Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
İçindekiler

Liken Planus Nedir?

Liken planus cilt, saç, tırnak ve mukoza zarı dokularında şişme ve tahrişe neden olabilen, bağışıklık sisteminden kaynaklanan bir tıbbi duruma verilen isimdir. Liken planus deride görüldüğü vakalarda genellikle birkaç hafta içinde gelişen morumsu, kaşıntılı, düz şişlikler şeklinde ilerler. Ağız, vajina ve vücudun mukoza zarı ile kaplı diğer bölgelerinde görülen liken planus ise bazı vakalarda ağrılı yaralarla birlikte saçaklı beyaz lekeler oluşturur.

Hemen her birey liken planus geliştirebilir. Ancak durumun yaygın olarak orta yaşlı yetişkinleri etkilediği gözlemlenmiştir. Ağız bölgesini etkileyen liken planus vakaları en sık orta yaşlı kadınlar arasında görülmektedir.

Hafif liken planus vakaları bireyler tarafından bir tıbbi bakım uygulanması gerekmeden evde yönetilebilir. Ancak ağrının veya belirgin, ağır kaşıntının da görüldüğü liken planus vakalarında bireyin reçeteli ilaç kullanmaya ihtiyacı olabilir. Liken planus normal şartlar altında bulaşıcı bir durum değildir.

Liken Planus Neden Olur?

Liken planus , bireyin kendi bağışıklık sistemi cilt veya mukoza zarlarındaki hücrelere saldırdığı zaman ortaya çıkar. Tıp uzmanları henüz bu anormal bağışıklık tepkisinin her vakada tam olarak neden gerçekleştiğini belirlememiştir. açık değildir. Liken planus bulaşıcı değildir.

Liken planus bazı pigmentler, kimyasallar ve metallere karşı vücudun gösterdiği reaksiyon grip aşısı , Hepatit C enfeksiyonu , kalp hastalığı , yüksek tansiyon veya artrit için kullanılan belirli ilaçlar nedeniyle gelişebilir.

Liken Planus İle Ortaya Çıkabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

Vulva veya vajina bölgesinde gelişen liken planus vakalarını yönetmek zor olabilir. Bu bölgede durum şiddetli ağrıya neden olur ve bazı durumlarda geride yara izleri ile dokusu bırakabilir. Cinsel işlev bozukluğu liken planusa bağlı uzun vadeli bir komplikasyon haline gelebilir.

Ağız bölgesinde ortaya çıkan yaralar bireyin yeme yeteneğini olumsuz yönde etkileyebilir. Oral liken planus aynı zamanda ağız kanseri riskini artırır.

Liken Planusun cildi etkilediği vakalarda, özellikle koyu tenli bireylerde, kızarıklık geçtikten sonra bile biraz daha koyu bir tonda kalabilir.

Kulak kanalında gelişen liken planus tedavi edilmediği takdirde işitme kaybına neden olabilir.

Liken Planus Nasıl Önlenir?

Liken Planusu önlemek için bilinen kesin etkili bir yöntem henüz belirlenmemiştir. Liken planus gelişmesine neden olan etken öğelerde kaçınmak durumun ilerlemesine veya tekrar etmesine engel olabilir.

Liken Planus Belirtileri Ve Tipleri Nelerdir?

Liken planusun belirti ve semptomları bireyin vücudunda hangi bölgenin etkilendiğine göre farklılık gösterir. Liken planusun belirti ve semptomları arasında; başta çoğunlukla ön kolun iç kısmında, bilek veya ayak bileğinde ve bazı vakalarda cinsel organlarda morumsu, düz şişlikler olmak üzere, ağızda, dudaklarda veya dilde saçaklı beyaz lekeler, aynı bölgelerde ağrılı yaralar, kafa derisi renginde değişiklik, kaşıntı, kabuklanma, saç kaybı veya tırnak hasarı ya da kaybı görülür.

