Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bakteriler, virüsler ve mikroplar sağlık sorunlarına yol açabilen ve hayat kalitesini düşüren ajanlardan bazılarıdır. İnsan sağlığı üzerinde ciddi sonuçlar doğurabilen bakteri kaynaklı hastalıklardan biri de Beta mikrobudur. Peki, tedavi edilmediğinde hayati risk oluşturabilen ve farenjite benzer semptomlar gösteren Beta mikrobu nedir? Özellikle çocuklarda çok sık görülen Beta mikrobunun nasıl bulaştığı, hastalığın ne kadar sürede tedavi edildiği gibi pek çok bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.
İçindekiler

Beta Mikrobu Nedir?

Yaygın şekilde Beta virüsü olarak bilinse de bir virüs değil bakteri kaynaklı bir hastalıktır. Halk dilinde Beta olarak kısaltılan Streptococcus pyogenes enfeksiyonu Beta-hemolitik bakteriden kaynaklanır. Grup A Beta-hemolytic Streprococcus'lar (GAS) arasında bulunan bu hastalık insanlar için en patojenik streptokoktur. 

Bademcik iltihabının ve akut farenjitin en yaygın sebepleri arasında yer alan Beta bakterisi ciddi rahatsızlıklar doğurabilir. Çoğunlukla boğazda rahatsızlık hissi ve ateşle kendini belli eder. Damlacık yoluyla bulaşır ve enfekte olan kişinin en çok bulaş riski barındıran yeri damlacıkların bolca bulunduğu burun çevresidir.

Bu hastalık böbreklerde iltihaplanma ve romatizmal ateşle bağlantılı olabilir. Bu enfeksiyonun yumuşak doku enfeksiyonları ve bazı cilt hastalıklarına da sebep olduğu bilinir. Erken tanı koyulması ve tedavinin geciktirilmemesi başka hastalıkların ortaya çıkması ve ilerlemesini engellemek için önemlidir.

Beta Enfeksiyonun Nedenleri Nelerdir?

Beta enfeksiyonuna neden olan unsur Beta-hemolytic Streptococcus pyogenes bakterisine maruz kalmaktır. Beta enfeksiyonu bulaşıcı mı, sorusu enfeksiyonunun temel nedenini işaret eder. Evet, hastalığın en yaygın nedeni bulaşmadır. Farklı mevsimlerde salgın daha hızlı yayılabilir ve kalabalık ortamlarda hastalığa yakalanma riski artar.

Beta mikrobu üst solunum yollarından kapılır ve hızlı bir şekilde ilerler. Bu bakteri enfekte olmuş birinin öksürüğüyle bulaşabileceği gibi aynı ortamda bulunulduğunda solunum yoluyla da vücuda yerleşebilir. Aynı zamanda enfekte birinin eşyalarını kullanmak da bulaş riskini artırır.

Betanın nedenleri arasında enfekte olmuş kişilerin semptomlarının dışında semptom göstermeyen taşıyıcılar da bulunur. Bazı kişiler Beta mikrobu taşır ve hastalığın belirtilerini göstermez. Bu tip vakalar çoğunlukla şans eseri tespit edilir.

Beta Mikrobu Belirtileri

Beta mikrobu ne kadar dirençli olsa da erken teşhis ve hızlı tedaviye olanak tanıyan bazı belirtileri vardır. Bu belirtilerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bademciklerde yoğun bir ağrı ve acı hissi,
 • Yutkunmada zorlanmak,
 • Boğazda dışarıdan da hissedilebilen şişlik,
 • Ateş,
 • Deri döküntüsü, alerjik reaksiyonlar ve kızarıklık,
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Kulak ağrısı,
 • Eklem ağrısı,
 • Nefes kokusunun kötüleşmesi,
 • Damakta kırmızı lekeler.

Bu belirtilerden birkaçı görüldüğünde bir hekime danışılarak test yaptırılması gerekir. Erken tanı ve teşhis Beta hastalığının hafif bir şekilde atlatılmasına yardımcı olur.

Aile içerisinde tekrarlayan Beta enfeksiyonu semptomları görülüyorsa ailede bir taşıyıcı olma ihtimali yüksektir. Taşıyıcılara genellikle bir tedavi önerilmez ancak Beta taşıyıcılığının tedavi edilmesi iltihap kaynaklı bademcik ameliyatı için önemlidir.

Çocuklarda Beta Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda Beta belirtileri:

3 yaş ve altındaki bebeklerde Beta belirtileri:

 • Burun akıntısı gibi nezle semptomları,
 • Hâlsizlik ve iştahsızlık,
 • Hafif ateş,
 • Huzursuzluk.

Beta belirtileri yaş grubuna göre değişiklik gösterebilir. Çoğunlukla okul çağındaki çocuklarda daha sık görülür ve şiddeti de bağışıklık direncine bağlı olarak değişebilir.

Salgın dönemlerinde çocukların %25'inde taşıyıcılık görülebilir. Böyle durumlarda çocuğun yakın çevresinde akut kalp romatizması veya böbrek iltihabı hastalıkları artıyorsa Beta bakterisi taşıyıcılığından şüphelenmek gerekir.

Beta Enfeksiyonu Nasıl Teşhis Edilir?

Beta enfeksiyonu, muayene sırasında yeterli bulguya ulaşan doktorun kesin tanı için test yapmasıyla teşhis edilir. Tanı için streptokok antijen testi ve boğaz kültürü testi yapılır. Antijen testi pozitif çıktığında Beta teşhisi koyulur. Negatif çıktığındaysa boğaz kültürüyle kesin sonuca varılabilir.

Antijen testi negatif çıktığında, boğaz kültürü testindeyse üreme saptanması durumunda tedavi planlanır. Boğaz kültürü testinin en iyi sonucu vermesi için 24 saat beklemek gerekebilir. Bu teste alternatif olan ve bir saat gibi kısa bir sürede sonuç verebilen hızlı sürüntü testleri de vardır.

Beta Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Beta enfeksiyonunu tedavi etmek için Amerikan Pediatri Derneği'nin ve Amerikan Kalp Derneği'nin ilk önerisi penisilindir. Birinci basamak tedavide penisilin türevi bazı antibiyotikler kullanılır. Penisiline alerjisi olanlar için antibiyotikler de önerilebilir.

Antibiyotikle tedavideki amaçlar romatizmal ateş gibi semptomları önlemek ve hastalığın semptomlarını gidererek bulaşma riskini azaltmaktır. Romatizmal ateş komplikasyonunun oluşmasını önlemek için şikâyetler başladıktan sonra en kısa sürede tedaviye başlanması gerekir.

Antibiyotik tedavisini desteklemek için hastanın durumuna bağlı olarak ateş düşürücü, ağrı kesici ilaçlar da reçete edilebilir. Antibiyotik tedavisi uygulanırken semtomlar hafiflese ve ortadan kalksa bile 10 gün boyunca tedaviye devam edilmesi önerilir. Bunun nedeni hastalığın direncini kırarak tekrarlama ihtimalini düşürmektir.

Beslenme de tedavide oldukça önemli rol oynar. Bakteri nedeniyle vücut direnci düşebilir ve iyileşme yavaşlayabilir. Bunun önüne geçebilmek için uzman hekimin önerisiyle C, A, Omega 3 vitamini gibi bağışıklık güçlendirici etkisi yüksek takviyeler kullanılabilir veya bu vitaminler bakımından zengin yiyecekler tüketilebilir.

Vücudun onarımına destek olmak için protein ve çiğ sebze ağırlıklı öğünler de faydalı olur. Beta enfeksiyonu tedavi edildikten sonra genellikle rutin kontrollere gerek duyulmaz. Ancak romatizmal ateş geçmişi olan kişiler için boğaz kültürü testi yapılması ve iyileşmenin teyit edilmesi son derece önemlidir.

Beta Enfeksiyonundan Korunmanın Yolları

Epey yorucu ve zorlu bir hastalık süreci geçirmeye neden olabilen Beta enfeksiyonundan korunmanın bazı yolları vardır. Enfeksiyon damlacık yoluyla yayıldığı için enfekte olmuş kişilerin yanında maske takılması mikroba maruz kalma riskini azaltır. Hastalık riski varsa özellikle toplu taşıma gibi yoğun insan trafiğinin olabileceği ortamlarda maske takılması önemlidir.

Özellikle salgın dönemlerinde kalabalık ortamlarda bulunmamak, yakın temastan kaçınmak ve sosyal mesafeye dikkat etmek de bulaş riskini en aza indirir. Aynı zamanda bağışıklığı güçlendirerek vücut direncini artıracak bir hayat tarzı benimsemek de pek çok hastalıktan olduğu gibi Beta enfeksiyonundan da korunmaya yardımcı olur.

Hastalığın yayılmasını engellemek için enfekte olmuş kişilerin iyileşene kadar kalabalık ortamlardan uzak durması tavsiye edilir. Ek olarak genel hijyene dikkat etmek, elleri sık sık dezenfekte etmek de hastalıktan korunmaya yardımcı olur.

Beta Enfeksiyonu En Çok Kimlerde Görülür?

Beta enfeksiyonu her yaş grubundan insanda görülebilir ancak sıklıkla 3-15 yaş aralığındaki çocuklarda görülür. Okul ortamında daha fazla kalabalığa maruz kaldıkları için okula yeni başlayan çocuklar için bulaş riski daha yüksek olabilir.

Bağışıklık sistemi bu yeni ortamdaki mikroplara alışmaya çalışırken zaman zaman zayıflayabilir. Böyle dönemlerde çocukların hastalığa yakalanma ihtimali artar. Hafif semptomlarla iyileşme yaşanması için özellikle solunum rahatsızlığı olan çocukların bu hastalığa karşı gözetimde olması önerilir.

Beta Enfeksiyonu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Beta enfeksiyonu tedavi edilmediğinde bazı komplikasyonlara neden olabilir.

 • Erken komplikasyonlar arasında orta kulak iltihabı , toksik şok sendromu, kemik iltihabı, sinüzit gibi hastalıklar bulunur.
 • Hastalığın ilerlemesi durumunda geç ve daha ciddi komplikasyonlar da ortaya çıkabilir. Bunlardan biri romatizmal ateş yani akut kalp romatizmasıdır . Romatizmal ateş, hastaların kalbinde ve sinir sisteminde kalıcı hasara neden olur. Kalp romatizması enfeksiyonun kan aracılığıyla tüm vücuda yayılmasıyla sonuçlanabilir. Bu rahatsızlık, tedavi edilmemiş Beta enfeksiyonundan sonra çocuklarda da ortaya çıkabilir. Enfeksiyon hızlı bir şekilde yayılabilir ve bu durum tüm organları etkileyebilir.
 • Böbreklerde iltihaplanma ve karaciğer rahatsızlıklarına kadar pek çok hastalığa sebep olabilir.
 • Beta enfeksiyonu tedavi edilmediğinde ilerleyerek kronik eklem tutulması ve ağrıları ortaya çıkabilir.
 • Böbrek enfeksiyonu ile aynı aslında da ilerleyen Beta enfeksiyonun bir sonucu olarak oluşabilir.
 • Vücuttaki üre ve kreatin miktarı yükselir ve böbrek fonksiyonlarının bozulmasına neden olur.
 • Kanlı idrar görülebilir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden hastaneye başvurulması gerekir.
 • Ayrıca Beta hastalığı tedavi edilmediğinde hastalık solunum yollarına da hasar verebilir ve yetersiz solunum sebebiyle fiziksel hareket kabiliyeti gözle görülür şekilde azabilir.

İlerleyen dönemlerde kalp ve çoklu organ yetmezliğine neden olabilecek Beta enfeksiyonunda doğru tedavi çok önemlidir.

Beta Enfeksiyonu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Beta Enfeksiyonu Hangi Yaşlarda Görülür?

Beta enfeksiyonu her yaş grubunda görülebilir. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi vakaların çoğuna çocuklarda rastlanır. Hem gelişim çağında olmaları hem kalabalık ortamlara alışık olmamaları sebebiyle çocukların Beta mikrobuna yakalanma ihtimali yüksektir. Ayrıca çocukların hijyen konusunda yeterli dikkati göstermiyor olması da bakterinin yayılma hızını artıran bir diğer sebeptir. Beta enfeksiyonu vakalarının %15-30'unu çocuklar, %5-10'unu ise yetişkinler oluşturur. Okul çağındaki çocukların %20'siyse Beta enfeksiyonu taşıyıcısı olabilir.

Beta Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Beta enfeksiyonu tedavisinde antibiyotiklerin öneminden bahsetmiştik. Burada kişinin sağlık geçmişine uygun şekilde belirlenen antibiyotikler ve semptom azaltıcı ilaçların yanı sıra gıda takviyelerine başvurulması Beta enfeksiyonunun tedavisinde son derece önemlidir.

Beta Enfeksiyonu Doğal Yollarla Tedavi Edilebilir Mi?

Beta enfeksiyonu tedavisinde vücut direncini artırmak için zencefil, limon, sarımsak, marul, roka, brokoli, lahana, brüksel lahanası, soğan, portakal, mandalina, yeşilbiber, havuç gibi besinler tüketilebilir. Bu besinlerin A, E, C, B6 vitamini ve çinko, selenyum içeriği yüksektir ve bağışıklığı güçlendirici etkisi bulunur. Ayrıca vücuttaki toksinleri atmak için bolca sıvı tüketilmesi faydalı Ancak doğal yöntemler sadece tedavi sırasında bağışıklık sistemine destek olur, kesin tedavi edici olmaz.

Beta Enfeksiyonu Kaç Günde Geçer?

Beta enfeksiyonu hastanın sağlık durumuna bağlı olarak 3-5 gün içerisinde kendiliğinden geçebilir. Daha uzun süren vakaların 14 güne kadar devam ettiği görülebilir. Hafif semptomlarla hastalığı atlatabilen hastalar kısa sürede iyileşir. Ancak hastalık ağır geçtiğinde şikâyetlerden itibaren ilk 1 hafta içerisinde tedaviye başlanırsa ortalama 10 gün içerisinde iyileşme sağlanır. İyileşme süresine etki eden bir diğer faktör ise hastanın başka rahatsızlıkları olup olmamasıdır. Solunum hastalığı ve romatizmal rahatsızlıkları olan kişilerde bu süreler değişiklik gösterebilir.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 15 Mayıs 2024 Çarşamba Yayımlanma Tarihi: 15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tıbbi Birimler

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?