Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Vücut içinde oksijen ya da karbondioksit taşınmasından sorumlu kırmızı alyuvar (kan) hücrelerine eritrosit ya da RBC diyoruz. Kanda en çok sayıda bulunan hücreler, alyuvar hücreleridir.

Eritrositlerin yapısında hemoglobin ve demir bulunur. Hemoglobin, RBC’nin kuru ağırlığının yaklaşık %90’lık kısmını oluşturur ve onun kendine özgü şeklini almasına vesile olur. İçeriğindeki demir ise hemoglobine kırmızı rengi vermektedir. Bu yüzden bu özgün şekil ve renkten bu adı almışlardır.

Eritrositler, endokrin bezlerinden salgılanan eritropoietin hormonunun kemik iliğini uyarmasıyla üretilmeye başlanır. Kemik iliği tarafından her saniyede 1, 5 milyon adet RBC üretilir. İlk başta çekirdekli olan alyuvar hücresinin bir haftalık olgunlaşma sürecinin ardından çekirdeği kaybolur ve kazandığı esneklik sayesinde dolaşımda daha aktif rol oynayabilir.

Erkeklerde bulunan eritrosit miktarı 4, 7-6, 1 milyon aralığındayken, kadınlarda bulunan eritrosit miktar ise 4, 2-5, 4 milyon aralığında seyretmektedir.

Eritrositler, dokular ile akciğer arasındaki oksijen-karbondioksit döngüsünü sağlamaktadırlar. Kişi nefes aldığı esnada vücuduna giren oksijeni akciğerlere yönelerek bağlayan eritrositler, ardından doku ve organlara iletim mekanizmasında görev alırlar. Eritrositler, açığa çıkan karbondioksiti de bağlayarak akciğerlere taşır ve buradan karbondioksit vücudun dışarısına gönderilir. Tüm bu döngü kişinin bir nefes alıp verdiği esnada koordineli olarak gerçekleşmektedir.

HCT (Hematokrit) Nedir?

Hematokrit yani HC T, kırmızı kan hücrelerinin hacminin, dolaşımdaki kanın hacmine oranını ifade eder. Yani HCT testi , kanınızdaki eritrositlerin (kırmızı kan hücrelerinin, alyuvarların) oranını ölçer ve tam kan sayım testinde yer alan bir parametredir. 100 ml’lik kanda 35 ml alyuvar hücresi mevcutsa, HCT oranının %35 olduğu manasına gelir.

Kırmızı kan hücreleri vücut boyu oksijen-karbondioksit döngüsünü sağladıkları için, kandaki sayıları, oranları büyük önem arz eder.

Normal bir kişide olması gereken hematokrit değeri %35 ila %45 aralığındadır.

İdeal HCT Değeri

Yenidoğan bebeklerde HCT değeri yüksek seviyedeyken, zaman içerisinde normal düzeylere indirgenir. İdeal HCT değeri erkek ve kadınlarda farklı oranlardadır ve erkeklerde kadınlara oranla daha yüksek ölçümlenir. Gebelik döneminde, dolaşıma katılan kan miktarı artıp, yoğunluğu azaldığı için daha düşük HCT değerleri görülebilir.

İdeal HCT Değer Aralıkları:

 • Yenidoğan bebekler: % 55 ila % 68
 • Yetişkin erkekler: % 42 ila % 54
 • Yetişkin kadınlar: % 38 ila % 46

Laboratuvar koşullarına bağlı olarak oranlar küçük miktarda değişiklikler gösterebilir. Ayrıca okunduğu makineden makineye de farklılık gösterebilmektedir.

Bu oranın çok az ya da çok fazla olması çeşitli sağlık problemlerinin habercisi olabilir. O yüzden uzman değerlendirmesiyle devam etmek doğru olacaktır.

HCT Düşüklüğü

Düşük HCT değeri, vücuda ve vücuttaki hücrelere yetersiz oksijen taşınması manasına gelir. Çünkü bu görevi yerine getiren alyuvar sayısı yetersizdir. Bu da genellikle hastalıklara bağlı olarak, eritrosit üretim yeteneğinin zedelenmesi ya da eritrosit kaybına sebebiyet veren durumların varlığıyla ortaya çıkar.

