Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Kadınlarda dış genital bölgede oluşan kaşıntı, vajinal kaşıntı veya vulva kaşıntısı olarak isimlendirilir. Kimi zaman yoğun şekilde hissedilen ve çoğu kişi için rahatsız edici olabilen kaşıntının birçok nedeni olabilir. Bazı durumlarda vajinal kaşıntıya akıntı veya yanma da eşlik ederken bazı durumlarda ise kaşıntı tek başına görülebilir. Kadınların günlük yaşamını olumsuz şekilde etkileyen ve özgüven sorunlarına neden olabilen vajinal kaşıntı hakkında merak edilen "Vajinal kaşıntı neden olur?" ve "Vajinal kaşıntı nasıl tedavi edilir?" gibi soruların yanıtlarını içeriğimizde bulabilirsiniz.
İçindekiler

Vajinal Kaşıntı Nedenleri

Vajinal kaşıntı veya vulva kaşıntısı birçok faktör neden olabilir. Vajinal kaşıntının olası sebepleri şunlardır:

 • Mantar Enfeksiyonu : Vajinal kaşıntının en sık rastlanan nedenlerinden biri vajinal enfeksiyonlardır. Vajinal enfeksiyonlar içerisindeyse en yaygın görüleni vajinal maya gibi mantar enfeksiyonlarıdır. Kaşıntıda vajinal mantar, peynir kesiği şeklinde akıntı ile kendini gösterir. Kaşıntı kimi zaman epey şiddetli olabilir ve bu nedenle deride kızarıklık, ödem ve soyulmalar görülebilir. Vajinadaki ödem nedeniyle cinsel ilişki ağrılı biçimde yaşanabilir.
 • Bakteriyel Vajinozis : Sık görülen vajinal enfeksiyonlardan bir diğeri de bakteriyel vajinozistir. Mantar enfeksiyonunda olduğu kadar yoğun ve sık kaşıntı görülmese de vajinal kaşıntının nedenleri arasında sayılabilir. Bakteriyel vajinozis, vajina florasının bozulması nedeniyle oluşur. Bakteriyel vajinoziste beyaz ya da grimsi köpüklü akıntıya çürük balık kokusunu anımsatan bir koku eşlik eder.
 • Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar : Cinsel ilişki ile bulaşan enfeksiyonlar bakteri, virüs ve parazitlerden kaynaklanabilir. Klamidya, herpes (genital siğil), HPV, HIV, trikomonas, bel soğukluğu ve gonore bunlar arasında sayılabilir. Bu enfeksiyonlar vajinal kaşıntıya neden olabilir.
 • Cilt Reaksiyonu, Alerjiler ve Tahriş Edici Maddelere Maruz Kalma : Vajinal flora oldukça hassastır. Bu nedenle kullanılan kozmetik ürünler, sentetik içeren iç çamaşırı kumaşları, hijyenik ped ya da tampon gibi ürünler cilt reaksiyonlarına ve alerjilere neden olabilirler. Özellikle parfüm katkılı genital hijyen ürünleri alerji ve tahrişe neden olabilir. Vajinal duşlar, merhemler, kremler, banyo sabunu, duş jelleri, prezervatifler ve çamaşır deterjanları da bu tür cilt reaksiyonlarına ve alerjilere yol açabilir. Böyle durumlarda vajinal kaşıntı görülebilir.
 • Menopoz : Menopoz öncesinde ya da menopoz döneminde östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak vajina duvarının incelmesi ve kuruması meydana gelebilir. Bu durum vajinal kaşıntı sorununa yol açabilir. Östrojen eksikliği yalnızca menopoz öncesinde ya da menopoz döneminde görülmez. Bazı kadınlarda emzirme döneminde de östrojen azalması sonucu vajinal kaşıntı meydana gelebilir.
 • Uyuz Hastalığı ya da Kasık Bitleri : Bir cilt hastalığı olan uyuzda en sık görülen belirti özellikle geceleri artan vajinal kaşıntıdır. Uyuz nedeniyle görülen vajinal kaşıntılarda çizgi şeklinde lezyonlar ve kaşıntı izleri de görülür. Aynı zamanda kasık kıllarında görülen bitler de vajinal kaşıntıya neden olabilir.
 • Hijyen Problemleri : Genital bölge ve vajinayı aşırı temizlemek kadar yeterince temizlememek de vajinal enfeksiyonlara ve vajinal kaşıntıya neden olan faktörlerden olabilir. Özellikle tuvalet sonrası hijyene dikkat etmemek ve doğru şekilde temizlenmemek enfeksiyonlara ve dolayısıyla vajinal kaşıntıya yol açabilir.
 • Vulva Kanseri : Nadiren de olsa vulva kanseri vajinal kaşıntıya neden olabilir.
 • Cilt Hastalıkları : Yaygın şekilde görülen egzama ve sedef hastalığı gibi cilt hastalıkları vajinal kaşıntıya neden olabilir. Cilt hastalıkları sebebiyle oluşan vajinal kaşıntılara döküntü, pullu bir deri ve kızarıklık da eşlik edebilir.

