Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
İçindekiler

Hepatit D Nedir?

Hepatit D, yaşam boyu karaciğer hasarına ve hatta ölüme yol açabilecek, ciddi semptomları olan bir karaciğer enfeksiyonudur. Hepatit D, hepatit delta virüsü ( HDV ) olarak da adlandırılır. HDV, hepatitin en şiddetli halidir çünkü zamanla karaciğer kanserine ya da karaciğer yetmezliğine yol açabilir.

Hepatit D bulaşıcı bir hastalıktır ve enfekte kişinin vücut sıvılarıyla doğrudan temas edilirse aktif bir şekilde yayılabilir.

Hepatit D akut veya kronik olabilir. Akut hepatit D , aniden ortaya çıkar ve tipik olarak daha şiddetli semptomlara sebebiyet verir. Kendi kendine geçebilmektedir. Enfeksiyon süresi 6 ay ya da daha uzun bir süre zarfı devam ederse, durum kronik hepatit D olarak bilinir. Kronik hepatit D, ilerledikçe komplikasyon ihtimali artar. Hepatit D sonucunda, birçok kişi siroz veya karaciğerde ciddi yara izlerinin varlığından yakınır.

Henüz hepatit D için bir aşı ya da tedavi yöntemi yoktur, ancak hepatit B aşısı önerilebilir. Tedavi, durum erken tespit edildiğinde, karaciğer yetmezliğinin önlenmesine de yardımcı olabilir.

Hepatit D Nedenleri Nelerdir?

Hepatit D hastası birinin kanı veya diğer vücut sıvıları ile temas ederseniz hepatit delta virüsü alabilirsiniz. Yalnızca hepatit B’niz varsa sizi enfekte edebilir. Hepatit D’nin hayatta kalması adına hepatitinB ” türüne ihtiyacı vardır.

Bu 2 şekilde gerçekleşebilir:

Ko-enfeksiyon: HBV ve HDV aynı anda kapılabilir.

Süper enfeksiyon: Önce hepatit B ile hastalanabilir, daha sonra hepatit delta virüsü ile hastalanabilirsiniz. Bu, hepatit D’ye yakalanmanın en rastlanılan yoludur.

Hepatit D Risk Faktörleri Nelerdir?

Hepatit delta virüsüne yakalanma oranı şu durumlarda artış gösterir.

 • Hepatit B’ye sahip olmak
 • Uyuşturucu iğnesi vasıtasıyla geçmek
 • Hepatit B’si veya D’si olan biriyle cinsel ilişkide bulunmak

Anneler, bebeklerine doğum sırasında Hepatit D verebilirler ama bu duruma çok nadir olarak rastlanır.

Hepatit D En Çok Kimleri Etkilemektedir?

HBV enfeksiyon riski yüksek olan gruplar:

 • Enfekte annelerden doğan bebekler
 • Enfekte kişilerin cinsel eşleri
 • Damar- içi ilaç bağımlıları
 • Hemodiyaliz hastaları
 • Kronik HBV enfeksiyonu olanlarla aynı evi paylaşanla
 • Kan ve vücut sıvılarıyla mesleki karşılaşma riski olan sağlık çalışanları ve bakımevi.

Hepatit D Belirtileri Nelerdir?

Hepatit D her zaman belirgin semptomlara sebep olmaz. Semptomlar ortaya çıktığı takdirde şunları içerebilir:

 • Sarı cilt ve gözler (sarılık)
 • Mide bozukluğu
 • Karın ağrısı
 • Kusma
 • Halsizlik
 • İştahsızlık
 • Eklem ağrısı
 • Koyu idrar
 • Açık renkli dışkı
 • Hepatit B’niz varsa, HDV belirtileriniz daha ağır seyredebilir.

Hepatit B ve hepatit D semptomları benzerdir, bu nedenle rahatsızlığınızın hangisi sebebiyle kaynaklandığını tespit etmek kolay olmayabilir. Bazı vakalarda, hepatit D, hepatit B semptomlarını daha kötüleştirebilmektedir. Hepatit B olan ancak hiç belirtisi bulunmayan kişilerde de belirtilere neden olabilir.

