Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Hemoglobin (HGB) Nedir?

Çeşitli sağlık sorunlarından muzdaripken, bir sağlık kurumuna başvurduğunuzda durumun tespiti için sizden rutin bir takım testler istenir. Bunlardan biri de kan testleridir. Tam kan sayımı, bir diğer adıyla hemogram yapılırken bakılacak parametreler bellidir.

Bunlar; kan sıvısında bulunan kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin sayısı, kan pulcuklarının sayısı ve bazı biyokimyasal hesaplamalardır. Bu parametreler RDW, HCT, MCHC, HGB gibi kısaltmalar şeklinde ifade edilirler. HBG, hemoglobini sembolize eder.

Hemoglobin, kemik iliğinde üretilen ve kırmızı kan hücrelerinde depo edilen demir açısından oldukça zengin bir proteindir. Akciğerlere giren havanın içindeki oksijen, kanda bulunan hemoglobine yapışarak vücuttaki dokulara taşınır.

Dokularda oluşan karbondioksit, oksijeni bırakan hemoglobine yapışarak akciğerlere ulaşır ve oradan da vücuttan atılması sağlanır. Vücut içerisinde gerçekleşen hayati bir döngü, hemoglobin proteininin lojistik desteği ile gerçekleşmektedir.

Her bir hemoglobin proteini, kırmızı kan hücreleriyle 4 oksijen molekülünü vücut boyu taşıyabilir. Kırmızı kan hücrelerinin disk şeklini alıp, vücutta daha kolay hareket etmesini ve korunmasını yine hemoglobin proteini sağlar.

Vücuttaki demir miktarını ortaya koyan parametre hemoglobin olduğundan dolayı, kansızlık ya da demir eksikliği problemlerinde ilk bakılan parametredir. Hemoglobin düzeyinin normalden düşük olduğu noktada ilk akla gelen rahatsızlık anemidir .

Aşırı halsizlik hali, baş dönmesi , nefes darlığı, kalp ritim bozukluğu gibi şikayetleriniz varsa hemoglobin seviyeniz düşük olabilir. Eğer HGB seviyeniz normalin üstünde seyrediyorsa da, bunun nedeni kan bozukluğu, sigara, ishal gibi nedenler olabilir.

HGB seviyesinde meydana gelen değişiklikler genel sağlık durumu açısından çok önemli sinyaller verdiğinden ötürü, günümüzde birçok hastalık teşhisinde ilk bakılan parametrelerden biridir.

HGB değerinde yaşanacak keskin düşüşler, vücudun oksijen taşıma kapasitesini sınırlayacağı için yapılacak cerrahi operasyonlar öncesi ve sonrasında titizlikle HGB parametresi incelenmelidir. Hastaya kan gerekip gerekmeyeceğine dair kararlar, bu parametreye bakılarak verilebilir.

Hemoglobin (HGB) Referans Aralığı

Hemoglobinin sağlıklı bir vücutta olması gereken ideal aralığı yaş, cinsiyet, genetik yapı, hormonal durum, vücut yapısına göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle kan sayımında belirtilen normal aralık değerleri herkes için gerçeği yansıtmayabilir. Bu noktada hekim görüşü etkin olacaktır. HBG değeri , desilitre başına gram cinsinden (g / dL) ölçülür.

Yaş ve cinsiyete göre şekillenen hemoglobin referans aralıkları:

  • Yenidoğan için: 13, 5 – 24 gr/dL
  • 0-3 yaş kategorisindeki bebekler için: 11 – 13 gr/dL
  • 3-11 yaş kategorisindeki çocuklar için: 12 – 14 gr/dL
  • Yetişkin erkekler için: 13, 5 – 17, 5 gr/dL
  • Yetişkin kadınlar için: 12, 5 – 15, 5 gr/dL

Hemoglobin değerleri bu referans aralıklarının altında saptanırsa, kansızlık yani bir başka deyişle anemi hastalığı olarak yorumlanabilir. Aneminin nedeni tespit edilip ona göre tedavi yolu izlenir. Eğer hemoglobin değerleri bu referans aralıklarının üstünde saptanırsa, bu vücutta fazla kan üretiminin olduğunu niteler ve bazı ek göstergelerin değerlendirilmesi neticesinde bazı hematolojik hastalıkların varlığından söz edilebilir.

Hemoglobin (HGB) Düşüklüğü

Hemoglobinin düşük olması bazı hastalıkların habercisi olabilir ama burada önemli olan bir nokta da düşüklüğün seviyesidir. Çünkü bu seviyeye göre tedavi planı şekillenmektedir. Hafif bir HGB düşüklüğü mevcutsa hastada bir belirti, şikayete rastlanılmamaktadır.

Fakat sürekli yorgunluk hali, solgunluk, huzursuzluk hali, çarpıntı, iştahsızlık problemi, saçlarda yaşanan dökülme sorunu, tırnaklarda güçsüzlük gibi belirtiler hemoglobin düşüklüğüne işaret edebilir. Hemoglobin düşüklüğü denilince akla ilk gelen hastalık anemidir. Hemoglobin düşüklüğüne sebebiyet veren durumları şu şekilde söyleyebiliriz:

Demir Eksikliği Anemisi

Vücudun ihtiyacı olan demir desteğini dışarıdan karşılayamaması, alınan demirin vücutta ilgili birimlere kazandırılamaması veya kronikleşmiş kan kayıpları nedeniyle demiri kaybetmesi gibi nedenler sonucunda HGB düşüklüğü görülebilir.