Bu nedenlerin dışında vajinal kaşıntıya yol açan durumlar arasında stres, makatta yoğunlaşan kıl kurdu, hemoroid, diyabet, düşük bağışıklık, antibiyotik kullanımı da sayılabilir.

Vajinal Kaşıntı Neden Gece Artar?

Cildin gece boyu nem kaybetmesi ciltteki kuruluğun artmasına neden olur ve bu da kaşıntının artmasına yol açabilir. Aynı zamanda gündüz salgılanan ve kaşıntıya neden olan faktörleri baskılayan bazı hormonlar geceleri aynı düzeyde salgılanmaz. Bu da gece artan kaşıntıların bir başka nedenidir. Geceleri vücut ısısının düşmesi ve buna bağlı olarak gelişen cilde kan akışının hızlanması kaşıntının daha yoğun hissedilmesine sebep olabilir.

Gebelikte Vajinal Kaşıntı

Hamilelik sırasında karşılaşılabilen durumlardan biri de vajinal kaşıntıdır. Hamilelikte vajinal kaşıntıya birçok faktör neden olabilir. Bu nedenlerden ilki vücutta yaşanan ve vajinanın pH dengesini bozan hormonal değişimlerdir. Aynı zamanda vajinada yaşanan fiziksel değişimler de vajinal kaşıntıya yol açabilir.

Hamilelik döneminde yaşanan vajinal kaşıntılardan bazıları gebeliğe bağlı değişimlerden dolayı ortaya çıkmayabilir. Gebelikte mantar enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, bakteriyel vajinozis, idrar yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak da vajinal kaşıntı meydana gelebilir. Böyle durumlarda vakit kaybetmeden bir doktora başvurmak ve doktor kontrolünde tedaviye başlamak faydalı olacaktır. Bu tür enfeksiyonların ilerlemesi gebelikte riskli olabilir ve düşük doğum kilosu, erken doğum, gebeliğin erken dönemlerinde düşük gibi durumlara yol açabilir.

Vajinal Kaşıntı Gebelik Belirtisi mi?

Vajinal kaşıntı bir hamilelik belirtisi değildir. Ancak hamileliğin ilk dönemlerinde yoğun hormon değişimleri nedeniyle vajinal kaşıntı görülebilir.

Hamilelikte Vajinal Kaşıntı Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte vajinal kaşıntı genellikle gebeliğin ilk aylarında görülür. Bunun nedeni ise ilk aylarda hormonlarda yaşanan değişimlerdir. Özellikle 1. trimesterde vücudun bol miktarda mukus ve ter salgılaması vulva bölgesinin daha nemli olmasına ve bu alanda bakterilerin yoğunlaşmasına neden olarak vajinal kaşıntıya yol açabilir.

Hamilelikte Vajinal Kaşıntı Nasıl Geçer?

