Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Sağlıklı bir vücut, yara aldığında ve kanama meydana geldiğinde kanamayı durdurmak için kan pıhtısı oluşturur. Kanın pıhtılaşması için protein ve parçacıklardan oluşan trombositler birbirine yapışır. Ancak kanama haricinde kan vücutta hareket hâlindeyken pıhtılaşmaya başladığında çeşitli sağlık problemlerine neden olabilir. Özellikle atardamarlardaki kan pıhtısı kalp krizi, felç, yürüme zorluğu hatta uzuv kaybına sebebiyet verebilir. Bu bağlamda kalp ve damar hastalığı yaşayan kişilerin pıhtı atması gibi sorunlarla karşılaşmaması için kan sulandırıcı ilaç kullanmaları gerekir. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek ve "Kan sulandırıcı nedir, niçin kullanılır?" gibi soruların yanıtlarını öğrenmek için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.
İçindekiler

Kan Sulandırıcı Nedir?

Kan pıhtıları normalde yara kaynaklı kanamaları durdurup aşırı kanamanın önüne geçer. Ancak bu pıhtılar kan damarlarını tıkayıp organlara sağlıklı kan akışını engelleyerek hayati sorunlara yol açabilir. Bu noktada kan sulandırıcılar kanın pıhtılaşmasını önler. Kanın damarlarda düzgün şekilde akmasına yardımcı olurken kan pıhtısının oluşup büyümesini de engeller. Bu ilaçlar özellikle kalp hastalığına sahip kişilere kalp krizi, damar tıkanıklığı ve felç riskini düşürmek amacıyla reçete edilir.

Kan Sulandırıcı Türleri

Antikoagülan ve antiplatelet olmak üzere iki gruba ayrılan kan sulandırıcılar bireyin hastalık öyküsüne göre doktor tarafından reçete edilir.

Kan sulandırıcı türlerini şöyle detaylandırabiliriz:

Antikoagülan Kan Sulandırıcılar

Antikoagülan kan sulandırıcıların çalışma prensibi kan pıhtılarının parçalanmasını sağlamak ve yenilerinin oluşmasını engellemektir. Kanın pıhtılaşmasını önleyen bu madde temelde trombin , fibrin proteinleri ve K vitamini gibi pıhtılaşmaya neden olan faktörleri hedef alır. Ardından pıhtı oluşumu sürecini yavaşlatarak kanın damarlarda rahatça dolaşmasını sağlar. Antikoagülan kan sulandırıcılar hap formunda olabildiği gibi enjeksiyon şeklinde de reçete edilebilir.

Antiplatelet Kan Sulandırıcılar

Trombositler işlevi gereği vücut yara aldığında birbirine yapışarak pıhtı oluşturmaya çalışır. Pıhtılar da kanamayı durdurmaya yardımcı olur. Antiplatelet kan sulandırıcılar trombositlerin birbirine yapışmasına engel olup kan pıhtılarının oluşumunu azaltır.

Antiplatelet kan sulandırıcılar kalp krizi veya felç riski taşıyan bireyler için yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir. Antikoagülanlar da felç gibi pıhtı kaynaklı sağlık sorunlarının önlenmesine ve tedavi edilmesine yardımcı olan ilaçlardır.

Kan Sulandırıcıların Yan Etkisi

Doktor kontrolünde ve reçete edildiğinde kullanılması gereken ilaçlardan olan kan sulandırıcıların bazı yan etkileri bulunur. Kan sulandırıcıların en yaygın yan etkileri morarma ve cilt döküntüsü olmakla birlikte her ilaç birbirinden farklı yan etkilere yol açabilir. Bu nedenle kan sulandırıcı ilaçlar listesinde yer alan ilaçların yan etkilerinin kontrol edilmesi ve acil durumlarda doktorla irtibata geçilmesi önemlidir.

Kan sulandırıcı kullanan bireylerde görülme ihtimali olan yan etkilerin bazıları şunlardır:

Bu yan etkilerin yanı sıra takip edilmesi ve geçmediği takdirde doktora başvurulması gereken komplikasyonlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Kırmızı veya kahverengi renkte idrar,
 • Dışkıda kan,
 • Diş etinde veya burunda durmayan kanama,
 • Kan kusma,
 • Öksürürken kan gelmesi,
 • Başta veya midede şiddetli ağrı,
 • Durduk yere oluşan morluklar,
 • Şiddetli baş dönmesi,
 • Hâlsizlik,
 • Kulaklarda çınlama,
 • Karın ağrısı,
 • Göğüste ağrı.

Ciddi ve gözetilmesi gereken yan etkilerin dışında şiddetli şekilde düşme ya da kafayı çarpma gibi durumlarda da acile gitmek kritiktir. Dışarıdan görünen herhangi bir semptom oluşmasa bile iç kanama riski göz ardı edilmemelidir. Kan sulandırıcı nedeniyle kanamanın şiddeti artacağı için doktor gözetiminde olmak önemlidir.

