Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
İçindekiler

Pamukçuk Nedir?

Aynı zamanda oral kandidiyaz olarak da bilinen pamukçuk yaygın olarak Candida albicans mantarının ağzın iç yüzeyinde neden olduğu yüzeyel enfeksiyona verilen isimdir. Candida albicans mantarı normal şartlarda ağızda zaten bulunan bir organizmadır, ancak bazı durumlarda aşırı çoğalarak pamukçuğa neden olabili r.

Pamukçuk, genellikle bireyin dilinde veya yanaklarının iç kısmında krem rengine benzer bir tonda beyaz lezyonlara neden olur. Bazı vakalarda pamukçuk damak dokusuna, diş etlerine, bademciklere, boğazının arkasına veya yemek borusuna kadar yayılabilir.

Pamukçuk hemen herkesi etkileyebilir, bağışıklık sistemleri daha zayıf olduğu için bebeklerde ve yaşlı yetişkinlerde görülme olasılığı daha yüksektir. Belirli sağlık sorunları olan veya belirli ilaçları alan bireylerin de bağışıklık sistemlerinin baskılanması sonucunda pamukçuk geliştirmesi mümkün olabilir. Ağızda bulunan pamukçuk, sağlıklı bireyler için küçük bir sorundur, ancak zayıflamış bir bağışıklık sistemi olan bireyler için hastalığın belirti ve semptomları daha şiddetli ve kontrol edilmesi daha zor bir hal alabilir.

Pamukçuk Neden Olur?

İnsan bağışıklık sistemi normalde, vücutta bulunan "iyi" ve "kötü" mikroplar arasındaki dengeyi korur ve, bakteriler, mantarlar, ya da virüsler gibi zararlı istilacı organizmaları ortadan kaldırmak için çalışır. Ancak bazen bu koruyucu mekanizmalar başarısız olur. Bağışıklık sisteminde oluşan bir zaaf kandida mantarının sayısında artışa neden olur ve bireyin ağzına pamukçuk enfeksiyonunun yerleşmesine izin verir.

Çeşitli tıbbi sorunlar bireyde pamukçuk enfeksiyonu gelişmesi riskinde artışa neden olabilir.

Bağışıklığın yaşa bağlı olarak değişmesi nedeniyle pamukçuk oluşma olasılığı bebeklerde ve yaşlı yetişkinlerde daha yüksektir. Kanser ve tedavileri, organ nakli, bağışıklık sistemini baskılayan gerekli ilaçların kullanımı ve HIV / AIDS gibi bazı tıbbi durumlar ile tedaviler bağışıklık sisteminizi baskılayabilir.

Tedavi edilmemiş şeker hastalığı olan veya diyabeti iyi kontrol edilmeyen bireyler de pamukçuk gelişimine yatkın olabilir.

Farklı hastalıkların tedavisinde kullanılan çeşitli ilaçlar da bireyde pamukçuk gelişmesi riskini artırabilir.

Pamukçuk İle Ortaya Çıkabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

Pamukçuk normal şartlarda sağlıklı çocuklar ve yetişkinler için nadiren görülür. Ancak, kanser tedavisi, diyabet ya da HIV / AIDS hastalığı gibi çeşitli nedenlerden dolayı bağışıklık sistemi zayıflamış bireyler için pamukçuk daha ciddi sonuçlara yol açabilir. Tedavi edilmeyen pamukçuk yemek borusuna veya vücudunun diğer bölümlerine yayılarak daha ciddi sistemik kandida enfeksiyonlarına yol açabilir.

Pamukçuk Nasıl Önlenir?

Pamukçuk olma riskini azaltmak için alınabilecek bir takım önlemler vardır.

Dişler günde en az iki kez fırçalanmalı, ve her gün veya diş hekiminin önerdiği sıklıkta diş ipi kullanılmalıdır.

Özellikle astım ve KOAH nedeniyle ilaç tedavisi alan bireyler, bu ilaçların kullanımının pamukçuğa neden olup olmayacağını ve ilaçların kullanımında ve kullanımı sonrasında dikkat etmeleri gereken noktaları hekimlerine danışmalıdır.

Şeker hastalığı olan bireyler kan şekeri kontrolüne özel olarak dikkat etmelidir. Doğru kontrol edilen kan şekeri, pamukçuk oluşumunu engelleyecektir.

Takma dişler düzenli olarak kontrol edilmeli, protezler geceleri çıkarılmalıdır. Protez diş kullanan bireyler bu takma dişlerin ağıza tam oturduğundan ve tahrişe neden olmadığından iyice emin olmalıdır. Protezler her gün, diş hekiminin tavsiyelerine uygun bir şekilde temizlenmelidir. Özellikle şeker hastalığı olan veya takma diş kullanan bireyler düzenli olarak diş hekimini ziyaret etmelidir.

Pamukçuk Hastalığının Belirtileri Ve Tipleri Nelerdir?

Pamukçuk hastalığının belirti ve semptomları başlangıçta fark edilmeyecek kadar hafif olabilir. Pamukçuk hastalığının en yaygın belirtisi, dilde, yanakların iç kısmında ve bazen damakta, diş etlerinde ve bademciklerde kremsi beyaz lezyonlardır. Bu lezyonlar hafif kabarık bir halde olabilirler. Bu lezyonların kazınması durumunda kanama görülebilir.

Birey yeme veya yutma güçlüğüne neden olacak kadar şiddetli kızarıklık, ile yanma veya ağrı hissi yaşayabilir. Ağız köşelerinde çatlama ve kızarıklık görülebilir ve ağızda pamuksu bir his algılanabilir. Tat alma duyusunda kayıplar oluşabilir.

Genellikle kanser veya HIV / AIDS' ten dolayı zayıflamış bağışıklık sistemine sahip bireylerde görülen daha şiddetli vakalarda, pamukçuk lezyonları ağızdan mideye uzun bir tüp olan yemek borusuna doğru yayılabilir. Bu pamukçuk tipine Kandida özofajiti adı verilir. Kandida özofajiti olan bireyler yutma güçlüğü ve ağrı yaşayabilir veya boğazlarında yiyecek sıkışmış gibi hissedebilir.

Pamukçuk olan bebekler, belirgin derecede beyaz ağız lezyonlarına ek olarak beslenmede güçlük çekebilirler veya telaşlı ve huzursuz olabilirler. Emzirme döneminde enfeksiyonu anne göğsüne bulaştırabilirler.

Göğüsleri kandida ile enfekte olan kadınlarda alışılmadık derecede kırmızı, hassas, çatlak veya kaşıntılı meme uçları, emzirme sırasında olağan dışı ağrı hissi veya iki emzirme arasında meme uçlarında ağrı, göğüs ucu etrafındaki areola adı verine daha koyu, dairesel alanda parlak veya pul pul bir hal alan cilt ile ağrı şeklinde belirti ve semptomlar görülebilir.

Kendi ağızlarında veya çocuklarının ağızlarında beyaz lezyon gelişen bireyler doktorlarına başvurmalıdır. Pamukçuk sağlıklı büyük çocuklarda, ergenlerde ve yetişkinlerde nadir görülür. Bu nedenle pamukçuk geliştiren bireylerin altta yatan bir tıbbi durumu veya başka bir nedeni olup olmadığını kontrol etmek için daha fazla değerlendirme gerekip gerekmediğini belirlemek üzere doktora danışması tavsiye edilir.

Pamukçuk Nasıl Teşhis Edilir?

Pamukçuk tanısının konulması için doktor öncelikle bir fizik muayene gerçekleştirir ve hastanın sağlık geçmişi hakkındaki bilgileri öğrenmeyi hedefler. Hasta gözlemlediği bütün belirtilerini bu muayene sürecinde doktor ile konuşmalı ve hastalıklarla ilgili bilgileri paylaşmalıdır.