Bireyler sebebini bildikleri bir alerjik reaksiyon veya zehirli sarmaşıkla temas gibi belirgin bir neden olmaksızın ciltlerinde küçük şişlikler veya döküntü benzeri bir durum ile karşılaşırsa doktora başvurmalıdır. Buna ek olarak ağızda, cinsel organlarda, kafa derisinde veya tırnaklarda liken planus ile ilgili herhangi bir belirti veya semptom yaşayan bireyler de doktora görünmelidir.

Birbirinden farklı bir takım cilt ya da mukoz kaynaklı durum lezyonlar ile rahatsızlığa neden olabileceğinden, bir tıp uzmanı tarafından hızlı ve doğru bir teşhis konulması bireyin sağlığının korunması açısından en doğru seçenektir.

Liken Planus Nasıl Teşhis Edilir?

Liken Planus tanısının konulması için doktor öncelikle bir fizik muayene gerçekleştirir ve hastanın sağlık geçmişi hakkındaki bilgileri soracağı çeşitli sorular ile öğrenmeyi hedefler. Hasta gözlemlediği bütün belirtilerini bu muayene sürecinde doktor ile konuşmalı ve sahip olabileceği diğer koşullar veya hastalıklarla ilgili bilgileri paylaşmalıdır. Doktor bazı vakalarda bir takım laboratuvar testlerinin yapılmasını da gerekli görebilir. Bu testler yaygın olarak arasında alerji testleri, biyopsi, ile Hepatit C testi bulunur.

Alerji testi liken planusu tetikleyebilecek bir şeye alerjiniz olup olmadığını öğrenmek üzere yapılır. Alerji testi için doktor bireyi bir alerji uzmanına veya dermatoloğa yönlendirebilir.

Biyopsi testinde doktor mikroskop altında incelemek için etkilenen dokudan küçük bir parça çıkarır. Doku, liken planusun karakteristik hücre paternlerine sahip olup olmadığını belirlemek için analiz edilir.

Liken planus için olası bir tetikleyici durum olan hepatit C ’nin varlığını test etmek için bireyin kanından örnek alınabilir. Doktor bireyin yemek borusunu, cinsel organlarını, kulaklarını veya ağzını etkileyen tip gibi liken planusun çeşitli türlerinden herhangi birine sahip olduğundan şüpheleniyorsa başka testleri de gerekli görebilir.

Liken Planus Nasıl Geçer?

Deride gelişen liken planus genellikle aylar veya yıllar içinde kendi kendine iyileşir. Ancak liken planusun mukoz dokularını etkilediği vakalar hem tedavi gerektirir, hem de tedaviye daha dirençli olma ve tekrarlamaya meyilli olma eğilimindedir. Her durumda yılda bir kez takip randevusu için bireyin doktorunu ziyaret etmesi gerekecektir.

Liken Planus Nasıl Tedavi Edilir?

Liken planus tedavisi sürecinde ilaçlar ve diğer terapi yöntemleri kaşıntıyı hafifletmeye, ağrıyı hafifletmeye ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilir. Liken planusun tedavi ve terapi süreci zorlayıcı olabilir. Bireyler tedavinin olası yan etkilerine karşı hazırlıklı olmak üzere için doktorlarından bilgi almalıdır.

Liken planus tedavisi sürecinde vakanın gerektirdiği şartlara göre antihistaminikler, bağışıklık yanıtı ilaçları, kortikosteroidler, oral anti-enfeksiyon ilaçları, retinoidler, ışık terapisi gibi ilaçların yanı sıra tetikleyici öğelerin ortadan kaldırılması gibi seçeneklere başvurulması mümkündür.

Liken planus tedavisi için ilk seçenek genellikle reçeteli bir kortikosteroid krem veya merhemdir. Kortikosteroidlerin işe yaramadığı vakalarda veya bireyin durumunun şiddetli veya yaygın olduğu vakalarda doktor bir kortikosteroid hapı veya enjeksiyonu önerebilir. Topikal kortikosteroidlerin yaygın yan etkileri arasında kremin uygulandığı yerde cilt tahrişi veya incelme ile oral pamukçuk gelişimi içerir. Kortikosteroidler sadece doktor tarafından belirtildiği şekilde ve kısa süreli kullanım için alındığında güvenli kabul edilir.

