Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Cinsellik insan yaşamının önemli bir parçasıdır ve libido, cinsel dürtüleri ifade eder. Libido, kişiden kişiye değişir ve birçok faktörden etkilenebilir. Stres, yaşam tarzı, ilişki problemleri, yaş, hormonal değişiklikler gibi birçok faktör libido düşüklüğüne neden olabilir. Libido düşüklüğü, cinsel istekte azalmaya ve ilişkilerde problemlere yol açabilir. Kadınlarda menopoz, vajinismus, erkeklerde ereksiyon sorunları gibi sağlık sorunları da libido düşüklüğüne sebep olabilir. Libido düşüklüğü yaşayanlar, doktora başvurarak altta yatan nedenleri öğrenmeli ve uygun tedaviyi almalıdır. Libido düşüklüğü hormonal dengesizliklerden kaynaklanıyorsa hormon tedavisi düşünülebilir, ancak psikolojik faktörlerden kaynaklanıyorsa cinsel terapi yardımcı olabilir.
İçindekiler

Libido Nedir?

Cinsellik insan hayatının bir parçasıdır. Cinsel dürtü anlamına gelen libido, insanların cinsel içgüdülerini ifade eden bir kelimedir. Libido, kişiden kişiye ve kişinin yaşam tarzına göre değişkenlik gösterir. Bazı tıbbi öyküler, kullanılan birtakım ilaçlar ya da duygusal değişimler libidoyu etkileyen durumlardır. Libidoyu olumlu ya da olumsuz etkileyen faktörler olabilir. Libido kelimesi, doğal cinsel dürtüyü ifade eder. Cinsel dürtünün azalması durumu gündelik hayatta sorunlara yol açabilir. Libido düşüklüğü sonucunda kişi, partneri ile ilişkide problemler yaşayabilir. Cinsel dürtüde azalma bazı sağlık sorunlarından kaynaklanıyor olabilir. Libido düşüklüğü yaşayan kişi, yaşam kalitesinde değişiklikler yapıyor ve kişisel ilişkilerinde problem yaşamıyorsa ancak yine de cinsel dürtü hala azsa, doktora başvurmalı ve bu durumun altındaki sebepleri öğrenmelidir.

Libidoyu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Libidoyu olumlu ya da olumsuz etkileyen birçok faktör bulunur. Bunlar;

 • Kişinin yaşam koşulları
 • Yaşam tarzı
 • İlişkide problemler
 • Yoğun bir hayat akışı
 • Yaş
 • Stres
 • Depresyon gibi bazı psikolojik rahatsızlıklar
 • Çok yoğun ya da çok az bedensel aktivite 
 • Sigara
 • Kanser, antidepresan ve bazı kalp ilaçları 
 • Hormon bozukluğu
 • Alkol ve yasaklı madde kullanımı

Libido Düşüklüğü Neden Olur?

Libido düşüklüğü cinsel dürtüde azalma olarak tanımlanabilir. Libidonun azalmasında kişinin yaşam faktörlerinin ve tercihlerinin de oldukça etkisi vardır. Libido düşüklüğü nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Çiftler arası problemler: Çiftler arası uyuşmazlık, sürekli tartışma hali, bazı konularda çatışmalar yaşanması, anlaşamama gibi durumlar libido düşüklüğüne sebebiyet verebilir.
 • Yoğun stres ve stresi yönetememe: Günlük yaşamında yoğun stres altında çalışan ya da hayatında stres faktörleri bulunan kişilerde stresi yönetememe durumunda libido düşüklüğü gözlemlenebilir. Yoğun stresin libido üzerinde olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir.
 • Yaşın ilerlemesi: İlerleyen yaş ve buna bağlı değişen hormonlar libidoyu olumsuz yönde etkileyebilir.
 • Anksiyete, depresyon gibi hastalıklar: Anksiyete ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklar libido düşüklüğüne sebep olabilir.
 • Özgüvenin düşük olması: Özgüvenin düşük olması cinsel yaşamı da etkileyen nedenler arasında yer alır. Kişinin cinsel ilişkide kendini özgüvensiz, rahat ve güvende hissedememesi cinsel isteksizliğe sebep olabilir.
 • Hormonal değişimler: Bazı hormonal rahatsızlıklar libidonun düşmesine sebep olabilir.
 • Cinsel uyuşmazlık: Çiftler arasında cinsel uyuşmazlık bulunması, tarafların birbirlerinin beklentilerini karşılayamaması, istek ve arzuların farklı olması gibi durumlar libido düşüklüğüne sebep olabilir.

