Meme kanseri tedavisinde duktoskopi yöntemi

Süt verme zamanı dışında, kanlı ya da seröz (renksiz su kıvamında) meme başı akıntıları, yüzde 5-15 oranında kanser riski taşıyabiliyor. Patolojik meme başı akıntısı adı verilen bu akıntılar, yüzde 40-65 oranında intraduktal papillomlardan (süt kanalının içine milimetrik bir sapla yapışan, yaklaşık 1 mm çapında siğil benzeri lezyonlar) kaynaklanıyor.

Meme başı akıntısı, bu lezyonlardaki hızlı büyümeye bağlı damar yapılarının çatlamasından kaynaklanıyor. Intraduktal papillomlar, zamanla kansere dönüşebiliyor veya içerisinde milimetrik kanser hücresi taşıyabiliyor.

Duktoskopi nedir?

Meme süt kanallarına meme ucundan girilerek endoskopi yapılabiliyor. Ultrasonda ya da mamografide görüntülenemeyen siğil benzeri bu lezyonlar, görüntülenip işaretlenebiliyor. İşaretlenen bu lezyonlar ameliyatta kolayca bulunarak meme dokusuna daha az zarar verilmiş oluyor.

Duktoskopi adı verilen bu yöntemle, meme kanserine neden olabilen lezyonlar ameliyat kesisi olmadan çıkarılabiliyor. Disposable Duktoskopik Papillom Eksizyonu ve Optical Coherence Tomography, Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi’nde uygulanıyor.

Duktoskopi Yardımlı Endoskopik Optical Coherence Tomography ne sağlar?

Meme başı akıntısı yapan bazı süt kanallarının endoskopik olarak kanser içerip içermediği hakkında bilgi verebiliyor. Ameliyattan önce patolojik kanalları tespit edip ameliyat sırasında cerraha yol gösterebiliyor. Radyasyon ışını olmadan ve vücuda zarar vermeden, infrared ışınla akıntıya neden olan meme kanalları ameliyattan önce incelenebiliyor.