banyo yapmak, özellikle antibakteriyel bir sabunla düzenli banyo yapmak ciltte bakteri oluşumunu azaltır. 

Bireyler faaliyetlerine ve mevsime uygun ayakkabı ve çorap seçmelidir. Günlük kullanım için doğal liflerden yapılmış kalın, yumuşak kumaşlı çoraplar veya spor gibi terlemeyi artıracak dönemlerde nemi emmesi için özel olarak tasarlanmış spor çorapları gibi teri emecek çoraplar tercih edilmelidir. Bunlar cildin nefes almasını sağlar. Benzer şekilde sentetik olmayan deri veya kanvas ayakkabılar tercih edilmelidir. Yaz döneminde açık parmaklı sandalet kullanılması ve akşamları evde çıplak ayakla vakit geçirilmesi faydalı olabilir. 

Yanlış ayakkabı ve çorap kullanmak veya aynı çifti çok sık giymek ayakların kokmasına neden olabilir. Bundan kaçınmak için bireyler çorapları günde en az bir kez değiştirmelidir. Çok terleme durumunda veya ıslandıkları zaman, ayakkabılar daha kolay kurusunlar diye 24 saatte bir değiştirilmelidir. Ayakkabı tabanları, kuruma sürecine yardımcı olması adına çıkarılabilir. 

Antifungal ayak spreyi veya ilaçlı ayak pudrası, ya da ayakkabıların içinde deodorant görevi gören ilaçlı tabanlıklar, veya antibakteriyel sabunlar gibi bir takım ürünler ayakların kokusunu gidermeye veya kokuyu azaltmaya yardımcı olabilir. 

Diyeti değiştirmek ter kokusunu veya ter miktarını kontrol edebilir. Kafeinli içecekler ve baharatlı veya güçlü kokulu yiyecekler bireyi normalden daha fazla terletebilir veya daha güçlü vücut kokusuna yol açabilir. Bu yiyeceklerden kaçınmak bireye yardımcı olabilir. 

Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Bir çok vakada iyi temizlik ve hijyen alışkanlıkları ayak kokusunun geçmesi için yeterli olur. Ancak bazı vakalarda altta yatan ve ayak kokusuna neden olan tıbbi durumun tedavi edilmesi gereklidir.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 3 Ekim 2023 Salı Yayımlanma Tarihi: 3 Ekim 2023 Salı

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler