Yazı İçeriği
Botoks kimler tarafından yapılmadır? Botoks ne zaman yapılmalı? Kimlere botoks yapılamaz? Botoksta doğallığı korumak önemli

Kırışıklık amaçlı botoksu dermatolog yapmalı

Botoks sözcüğü, Clostridium Botulinum denilen bakteriden elde edilen bir proteine, üretici firma tarafından verilen özgün bir isimdir. Günümüzde farklı firmalarca farklı isimlerle üretiliyor olsa da bu özgün isim, sosyal alanda genel bir tanım olarak kabul görüyor.


Botoks kimler tarafından yapılmadır?

Botoks farklı hastalıklar nedeni ile farklı tıp uzmanları tarafından kullanıyor olsa da sebep kırışıklık tedavi etmekse deri sağlığını, hastalıklarını en iyi bilen ve bunun ihtisasını yapmış olan dermatologlar tarafından uygulanması gerekiyor. Öte yandan botoks uygulamasının tıbbi bir müdahale olduğu ve tüm tıbbi işlemler gibi sağlık merkezlerinde uygulanmasının gerektiğinin her zaman akılda tutulması lazım.

Botoks ne zaman yapılmalı?

Botoksun kırışıklıkların oturmaya başladığı ilk dönemlerde yapılması, kırışıklıkların tamamen açılması açısından önemli bir avantaj sağlıyor. Özellikle kaş arası gibi alanlarda çok oturmuş kırışıklıklar sadece botoks uygulamaları ile giderilemeyebilir. Dolgu gibi ek tedavilere ihtiyaç duyulabiliyor.

Kırışıklık amacıyla yapılan botoks işlemlerinde kalıcılık kişisel farklılıklar olmakla birlikte yaklaşık 6 aydır. 5-6’ncı ayın sonuna doğru kaslar yavaş yavaş hareketlenmeye ve kırışıklıklar belirmeye başlıyor.

Kimlere botoks yapılamaz?

Bir diğer önemli unsur ise botoksun kimlere yapılamayacağı sorusudur. Botoksun gebelerde, süt veren annelerde, bazı nörolojik hastalıklarda uygulanması uygun değil. Bu açıdan uygulama öncesi mutlaka genel sağlık durumu ve bilinen hastalıklar açısından hekime bilgi verilmesi, gerekirse durumu takip eden doktora danışılması gerekiyor

Botoksta doğallığı korumak önemli

Botoks tıbbi bir sanat işlemidir. İşin ehli olmayan kişilerce uygulanırsa istenmeyen görüntüler ortaya çıkabiliyor. Botoks yaptıran bazı insanların mimiklerinin kaybolmasının ve ifadesiz bir yüze sahip olmasının nedeni de bundan kaynaklanıyor. Botoksta doğallık dengesini, bu işte tecrübe sahibi dermatologlar kolayca kurabiliyor.

Botoks estetik kaygıların dışında el, ayak, koltukaltı aşırı terlemelerini azaltma, yüz felci gibi kas felçleri sonucunda oluşan asimetrileri giderme, diş gıcırdatma, tik denilen istemsiz kas kasılmalarını giderme ve bazı şaşılık türlerinde de kullanılabiliyor.