Pamukçuk ağız ile sınırlı olduğu bir vakada doktor lezyonlara bakmak için ağzı inceler, mikroskop altında incelemek için bu lezyonlardan kazıma ile küçük bir örnek alabilir, ve gerekirse pamukçuğun nedeni olabilecek herhangi bir olası altta yatan tıbbi durumu belirlemek için daha geniş çaplı bir fizik muayene gerçekleştirir ve bazı kan testlerinin yapılmasını isteyebilir.

Şayet lezyonlar yemek borusuna yayılmışsa teşhis için daha farklı yapılması gerekli olabilir.

Endoskopik muayene prosedüründe doktor, ucunda bir kamera bulunan ışıklı, esnek bir tüp olan endoskopu kullanarak bireyin yemek borusunu, midesini ve ince bağırsağın üst kısmını yani duodenumu inceler. Doktor bu aşamada bir doku örneği alarak biyopsi gerçekleştirebilir.

Doktor bireyin yemek borusunda pamukçuğa neden olabilecek herhangi bir olası altta yatan tıbbi durumu belirlemeye çalışmak için de daha geniş çaplı bir fizik muayene gerçekleştirilebilir ve belirli kan testleri yapılmasını isteyebilir.

Pamukçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Normal şartlarda gerçekleştirilen herhangi bir pamukçuk tedavisinin öncelikli amacı mantarın hızlı yayılmasını durdurmaktır. Bu nedenle tedaviye en etkili yaklaşım bireyin yaşına, genel sağlığına ve enfeksiyonun etkenine göre şekillenir. Mümkün olan vakalarda pamukçuğun altta yatan nedenleri ortadan kaldırmak, durumun tekrarlanmasını önleyebilir.

Sağlıklı yetişkinler ve çocuklar için birçok vakada doktor antifungal ilaçlar önerebilir. Antifungal ilaçlar pastiller, tabletler veya ağızda gargara yapılacak sıvılar halinde bulunabilir. Bu topikal ilaçların etkili olmadığı vakalarda, doktor bireyin vücudunun geneline etkili olabilecek ilaçları reçete edebilir.

Bebekler ve emziren annelerde görülen pamukçuk enfeksiyonu, anneden bebeğe-bebekten anneye taşınabileceğinden dolayı hekim bebek için hafif ve uygun dozda bir mantar önleyici ile, annenin göğüsleri için mantar önleyici krem reçete eder.

Bağışıklık sistemi çeşitli sebeplerden dolayı zayıflamış bireylerin olduğu vakalarda da doktor mantar önleyici ilaçları önerecektir.

Pamukçuk İçin Yaşam Tarzı Değişiklikleri Ve Evde Bakım

Bir pamukçuk vakası sırasında bireyin alabileceği bir takım önlemler, mantarın kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Öncelikle birey doğru şekilde ağız hijyeni uygulamalıdır. Dişler düzenli olarak fırçalanmalı, ve diş ipi kullanılmalıdır. Diş fırçaları hiçbir şart altında başkaları ile paylaşılmamalıdır.

Kullanılan ağız protezleri dezenfekte edilmelidir. Enfeksiyonun yeniden ortaya çıkmasını ya da yayılmasını önlemek için protezlerini dezenfekte etmenin en iyi yolunu diş hekiminizden öğrenebilirsiniz.

Göğüs ucunda mantar enfeksiyonu olması halinde mantarın giysilerine bulaşmasını, ve daha sonra tekrar geri enfeksiyona yol açmasını önlemek için bu pamuklu göğüs pedleri kullanılabilir. Biberon emziklerini, normal emziklerini ve eğer mevcutsa göğüs pompasının çıkarılabilir parçalarını temizlemenin en etkili yollarını öğrenmek için hekiminize başvurabilirsiniz.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 6 Ekim 2022 Perşembe Yayımlanma Tarihi: 5 Mart 2021 Cuma

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?