Kan Kaybı

Vücuttan kaybedilen kandan ötürü HGB düşüklüğü saptanabilir. Bu bir yaranın kanaması, ülser, kanser , hemoroid sorunlarından dolayı olabileceği gibi, sık kan bağışı yapmaktan ve ağır adet kanaması geçirmekten kaynaklı da olabilir.

B12 Vitamini veya Folik Asit Eksikliğine Bağlı Anemi

Kan hücrelerinin üretilmesinde gerekli olan B12 ve folik asit gibi vitaminlerin eksikliğinde hemoglobin üretimi de sekteye uğrar ya da kan hücrelerinin şekli değiştiğinden etkileri azalır.

Kronik Hastalıklara Bağlı Anemiler

Altta yatan kronik hastalıklara bağlı olarak vücuttaki işleyiş olumsuz etkilenip, kan hücrelerinin üretiminde aksilikler çıkmasıyla gelişir.

Aplastik Anemi

Kan hücrelerinin vücutta üretilememesi, hatalı üretilmesi gibi durumlarda hemoglobin miktarında azalım görülür.

Hemolitik Anemi

Bazı hastalıklardan ötürü kandaki ya da dokudaki hücrelerde yıkımın yaşanması sonucu dolaşımdan uzaklaşmasıyla, hemoglobin miktarı azalır.

Hemoglobinin Yapısal Hastalıkları

Hemoglobinin genetik olarak hatalı üretilmesi sonucu gerçekleşir.

Bazı İlaç Tedavileri

Alınan bazı ilaçlar, kırmızı kan hücrelerinin üretimini sekteye uğratabilir. Bu da hemoglobin düşüklüğü problemini doğurur.

Anne Sütüyle Beslenemeyen Çocuklar

Anne sütü içerdiği demir bakımından zengin olduğu için bebeklerin anne sütüyle beslenmesi önemlidir. Anne sütüyle beslenemeyen çocuklarda HGB düşüklüğü problemine rastlanılabilir.

Gebelikle İlişkili Anemi

Hamilelik süreci ve doğum önemli miktarda demir gerektirdiğinden dolayı, ortaya demir eksikliği anemisi çıkabilir.

Hemoglobin Düşüklüğü Nasıl Giderilir?

Hemoglobin düşüşüne sebep olan hastalık tespit edildiğinde, tedavi planı hekim tarafından şekillenmeye başlar. Anemi olduğu kesinleştiğinde hangi tür anemi olduğuna bakılır.

Demir eksikliği veya vitamin eksikliği kaynaklı bir anemi gelişmişse, eksik olan madde takviyesine başlanır. Yapısal veya genetik bir hastalık yüzünden meydana gelmişse, ilaç tedavisi odaklı bir tedavi planı şekillenir.

Eğer HBG değerinde çok ciddi bir düşüş saptanmışsa, vücudun oksijen taşıma kabiliyeti ciddi oranda sınırlandığından hızlı ve etkin bir tedavi yöntemine başvurulmalıdır. Böyle bir durumda, HBG değeri güvenli seviyeye çıkarılana kadar, kan nakli yapılması istenebilir. Ve devamında durumun tekrarının önlenmesi için tedavi planı şekillenir.

Hemoglobin üretiminde önemli rol oynayan demirin artması hemoglobinin de artmasını sağlayacaktır. Bu yüzden sakatat, kabuklu deniz hayvanları, brokoli, yeşil fasulye, lahana, fasulye, mercimek, soya peyniri, güçlendirilmiş tahıllar gibi demir yönünden zengin besinlerle beslenmeniz vücudunuzdaki demiri dolayısıyla da hemoglobini artıracaktır.

Hemoglobin (HGB) Yüksekliği

HGB’nin referans değerlerinden yüksek olmasıyla birlikte bazı rahatsızlıklar meydana gelebilir. Yüksek hemoglobin değeri; kaşıntı, baş ağrısı ve dönmesi, aşırı ter, ağrılı eklem şişmeleri, anormal derecede fazla kilo kaybı, gözlerde meydana gelen sararma, halsizlik hali gibi semptomlarla kendini gösterebilir. Yüksek hemoglobin değeri, polisitemi belirtisi olabilir.

Polisitemi, vücudun çok fazla alyuvar üretmesinde ve bu yüzden de kanın akışkanlığının normalden çok kalın olmasına sebep olur. Bu da pıhtı atması, kalp krizi veya felce sebebiyet verebilir. Tedavi edilmediği takdirde hayat boyu emareleri devam eden, ölümcül olabilen bir durumdur.

Eğer daha önceden polisitemi teşhisi kondu, tedavi planı uygulanıyor ve buna rağmen hala değerler yüksek seyrediyorsa, tedavi planınızın değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir.

Polisitemi dışında HGB’nin yüksek olması, akciğer hastalığının varlığına, dehidrasyona, yüksek irtifada yaşamaya, aktif sigara ve tütün kullanımına, ateş, kusma, aşırı derecede yapılan fiziksel egzersiz gibi faktörlere bağlı olarak gelişebilir.

Gebelerde Hemoglobin Düşüklüğü ve Yüksekliği

Normal bir insan için HGB değeri kritikken, gebelik döneminde HGB eksikliği ya da fazlalığı ekstra önemli ve istenmeyen bir durumdur. Hemoglobin sayısının çok yüksek olması ölü doğum riskini, çok düşük hemoglobin sayısı ise düşük riskini artırmaktadır.

Hamilelerde hemoglobin değerinin 11 – 14 gr/dL olması beklenir. 1. ve 3. trimesterda 11 gr/dL’den 2. trimesterda ise 10, 5’tan düşük seviyeye inmemesi gereklidir.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 13 Ekim 2020 Salı Yayımlanma Tarihi: 13 Ekim 2020 Salı

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?