Ağızdan alınan antihistaminik ilaçlar liken planusun kaşıntısını hafifletebilir. Şiddetli belirti ve semptomların görüldüğü bazı vakalarda ise vücudunun bağışıklık tepkisini baskılayan veya değiştiren reçeteli bağışıklık yanıtı ilaçlarının kullanımı gerekebilir.

Işık tedavisi yani fototerapi , cildi etkileyen liken planusu temizlemeye yardımcı olabilir. Liken planus için en yaygın fototerapi, cildin yalnızca üst tabakasına yani epidermise nüfuz eden ultraviyole B yani kısaca UVB ışığını kullanır. Işık terapisi genellikle birkaç hafta boyunca haftada iki ila üç tedavi seansını gerektirir. Ancak bu terapi, kızarıklık geçtikten sonra bile cildinin biraz daha koyu kalma riski yüksek olan koyu tenli bireyler için önerilmez.

Liken planus tedavisi için doktor çeşitli oral anti-enfeksiyon ilaçları ya da antibiyotikler reçete edebilir.

Bireyin durumunun kortikosteroidlere veya ışık tedavisine yanıt vermediği nadir vakalarda, doktor asitretin gibi ağızdan alınan bir retinoid ilacı reçete edebilir. Ancak retinoidler doğum kusurlarına neden olabilir, bu nedenle bu ilaçlar hamile olan veya hamile kalabilecek kadınlar için önerilmez. Bireyin hamile olduğu veya emzirdiği vakalarda, hekim tedaviyi erteleyebilir veya farklı bir tedavi seçmeyi tercih edebilir.

Doktorun liken planusun hepatit C enfeksiyonu , alerji veya bireyin kullandığı başka bir ilaçla ilgili olduğundan şüphelendiği durumlarda bireyin, başka bir tedaviye ihtiyacı olabilir. Bu tedavi yöntemleri arasında kullanılan ilaçların değiştirilmesi veya rahatsız edici alerjenlerden kaçınılması gerekebilir. Doktor bireyi bir alerji uzmanına veya hepatit C enfeksiyonu durumunda, ileri tedavi için bir karaciğer hastalığı uzmanına yani hepatologa sevk edebilir.

Liken Planus İçin Yaşam Tarzı Değişiklikleri Ve Evde Bakım

Bireyin alacağı bir takım kişisel bakım önlemleri liken planusun neden olduğu kaşıntı ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilir. Liken planusa karşı alınabilecek kişisel önlemler arasında, doktorun tavsiyeleri doğrultusunda nemlendirici losyon kullanmak, soğuk kompres uygulamak, cildi çizmekten ve yaralamaktan kaçınmak ya da reçeteli topikal kortikosteroid kullanılmayan durumlarda reçetesiz satılan krem veya merhem kullanmak bulunur.

Oral liken planus için iyi ağız hijyeni ve düzenli diş hekimi ziyaretleri yapılması tavsiye edilir. Aynı zamanda alkol ve sigara tüketimi ile, baharatlı veya asitli yiyecekler ya da içeceklerin tüketilmesinden kaçınmak birey için faydalı olacaktır.

Stres liken planusun belirti ve semptomlarını kötüleştirebileceği için birey stresi azaltmaya yardımcı olan yaklaşımlardan faydalanabilir.

Yapılan bir kaç küçük çaplı tıbbi deney ağız ve vulvada gelişen liken planusu tedavi etmek için aloe vera jelinin faydalı olabileceğine işaret etmektedir, ancak bunun için daha geniş çaplı araştırmanın yapılması gereklidir.

Bireyler liken planus için alternatif bir tedavi denemeden önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır. Bazı alternatif ilaçlar veya vitamin takviyeleri, reçeteli ilaçlarla birleştirildiğinde ciddi olumsuz reaksiyonlara neden olur ve bireyin sağlığını tehlikeye sokabilir.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 13 Ekim 2023 Cuma Yayımlanma Tarihi: 13 Ekim 2023 Cuma

Tıbbi Birimler

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?