Libido Düşüklüğü Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda libido düşüklüğü nedenleri:Ağrılı cinsel ilişki (Disparoni)

Ağrılı cinsel ilişki bazı hastalıklar sebebiyle yaşanıyor olabilir. Ağrılı ilişki kişiye hoş olmayan bir cinsel tecrübe yaşatabilir. Bu durum libido düşüklüğü ve cinsel ilişkiyi istememe gibi durumlara sebep olabilir. 

MenopozMenopoz sonrası hormonları düşmesi sonucunda cinsel isteksizlik yaşanması olağan bir durumdur. Menopoz dönemi yaşayan bir kadının östrojen ve progesteron gibi hormonları düşüşe geçer. Bu durum cinsel dürtüde azalma yaratabilir.

VajinismusVajinismus, vajinal kasların istemsizce kontrol dışı bir şekilde kasılması sonucunda cinsel birlikteliğin yaşanamaması durumudur. Vajinismus problemi yaşayan hastalar zaman içerisinde cinsel dürtüde azalma sorunu yaşayabilirler. Bu durumda doktora başvurmak ve doktorun önereceği tedavi programına uymak faydalı olacaktır.

İdrar yolu enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu, cinsel birliktelik yaşama konusunda herhangi bir engel teşkil etmez. Ancak tedavisi aksatılan idrar yolu enfeksiyonu vakaları, ilerleyen süreçlerde cinsel dürtüde azalmaya sebep olabilir. Aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonu tedavisi geciktiğinde cinsel ilişki sırasında ağrı yaşanması gibi durumlara yol açabilir ve bu durum olumsuz bir ilişki deneyimine sebebiyet verebilir.

Hamilelik

Hamilelik döneminde cinsellik oldukça merak edilen bir konudur. Hamilelik cinsel ilişkiye engel değildir. Bazı dönemlerde hormon seviyelerinin değişmesiyle kadınlarda cinsel isteksizlik gibi durumlar yaşanabilir. Hamilelik döneminde bu durum normal kabul edilir.

Erkeklerde libido düşüklüğü nedenleri:Erekte olamama 

Erkeklerde erekte olamama durumu birçok probleme yol açabilir. Erekte olamama sorunu birçok sebepten kaynaklanıyor olabilir. Bunlar; ilerleyen yaş, alkol ve sigara alışkanlığı, kilo problemi, mesane hastalıkları vb. gibi durumlardır. Erkeklerde ereksiyon problemleri ilerleyen süreçte cinsel istekte azalmaya sebep olabilir.

Hormonal değişimler

Erkeklerde yaşanan bazı hormonal değişimler libidonun azalmasına sebep olabilir.

Erken boşalma

Erken boşalma sorunu birçok erkeğin yaşayabileceği yaygın bir problemdir. Bu durum erkeğin ilişkiden aldığı hazzı azaltarak libidonun azalmasına sebep olabilir.

Libido Düşüklüğü Belirtileri

Libido düşüklüğü, cinsel istekte azalma anlamına gelir. Libido düşüklüğü yaşayan kişilerde cinsel düşüncelerin azalması, cinsel birleşmeye karşı ilgisizlik ve isteksizlik, orgazm olamama, cinsel temastan kaçınma, cinsellik sırasında ağrı hissedilmesi gibi belirtiler bulunmaktadır. 

Libido Düşüklüğü Nasıl Teşhis Edilir?

Libido düşüklüğü teşhisi için öncelikle kişilerin tıbbi geçmişleri incelenir. Geçirilmiş hastalıklar, kullanılan ilaçlar libido düşüklüğüne sebep olabilir. Eğer durum tıbbi öyküden kaynaklanıyorsa doktorunuz en uygun tedavi yöntemini önerecektir. Cinsel isteksizlik bu durumlardan kaynaklanmıyorsa doktorunuz hormonlarınızı kontrol etmek için kan testleri isteyebilir. Bu testler cinsel isteksizliğin hormonlara bağlı olup olmadığını gösterir. 

Libido Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Libido düşüklüğü hormonal dengesizliklerden kaynaklanıyorsa doktorunuz buna göre bir tedavi yöntemi önerecektir. Ancak cinsel dürtüde eksiklik psikolojik ya da partner ile ilişki problemleri gibi durumlardan kaynaklanıyorsa cinsel terapi yardımıyla tedavi olunabilir.

