Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Metamfetamin, merkezi sinir sistemini etkileyen, dopamin hormonunu artırarak bağımlılık yapan tehlikeli bir uyarıcı maddedir. Başlangıçta depresyon ve obezite tedavisinde kullanılmış, ancak bağımlılık potansiyeli nedeniyle yasaklanmıştır. Yasadışı üretimi devam etmektedir ve son yıllarda yaygınlaşmıştır. Metamfetamin, dopamin ve norepinefrin salınımını artırarak uyarılmışlık hali yaratır, beyin hücrelerinde ölümlere neden olur. Yüksek dozlarda psikoz, halüsinasyon ve hezeyanlar görülür. Fiziksel olarak kilo kaybı, diş çürümesi, cilt yaraları; psikolojik olarak halüsinasyonlar, saldırganlık ve depresyon gibi etkileri vardır. Bağımlılık, kullanım miktarının artması ve yoksunluk dönemlerinde ciddi belirtilerle kendini gösterir. Tedavi süreci, bağımlılığın derecesine göre değişir ve ortalama 10 gün süren detoks sürecinin ardından uzun süreli terapi ve rehabilitasyon programlarını içerir. Rehabilitasyon, grup terapisi ve bilişsel davranışçı terapi (BDT) gibi yöntemler tedavide kullanılır.
İçindekiler

Metamfetamin Nedir?

Metamfetamin , direkt olarak merkezi sinir sistemini etkileyen uyarıcı bir maddedir. Metamfetamin dopamin hormonunu arttırarak etki gösterir ve bağımlılık yaratır. Metamfetamin bağımlılığı ciddi problemlere yol açmaktadır. Bunun sebebi bağımlılık hızının oldukça yüksek olması ve özellikle beyinde ciddi hasarlara sebep olmasıdır.

Metamfetamin, 1950-60'larda depresyon ve obezite için ilaç olarak da kullanılmış, bağımlılık potansiyeli fark edilince kontrol altına alınmış bir maddedir. İlaç kontrol altına alındıktan sonra yasadışı olarak üretimi devam etmiştir.

Çeşitli önlemlerle madde üretimi kontrol altına alınmaya çalışıldıysa da 2011 sonrasında madde üretimi tekrar canlanmıştır ve ülkemiz de de son yıllarda yaygınlık giderek artmaktadır.

Metamfetamin Etkileri Nelerdir?

Metamfetamin, dopamin ve norepinefrin salınımı sağlayarak uyarılmış hali oluşturan, çok kolay bağımlılık yapan ve beyin hücre ölümlerine yol açtığı bilinen oldukça zararlı bağımlılık yapıcı bir maddedir.

Toz halinde veya kristalize halde bulunur ve kristalize formu kristal-met adı ile anılır. Kristal met daha saf bir formudur ve daha yoğun etkilidir. Bu sebeple kristal met kullanımı, daha kolay bağımlılık yapar ve daha çok olumsuz etki ile ilişkilidir.

Yüksek dozlarda gerçeği değerlendirmenin bozulduğu, halüsinasyon ve hezeyanların eşlik ettiği “psikoz” tablolarına sebep olur.

Metamfetamin Bağımlılığı Nedir?

Doğrudan merkezi sinir sistemini etkileyen metamfetamin , oldukça tehlikeli ve bağımlılık yapıcı özelliğe sahip bir maddedir. Metamfetamin başlangıçta bir ilaç olarak kullanılsa da kullanımı bağımlılık yaratarak tüm vücudu etkileyerek kötü sonuçlar açığa çıkarır. Metamfetamin, dopamin hormonunun artması sonucunda verdiği his bağımlı olmayı daha hızlı bir hale getirir. Mutluluk, aşırı dikkat ve enerji artması gibi etkileri bulunsa da uzun vadede bağımlılık halinde depresyon, saldırganlık ve halüsinasyon görme gibi ciddi sonuçlar doğurabilir. Bedensel olarak çok hızlı ve kontrolsüz kilo kaybetmek, diş problemleri, ciltte yaralar oluşturması ve diş problemleri gibi etkileri de oldukça yaygındır.

Metamfetamin başlarda keyif verici gelse de bağımlılık halinde maddenin kullanılmadığı dönemler günlük hayatın olumsuz yönde etkilenmesine sebep olur. Madde kullanımı arttıkça vücut aynı seviyeye ulaşabilmek için daha yüksek dozlarda madde ister ve bu durum hayatı tehdit edecek duruma kadar gelebilir.

Metamfetamin bağımlılığı, bırakmak isteyip bırakamamak, hayatı olumsuz yönde etkilediği halde bırakmak istememek, her kullanımda dozu arttırmak istemek ve kullanılan dozun yetersiz gelmesi gibi boyutlara ulaşabilir.

Metamfetamin bağımlılığı ciltte ciddi yaralar oluşturması, psikolojik değişimler, aşırı kilo kaybı, sinirsel bozukluklar, vücut hareketlerinde bozukluklar ve ağız içerisinde ciddi sorunlar doğurabilir. Bağımlılık aşırı doz alımında felç , taşikardi , kalp krizi ve hatta ölümle sonuçlanabilir.