Hepatit D Tanısı Nasıl Konur?

Doktorunuz sahip olduğunuz belirtiler ve yaşam tarzınız hakkında size sorular yöneltecektir. Kan testiyle, kanınızı tüm hepatit türleri için test edeceklerdir. Doktorunuz, karaciğeri hasar belirtileri açısından kontrol etmek adına daha fazla test yapmayı talep edebilir.

Doğru teşhis koymak amacıyla, anti hepatit D antikorlarını tespit eden bir kan testi yapacaktır. Antikor bulunursa, bu virüse maruz kalmışsınız demektir.

Doktorunuz ayrıca karaciğer hasarınızın mevcut olduğundan şüphelenirse, karaciğer fonksiyon testi yapılmasını da isteyebilir. Bu test, kandaki protein, karaciğer enzimleri ve billirubin düzeylerini ölçerek karaciğerinizin sağlığını değerlendiren bir testtir.

Hepatit D Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hepatit D '’nin henüz bilinen bir tedavisi bulunmamaktadır. Doktorlar tarafından tercih edilen ilaçlar olsa da, bu ilaçların da çok fazla yan etkisi vardır ve herkes için uygun bir tedavi olmayabilir. Diğer hepatit formlarının aksine, mevcut güvenilir kaynaklı antiviral ilaçlar, Hepatit D tedavisinde çok etkili görünmemektedir.

Hepatit D tedavisine nasıl yanıt vereceğiniz, virüsün bulaşma şeklinde bağlı olarak şekillenecektir. Ortak enfeksiyonu mevcut olan kişiler hastalıktan daha rahat bir şekilde kurtulabilirken, süper enfeksiyonu mevcut kişilerin virüsünün kaybolma olasılığı daha düşüktür.

Diğer Hepatit D tedavileri, test aşamasındadır. Bunlar, virüse saldıran veya hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları hepatit B hücrelerine tutunmasını önleyen ilaçları içermektedir. İleri karaciğer hastalığınız mevcutsa, hekiminiz karaciğer naklini bir seçenek olarak önerebilir. Karaciğer nakli, hasarlı karaciğerin çıkarılmasını ve bir donörden alınan sağlıklı bir karaciğerle değiştirilmesini içeren cerrahi bir operasyondur.

Hepatit D Önleme

Hepatit D’yi mevcut hiçbir aşı önleyemez. Bundan kaçınmanın en iyi yolu, hepatit B ’ye yakalanma riskinizi azaltmaktır. Hepatit aşısı yaptırmak amacıyla doktorunuzla iletişime geçin. Hepatitli bir kişinin kanı ve diğer vücut sıvılarıyla temas etmekten kaçının. Hepatit D’yi önlemenin tek yolu, hepatit B enfeksiyonunu önlemektir.

Hepatit B riskini azaltmak için önleyici tedbirler uygulayabilirsiniz:
 • Diş fırçası ve tıraş makinası gibi kişisel eşyaları ayrı tutmalısınız.
 • Aşı olun.
 • Korunarak cinsel hayatınıza devam edin.
 • Dövme, piercingleri yaptırırken sterilliğinden emin olun.
 • Başkalarının yaralarına temastan kaçınarak ve şayet temas edilmesi gerekiyorsa eldiven kullanımına özen göstermelisiniz.
 • HDV varsa, karaciğeri daha fazla hasardan korumak için sağlıklı seçimler yapmak önemlidir.
 • Alkolden kaçınmak iyi bir tercih olacaktır.

Hepatit D’si olan kişilerin, doku, organ, kan ve diğer vücut sıvılarını bağışlaması güvenli değildir.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 14 Aralık 2020 Pazartesi Yayımlanma Tarihi: 14 Aralık 2020 Pazartesi

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?