Hamilelik döneminde vajinal bölgede kaşıntı eğer bir enfeksiyona bağlı gelişiyorsa bir kadın doğum uzmanına başvurulması ve uygun tedavinin başlanması gerekebilir. Bu hem anne hem bebek sağlığı için oldukça önemlidir. Hamilelikte vajinal kaşıntı tedavisinde uygulanacak yöntemler kaşıntının nedenine göre değişecektir. Uygulanacak tüm tedavi yöntemlerinin doktor onayıyla uygulanması önemli olabilir.

Çocuklarda Vajinal Kaşıntı

Kız çocuklarında ergenlik öncesi dönemlerde vajinal kaşıntı sık görülen bir problemdir. Genellikle vulva bölgesinin kaşınması, kızarması ve şişmesiyle kendini gösterir ve buna kimi zaman akıntı da eşlik edebilir. Çocuklarda vajinal kaşıntıya sebep olarak mantar enfeksiyonları, vajinit, vulvada tuvalet kâğıdı ya da pastel boya gibi yabancı bir cismin varlığı, kıl kurdu ve yanlış tuvalet temizliği gibi faktörler sayılabilir. Kız çocuklarında kaşıntının nedeni cinsel yolla bulaşan bir hastalıksa bu durumda akla cinsel istismar şüphesi gelebilir. Bu nedenlerde çocuklarda vajinal kaşıntı dikkate alınmalıdır.

Vajinal Kaşıntı Tedavisi

Vajinal kaşıntıların birçoğu kendiliğinden geçer. Ancak uzun süre devam eden, sürekli tekrarlayan, akıntının eşlik ettiği kaşıntılarda altta yatan nedenin bulunması gerekebilir. Vajinal kaşıntının tedavisinde uygulanan yöntemler şunlardır:

 • Bakteriyel vajinosiz ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların neden olduğu kaşıntılar antibiyotikle ve antiparaziter ilaçlarla tedavi edilebilir.
 • Mantar enfeksiyonlarının tedavisinde ise antifungal ilaçlar, kremler ya da fitiller kullanılabilir. Vajinal fitil kullandıktan sonra kaşıntı geçici bir süre artabilir.
 • Menopoz ya da hormon değişikliği nedeniyle oluşan vajinal kaşıntılarda östrojen kremleri ya da vajinal kuruluğu giderecek nemlendiriciler kullanılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Vajinal kaşıntı ve akıntı ne anlama gelir?

Vajinal kaşıntı ve akıntı bir arada görüldüğünde vajinal enfeksiyonlardan, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan ya da mantar enfeksiyonlarından şüphelenilebilir.

Vajinal kaşıntı ve yanma ne anlama gelir?

Vajinal kaşıntıya yanma eşlik ettiğinde cilt hastalıkları, idrar yolu enfeksiyonu, alerji, yanlış kozmetik ürün kullanımı ve hijyen eksikliği düşünülebilir. Aynı zamanda kaşıntılı yanma vajinal mantar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ya da vajinal enfeksiyonları da akla getirir.

Vajinal kaşıntı için hangi bölüme gidilir?

Vajinal kaşıntının teşhisi ve tedavisi için bir kadın doğum doktoruna başvurulabilir.

Vajinal kaşıntı evde nasıl geçer?

Vajinal kaşıntı için evde uygulanabilecek bazı yöntemler vardır. Bunlar arasında sayılabilecekler şunlardır:

 • Genital bölgeyi temiz tutmak,
 • Genital bölgeyi nemli ya da ıslak bırakmamak,
 • Tuvalet sonrası hijyene dikkat etmek,
 • Vajinal duş ve sprey kullanımından kaçınmak,
 • Pamuklu iç çamaşırı kullanmak ve iç çamaşırını günlük değiştirmek,
 • Sağlıklı beslenmek ve yoğurt tüketmek.
Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 27 Haziran 2024 Perşembe Yayımlanma Tarihi: 27 Haziran 2024 Perşembe

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?