Metamfetamin Zararları Nelerdir?

Son yıllarda çok tehlikeli bir madde olarak bilinen metamfetaminler yaygınlaşmıştır. Bağımlılık potansiyeli çok yüksektir. Bir tür uyarıcı olan metamfetamin uyarılma haline sebep olur. Aşırı dozlarda saldırganlık, paranoya, şiddet eğilimi görülür. Yoksunluk döneminde ise huzursuzluk, aşırı uyuma, yeme, depresyon ve intihar görülebilir.

Kullanımdan sonra hemen başlayan ve birkaç dakika süren öforik hal yaşanmasına sebep olur. Bunun dışında enerji artışı, uyarılmışlık, pozitif duygudurum, kalp hızı artışı, yüksek tansiyon, iştah azalması, davranışlarda kontrolsüzlük ve kaygıya sebep olur. Sürekli kullanım şizofreni benzeri hastalıklara sebep olur.

Metamfetamin Bağımlılığı Nasıl Anlaşılır?

Metamfetamin kullanımı kişide birçok belirtiye sebep olur. Bu belirtiler doğrultusunda metamfetamin kullanımı anlaşılabilir. Bu belirtiler:

 • Uyku problemleri,
 • İştahsızlık ve istemsiz kilo verme,
 • Dişlerde gelişen problemler,
 • Psikolojik ve sinirsel değişimler,
 • Saç koparma,
 • Gözbebeklerinde büyüme,
 • Halüsinasyon görme,
 • El, kol hareketleri ve yürümede bozukluklar,
 • Yüz bölgesinde oluşan anormal tikler,
 • Vücutta oluşan yaralar.

Metamfetamin Bağımlılığı Tedavisi

Madde bırakıldığında, mutsuzluk, isteksizlik, sürekli uyuma, kaygı, öfke, ve yoğun metamfetamin arayışı ortaya çıkar.

Tedavisinde eşlik eden psikiyatrik rahatsızlıkların tedavisi, kişinin motivasyonunun desteklenmesi, aile sosyal ilişkilerin ve destek sisteminin yeniden sağlanması, ek tıbbi rahatsızlıkların gözden geçirilmesi gereklidir.

Metamfetamin tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Rehabilitasyon: Metamfetamin bağımlılığı tedavisi için madde kullanımını sonlandırmak ve vücuttan tamamen temizlenmesini sağlamak için bir süre hastane veya klinik ortamında izole olarak tedavi görülebilir.
 • Grup Terapisi: Grup terapileri aynı durumları yaşayan insanların bir araya getirildiği ve birbirleri arasında empati kurmasını ve kendilerini ifade etmesini sağlayan terapi çeşididir.
 • Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT): Bu terapi çeşidi kişinin madde bağımlılığı ile ilgili düşüncelerinden konuşma yoluyla arınmasını sağlamaktır. Oldukça yaygın olan bilişsel davranışçı terapi yöntemi kişi kullandığı maddenin bıraktığı psikolojik hasarlardan arınmayı hedefler ve sağlıklı düşünce ilkesi izlenir. Kişi bağımlılığı döneminde yaşadığı olumsuz düşüncelerden ve ruh halinden kurtulur.

Metanfetamin Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Metamfetamin Vücuttan Atmak İçin Ne Yapmalı?

Metamfetaminin vücuttan tamamen atılabilmesi için alımını tamamen durdurmak önemlidir. Ortalama 10 günlük bir süreçte maddenin vücuttan tamamen atılması sağlanır. Bu süreç sonrasında terapiler yardımıyla psikolojik etkilerin en aza indirilmesi sağlanabilir.

Metamfetamin Kullananlara Nasıl Davranmalı?

Metamfetamin bağımlısı bireylere özellikle kendini güvende hissedeceği şekilde yaklaşmak önemlidir. Aynı zamanda madde kullanan kişi ile empati kurmak, anlayışlı olmak ve destekleyici yaklaşmak kişinin güven duymasına ve tedavi olma isteğinin artmasına yardımcı olabilir.

Metamfetamin Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Metamfetamin tedavisi kişinin bağımlılık derecesine ve tedavi için ne kadar istekli olduğuna göre değişiklik gösterebilir. Maddenin vücuttan tamamen atılması ortalama 10 gün sürmektedir. Maddenin vücuttan atılması sonrası psikolojik etkilerin azaltılması için yapılan terapilerin başarı oranı kişiye bağlı olarak gelişir.

Metamfetamin Nasıl Bırakılır?

Metamfetamin, bağımlılığın derecesine göre ayakta ya da yatarak tedavi gerektirebilir. En sık tercih edilen yöntemler arasında bilişsel davranışçı terapi yer almaktadır.

Metamfetamin Etkileri Nelerdir?

Metamfetamin, ciltte yaralar, diş çürümesi, anormal kilo kaybı ve iştahsızlık gibi fiziksel etkilere sebep olmaktadır. Aynı zamanda sinirsel problemler ve halüsinasyon görme gibi ciddi psikolojik etkilere de sahiptir.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 25 Haziran 2024 Salı Yayımlanma Tarihi: 25 Haziran 2024 Salı

Tıbbi Birimler

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?