Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
İçindekiler

Sjögren Sendromu Nedir?

Sjögren Sendromu, göz ve ağız kuruluğu gibi belirgin semptomlarla ortaya çıkan otoimmün bir bağışıklık sistemi bozukluğudur. Bağışıklık sistemi, vücudu yabancı antijenlerden ayırt etme yeteneğini kaybeder ve kendi hücrelerine karşı saldırır. Bu tür otoimmün rahatsızlıklarda, bağışıklık sistemi kendisine zarar verir.

Sjögren Sendromu, genellikle iki şekilde görülür:

Primer Form: Bu form, başka herhangi bir bağışıklık sistemi hastalığı ile ilişkilendirilmeyen ve tek başına gelişen bir formdur.

Sekonder Form: Sekonder form ise başka otoimmün rahatsızlıklar, örneğin romatoid artrit veya lupus gibi hastalıklarla birlikte ortaya çıkar.

Sjögren Sendromu, başlangıçta göz ve ağız mukozalarını ve nem üreten bezleri etkiler. Bu durum, gözyaşı ve tükürüğün azalmasına neden olur. Teşhis sıklıkla 40 yaşın üstündeki bireylerde konulsa da her yaşta görülebilir. Kadınlarda erkeklere göre daha yaygındır, oran yaklaşık olarak %90 kadın ve %10 erkekler arasında değişir.

Tedavi, semptomların hafifletilmesine odaklanır ve yaşam kalitesini artırmayı amaçlar. Sjögren Sendromu, günlük yaşamı olumsuz etkileyebileceği için bir romatoloji uzmanına danışılması önemlidir.

Sjögren Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Sjögren sendromu, otoimmün bir bozukluktur. Bu sendromda bağışıklık sistemi yanlışlıkla vücudun kendi hücrelerine ve dokularına saldırır.

Bazı insanların sendromu geçirme nedenleri bulunamamaktadır. Sahip olunan bazı genler, insanları hastalık açısından daha yüksek riske sokar, ancak belirli bir virüs veya bakteri türü ile enfeksiyon gibi tetikleyici bir mekanizmanın da gerekli olduğu görülmektedir.

Sjögren sendromunda öncelikle vücudun gözyaşı ve tükürük yapan bezleri hedef alınır. Ancak eklemler, tiroid, böbrekler, karaciğer, akciğerler, cilt ve sinir bölgelerine de zarar verebilmektedir

Sjögren Sendromu Risk Faktörleri Nelerdir?Yaş: Sjögren sendromu genellikle 40 yaş üstü kişilerde teşhis edilmektedir.

Cinsiyet: Bu sendroma sahip olma oranı kadınlarda erkeklere oranla daha yüksektir.

Romatizmal hastalık: Sjögren sendromu olan kişilerin romatoid artrit veya lupus gibi romatizmal bir rahatsızlığa sahip olması yaygındır.

Sjögren Sendromu Komplikasyonları Nelerdir?

Sjögren sendromunda meydana gelen en yaygın komplikasyonlar gözlerde ve ağızda olur.

Diş Çürükleri: Tükürük, dişleri çürüğe sebebiyet veren bakterilerden sakındığı için, ağız kuruluğu durumunda çürük oluşumuna daha yatkın olursunuz.

Maya Enfeksiyonları: Sjögren sendromlu bireylerin ağızda oral pamukçuk geliştirme olasılığı oldukça yüksektir.

Görüş Problemleri: Kuru gözler, ışığa duyarlılığa, bulanık görmeye ve kornea hasarına neden olabilir.

Akciğer, böbrekler veya karaciğer: İltihap akciğerlerinizde zatürre, bronşit veya diğer sorunlara neden olur. Böbrek fonksiyonları ile ilgili sorunlara neden olur. Karaciğerde hepatit ve siroza sebebiyet verir.

Lenf Düğümleri: Sjögren sendromlu bireylerin küçük bir bölümü, lenf düğümlerinde kanser (lenfoma) geliştirir.

Sinirler: El ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma ve yanma gelişebilir. (periferik nöropati)

Sjögren Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Sjögren sendromunun belirtileri ve semptomları arasında;

Kuru gözler: Gözlerin içinde kum varmış gibi yanabilir, kaşınabilir veya sertleşebilir. Gözler güneş ışığına karşı fazla duyarlı olabilir. 

Kuru ağız: Ağızdaki tükürük, çiğneme ve yutma fonksiyonlarına yardım eder. Sjögren sendromlu hastalar, normal bireylere nazaran daha az tükürük üretirler. Ağzınız pamukla dolu gibi hissedebilirsiniz ve bu da yutkunmayı ve konuşmayı zorlaştırabilir. Ayrıca tat alma duyunuzda eksiklikler olması olağandır.

Ağrı: Eklem ağrısı, eklem şişliği ve sertliği

Şişmiş tükürük bezleri: Bezlerdeki şişiklik hassas hale gelebilir ve ateş de eşlik edebilir.

Deri döküntüleri veya kuru cilt

Vajinal kuruluk: Bu sendrom, kuruluktan ötürü vajinada ağrı ve irritasyona yol açabilir.

Kalıcı kuru öksürük

Uzun süreli yorgunluk: Sjögren sendromundan ötürü yorgunluk meydana gelebileceği gibi, kronik hastalıklardan ötürü oluşan stres neticesinde de ortaya çıkabilir.

Kuru burun, boğaz ve akciğerler: Kuru öksürük, ses kısıklığı, koku hissinde azalma ve burun kanamalarına neden olabilir. Kuruluk ayrıca; zatürre, bronşit ve kulak problemlerine yol açabilir.

Ağız içinde mantar enfeksiyonu: Ağzı kuruyan kişilerde çoğunlukla ağızda yanma ve kızarıklık görülür.

Diş çürükleri: Ağız kuruluğundan kaynaklanan genel bir problemdir. Tükürük bakteri öldürücü maddeler içerir ve böylece diş çürümelerine karşı koruyucu görev yapar. Tükürük azaldığı zaman daha az enzim üretilmektedir. 

Sjögren Sendromu Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Sjögren sendromunun teşhisi zor olabilir ve belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve diğer hastalıklarla benzerlik arz etmektedir. Bir dizi ilacın yan etkileri de sjögren sendromunun belirtilerini taklit edebilir. Yapılacak testler, sendromun teşhis edilmesini sağlayabilir.

Kan Testleri: Hekiminiz; farklı kan hücrelerinin seviyeleri, sjögren sendromunda yaygın antikorların varlığı, enfalamatuar durumların kanıtı, karaciğer ve böbreklerle ilgili sorunların belirtilerini kontrol etmek amacıyla kan testleri talep edebilir.

Göz Testleri: Schirmer gözyaşı testi ile göz kuruluğunun olup olmadığı ölçülebilir. Gözyaşı üretimini ölçmek amacıyla göz kapağının altına küçük bir filtre kağıdı parçası yerleştirilir. Göz bozukluklarının tedavisinde uzmanlaşmış bir doktor, yarık lamba adı verilen bir büyütme cihazı ile göz yüzeyi de incelenebilir. Göze, korneadaki hasarı görmeyi kolaylaştıran damlalar yerleştirilebilir.

Görüntüleme: Bazı görüntüleme testleri tükürük bezlerinin işlevini kontrol edebilir.

Sialogram: Bu özel röntgen, kulak önündeki tükürük bezlerine enjekte edilen boyayı tespit edebilir. Bu prosedür sayesinde, ağıza ne kadar tükürük aktığı görülür.

Tükürük Sintigrafisi: Bu nükleer tıp testi, tükürüğün bezlere ne kadar sürede ulaştığını gösteren bir prosedürdür.

Biyopsi: Doktorunuz ayrıca, sjögren sendromunu belli eden inflamatuar hücre kümelerinin varlığını tespit etmek için dudak biyopsisi yapabilir. Bu test için dudaktaki tükürük bezlerinden bir parça doku alınır ve mikroskop altında incelenir.

Sjögren Sendromu Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sjögren sendromunu kesin olarak çözüme ulaştıracak bir tedavi yoktur. Fakat uygulanacak belirli tedaviler, bulguları rahatlatıp daha kaliteli bir yaşam sürmeyi sağlayabilir. Sjögren sendromunun tedavisi, etkilenen vücut kısımlarına bağlıdır. Herkeste farklı etkiler söz konusu olduğundan, tedavi planı kişiye göre düzenlenmektedir. 

Sjögren sendromunun yol açtığı göz ve ağız kuruluğuyla başa çıkma adına, reçetesiz satılan göz damlaları kullanılabilir ya da daha sık su tüketimi tercih edilebilir. Ancak bazı ilaçların süreci yönetmek için reçeteli ilaçlara ve cerrahi prosedürlere ihtiyacı vardır.

Hekiminiz; göz iltihabını azaltmak, tükürük üretimini artırmak, semptomlar özelinde tedavi uygulamak adına çeşitli ilaç kullanımlarını önerebilir.

Ayrıca gerekli durumlarda, gözlerdeki yaşları boşaltan gözyaşı kanallarını kapatmak amacıyla uygulanan küçük prosedürle kuru gözleri rahatlatmaya yardımcı olunabilir. Gözyaşlarını korumaya yardımcı olmak için kanallara kolajen veya silikon tıkaçlar yerleştirilir.

Kuru ağız için:
 • Gün boyunca su yudumlamaya özen gösterin.
 • Şekersiz sakız beraberinde tükürük üretiminin artırılmasını sağlayın.
 • Dişleri sık sık fırçalayın.
 • Ağız içi mantar enfeksiyonları ortaya çıkarsa derhal tedaviye gidin.
Çürükleri önlemek için:
 • Diş kontrollerine sık sık gidin.
 • Düzenli diş fırçalamasına özen gösterin.
 • Yemek arasında şekerli yiyecek ve içecek kullanmamaya özen gösterin.
Kuru cilt için:
 • Hassas ciltler için nemlendirici losyon kullanın.
 • Isıtıcılardan, klimalardan mümkün olduğunca kaçının.
 • Deterjanlı, deodorantlı sabunlardan uzak durun.
 • Nemlendirici kullanmaya özen gösterin.
Vajinal kuruluk için:
 • Vajinal kuruluğu gidermek için yapılmış kremler kullanın.

 Gebelikte Sjögren SendromuSjögren sendromlu kadınların, hamilelik esnasında bebek gelişimi ile ilgili sorunları olabilir. Hekiminiz problemleri belirlemek amacıyla, bazı testler isteyebilir. Hamilelik durumunda sendromun tedavisi büyük önem kazanacaktır.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 19 Ekim 2023 Perşembe Yayımlanma Tarihi: 19 Ekim 2023 Perşembe

Tıbbi Birimler

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?