Vücutta doku ve organların ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar alyuvar üretilememesi, meydana gelen bir kanama sebebiyle vücudun kan kaybetmesi HCT düşüklüğü nedenleri arasında sayılabilir. HCT düşüklüğüne anemi (kansızlık) de denmektedir.

Kan kanseri , anemi türleri, dalak büyümesi , tiroid bozuklukları, böbrek hastalıkları , demir, bakır , folik asit , B6 ve B12 eksikliği , gebelik, hemoliz, kan damarlarında meydana gelen yaralanmalar gibi faktörlere bağlı olarak HCT değeri düşük olabilir. HCT düşüklüğü fark edilmediği takdirde mevcuttaki başka rahatsızlıkları tetikleyip kötü sonuçlar doğurabilir.

HCT düşüklüğünden muzdarip kişiler:
 • Halsiz, bitkin hissedebilir.
 • Soluk görünebilir
 • Saç dökülmesi şikayetinde bulabilir.
 • Nefes darlığı sıkıntısı çekebilir.
 • Huzursuzluk hali hakimdir.
 • Baş ağrısı ve dönmesi durumu yaşayabilirler.
 • Uyku sıkıntısı çok yaygındır.
 • Kalp atışlarında düzensizlik yaşanabilir.

Bir tür kansızlık problemiyle baş başa olunduğu için, HTC düşüklüğü yaşayan kişiler kan yapan besin gruplarını tüketmelidirler. Et, balık, yumurta, süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler folik asit, demir, B12 yönünden sizi destekler. Bunların yeterli gelmediği noktada ilaç takviyeleri, ve günlük egzersiz alışkanlığını hayatınıza sokmanız gerekir. Bazı durumlarda kan nakli gerekebilmektedir.

HCT Yüksekliği

Alyuvar hücrelerinin oksijen- karbondioksit döngüsünü gerçekleştirirken yetersiz kalması, doku ve organlara yeterli oksijen iletilememesine bağlı olarak, kemik iliğinin telafi amaçlı fazla miktarda eritrosit ürettiğinde HCT yüksekliği meydana gelir.

Rakımı yüksek olan bölgelerde yaşayan kişilerin HCT değerleri, normal değerlerden fazla olabilir. Çünkü yüksek rakımlı bölgelerde bulunan oksijen kısıtlı olduğu için, açığı kapatmak için kırmızı kan hücrelerinin sayısı artış gösterir. Bu da HCT değerinin yükselmesine sebebiyet verir. O yüzden test sonuçlarını kişinin yaşadığı yere göre değerlendirmek mühimdir.

Ayrıca kronik sigara içicilerinde, kalp damar sorunu olanlarda , böbrek rahatsızlığı yaşayanlarda , uyku apnesi olan kişilerde, vücut susuz kaldığında, ağır egzersiz yapanlarda, karbonmonoksit zehirlenmesi yaşayanlarda, ve doping kullanımında da HCT oranı yüksek seyreder.

HCT yüksekliğinden muzdarip kişiler:
 • Eklem ve göğüs ağrıları çekebilir.
 • Görmede bulanıklık yaşanır.
 • Avuç içleri normalden daha hassastır.
 • Karın, kas ağrısı yaşayabilirler.
 • Baş ağrısı ve dönmesi şikayeti yaygındır.
 • Uyku sıkıntısı çekerler.
 • Kulak çınlaması sorunu yaşarlar.
 • Kaşıntı durumu yaygındır.

Uzun süreli yaşanan yüksek HCT oranı , kanın damar içine pıhtılaşmasını, kalpte meydana gelen rahatsızlıkları ve felç riskini yükseltir.

HCT yüksekliği görülen kişiler, demir içeren, kan yapan besin tüketimini azaltmalıdır. Bol bol su içmeye özen göstermelidir. Kan bağışı yapmak , eritrosit fazlalığını kısmi olarak azaltacağı için tavsiye edilir.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 29 Mart 2023 Çarşamba Yayımlanma Tarihi: 14 Aralık 2020 Pazartesi

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?