Kan Sulandırıcı Besinler

Kan sulandırıcı hapların veya enjeksiyonların yanı sıra benzer işleve sahip besinler de bulunur. İçeriğinde kan inceltici maddelerin yer aldığı besinler kanın pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olabilir. Ancak herhangi bir kalp rahatsızlığına sahip olan veya kan sulandırıcı ilaç kullanması gereken kişilerin bu besinleri öğünlerine dâhil etmeden önce mutlaka doktoruna danışması gerekir. Benzer etkiye sahip besinlerin ilaçlarla etkileşime girebileceği, riskli sonuçlar doğurabileceği ve aynı zamanda bu besinlerin ilaç yerine geçmeyeceği de unutulmamalıdır.

Kan sulandırıcı besinlerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Zerdeçal: İçeriğinde kurkumin bulunan zerdeçal antiinflamatuar özelliklere sahiptir ve antikoagülan görevi görür. Bu sayede kanın pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olabilir.
 • Zencefil: Salisilat içeren zencefil trombositlerin bir araya toplanıp kümelenmesini sağlayan tromboksan hormonunu azaltabilir. Tromboksanlar azaldıkça kanın pıhtılaşma riski de önlenebilir.
 • Sarımsak: Antiplatelet özellikler taşıyan sarımsak kan basıncını düşürmeye ve kanı inceltmeye yardımcı olabilir.
 • Balık Yağı: Somon, uskumru gibi yağlı balıklar ve balık yağı Omega 3 içerir. Omega 3 yağ asidi kanın pıhtılaşmasını ve iltihaplanmayı önlemeyi destekleyebilir.
 • Acı Biber: Salisilat ve kapsaisin içeren acı biber kan basıncını düşürmeye ve pıhtılaşmayı önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca kan dolaşımını da dengeleyebilir.
 • Bitter Çikolata: Flavonoid içeren bitter çikolata kan akışını artırmaya, iltihap oluşma ve pıhtılaşma riskini azaltmaya katkı sağlayabilir.
 • Tarçın: Kanın incelmesine yardımcı olan kumarin maddesini içerir.
 • Üzüm Çekirdeği Ekstresi: İçeriğinde yüksek oranda antioksidan bulunan üzüm çekirdeği ekstresi, oksidasyon kaynaklı hücre hasarlarını önlemeye ve kalp sağlığını korumaya yardımcı olabilir.
 • Zeytinyağı: Oleuropein isimli bir bileşik içeren ve antiplatelet özellikleri bulunan zeytinyağı pıhtılaşmayı engellemeye destek olur. Ayrıca kalp hastalıkları riskini azaltmaya da katkı sağlayabilir.
 • Yeşil Çay: Antiinflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip kateşinler içeren yeşil çay, kan dolaşımını dengelemeye ve pıhtı oluşumunu önlemeye destek olabilir.
 • Turunçgiller: C vitamini ve biyoflavonoidler açısından zengin olan portakal, limon gibi turunçgiller kılcal damar duvarlarını güçlendirebilir. Ayrıca iltihaplanmayı azaltabilir ve kan pıhtılaşmasını da önleyebilir.
 • E Vitamini İçeren Gıdalar: Badem, ıspanak, ay çekirdeği gibi içeriğinde E vitamini bulunan besinler trombositlerin birbirine yapışmasını engeller. Böylece kan pıhtılaşmasının önlenmesine yardımcı olabilir.

Kan Sulandırıcı Enjeksiyon Neden Kullanılır?

Enjeksiyon veya hap formundaki kan sulandırıcılar genellikle kalp ve damar hastalıklarına sahip kişiler için reçete edilir. Ritim bozukluğu, akciğer embolisi, doğumsal kalp bozukluğu, kalp kapakçığı ameliyatı olanların kan sulandırıcı kullanması gerekebilir. Ayrıca kalça veya diz protezi gibi ameliyatlardan sonra iyileşme sürecinde pıhtı oluşumunu engellemek için hastaya kan sulandırıcı verilebilir. Özellikle ritim bozukluğu yaşayan bireylerin felç geçirme ihtimali daha yüksek olabildiği için kan sulandırıcı ilaç kullanımına ihtiyaç da artar.

Kan sulandırıcı ilaçları doktorun reçete ettiği dozda kullanmak genel sağlığın korunması açısından kritiktir. Ayrıca bu süreçte kan sulandırıcıların ağrı kesicilerle, antibiyotiklerle veya farklı ilaçlarla etkileşime girme ihtimali olabilir. Tedavi kapsamında kan sulandırıcı ilaç kullanılması gerektiğinde hastanın tıbbi öyküsü, geçirdiği ameliyatlar, kullandığı ilaçlar gibi unsurların göz önünde bulundurulması önem taşır.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 27 Haziran 2024 Perşembe Yayımlanma Tarihi: 27 Haziran 2024 Perşembe

Tıbbi Birimler

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?