Hormon Tedavisi

Kadınlarda ve erkeklerde hormonal değişimlere bağlı libido düşüklüğü yaşanması durumunda doktorunuz hormon tedavisine başlayacaktır. Bu durum kadınlarda özellikle menopoz döneminde karşılaşılır. Menopoz döneminde kadınlara, gerekli görüldüğü takdirde farklı tekniklerle hormon tedavisi önerilebilir. Hormon tedavisi için; östrojen kremleri ve ‘Nuvaring’ adı verilen, vajina içine östrojen ve progesteron hormonları ileten vajinal halka yöntemi de kullanılır.

Erkeklerde hormon tedavisinde ise enjeksiyon, hormonal kremler ve transdermal yama gibi yöntemler kullanılır.

Hormon tedavileri sadece çok gerekli durumlarda uygulanır. Cinsel isteksizlik sorunu için genellikle ilk denenen yöntem yaşam tarzında değişiklikler yapmaktır. Yaşam tarzı değişimlerinin işe yaramadığı durumlarda farklı tedavi yöntemlerine geçilebilir.

Cinsel Terapi

Cinsel terapi, cinsel sorunların psikolojik tedavisi için uygulanan bir yöntemdir. Terapi, Cinsel isteksizlik sorunu için önerilen tedavi yöntemlerinden biridir.

Libidoyu Yükseltmek İçin Ne Yapılır?

Libidoyu yükselten besinler:

Libido yükselten doğal besinler şu şekildedir;

 • Çikolata
 • İstiridye
 • Muz
 • Çilek
 • Bal
 • Fındık
 • Badem
 • Kuşkonmaz

Yukarıdaki besinler libidoyu arttırma konusunda en çok bilinen besinlerdendir. Ancak bu besinlerin kararında tüketilmesi önerilir.

Libido Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Libidoyu yükseltmek için neler yapılabilir?

Libidonun artması için ilk yapılacak şey günlük yaşam rutinimizi düzene sokmaktır. Varsa alkol, sigara ya da yasaklı madde gibi kötü alışkanlıklardan kurtulmak önemlidir. Ayrıca düzenli egzersiz yapmanın ve sağlıklı beslenmenin de libidonun yükselmesinde etkisi vardır.  Aynı zamanda İstiridye, avakado, bitter çikolata, muz, bal, fındık, badem gibi besinler libido yükseltici afrodizyak etkisi bulunan yiyecekler olarak bilinir. 

Libido nasıl yükselir?

Libido, doğal cinsel içgüdüyü ifade eden bir kelimedir. Libido kişiden kişiye farklılık gösterir ve birçok faktörden olumlu ya da olumsuz etkilenebilir. İnsanların libido ile ilgili en çok şikayet ettiği durum libido düşüklüğüdür. Libido düşüklüğü yaşayan kişiler günlük yaşam düzenlerine dikkat ederek libidolarını yükseltebilirler. Libido düşüklüğü sorununun devam etmesi durumunda hormonların kontrol edilmesi, hormonlarda problem bulunmuyorsa ise psikolojik yardım ile libido düşüklüğünüzün altında yatan sebebi öğrenebilirsiniz.  

Libido nasıl düşürülür?

Libido düşürme isteği bazı kişisel durumlardan kaynaklanıyor olabilir. Libidoyu düşürmek için libido arttırıcı besinlerin daha az tüketilmesi önerilebilir. Ancak Libido yüksekliği günlük hayatınızı olumsuz etkileyen bir durumdaysa alanında uzman bir doktora görünmekte fayda olabilir. Bunun dışında cinsel terapiler de sorununuzu çözmeye yardımcı olabilir.

Libido ne demek?

Libido, kişilerin cinsel içgüdülerini ifade eden bir kelimedir. Libidonun yüksek ya da düşük olması kişiden kişiye değişiklik gösteren bir durumdur.

Libido artarsa ne olur?

Libido artışı genellikle sürekli cinsellik düşünme, cinsel istekte artma gibi durumlar ile kendini gösterebilir. Libido artması sonuçları kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Cinsel isteğin artması özgüvenin yükselmesi, ilişkiden daha çok haz alma, cinsel ilişkide daha rahat ve güvende hissetme gibi olumlu yönler ile kendini gösterebilir. 

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 2 Nisan 2024 Salı Yayımlanma Tarihi: 2 Nisan 2024 Salı

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler