Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Cinsel yaşamın sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi, bireylerin fiziksel ve psikolojik sağlık durumları üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Cinsel işlev bozukluklarıysa bireylerin cinsel yaşamını olumsuz şekilde etkileyen faktörler arasındadır. Birçok cinsel işlev bozukluğunun nedeni psikolojik olsa da bazıları, fiziksel nedenlerden ya da farklı rahatsızlıklardan kaynaklı olabilir. Peyronie yani penis eğriliği de bu rahatsızlıklardan biridir. "Peyronie hastalığı nedir?" ve "Penis eğriliği tedavisi nasıl gerçekleştirilir?" gibi soruların yanıtlarını içeriğimizde bulabilirsiniz.
İçindekiler

Penis Eğriliği (Peyronie) Nedir?

Normal bir penisin ereksiyon sırasında düz bir şekilde olması gerekir. Penis eğriliği ya da peyronie hastalığı özellikle ereksiyon yani sertleşme sırasında penisin farklı yönlere doğru eğilmesi durumudur. Buna bağlı olarak kişide penis ağrısı ya da peniste küçülme gibi çeşitli sorunlar da ortaya çıkabilir. Bu durum bireyde doğuştan olabileceği gibi ilerleyen dönemlerde bir travmaya bağlı olarak da oluşabilir. Penis eğriliği teşhisi bir üroloji doktoru tarafından konur.

Penis Eğriliğinin Nedenleri

Görülme sıklığı yaşla birlikte artan ve daha çok 50 yaş üzeri kişilerde görülen peyronie hastalığının temel nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak peyronie hastalığına neden olduğu düşünülen birçok farklı durum vardır.

Penis eğriliğine neden olan en önemli faktörün penis üzerindeki küçük kan damarlarının hasar görmesi olduğu kabul edilir. Şiddetli cinsel birliktelik, travma, ağır spor faaliyetleri gibi durumlar bu kan damarlarının hasar görmesine neden olabilir. "Penis eğriliği neden olur?" sorusu kısaca bu şekilde cevaplanabilir.

Penis içerisinde 2 adet tüp benzeri sünger dokusu bulunur. Bu dokuya korpus kavernozum adı verilir. Korpus kavernozum cinsel uyarıyla birlikte kan alarak şişer ve sertleşme gerçekleşir. Bu dokunun kanla dolmasının temel nedeni içerisinde yoğun olarak bulunan kan damarlarıdır. Korpus kavernozum elastik bir bağ doku içerisinde yer alır. Ereksiyon sırasında bu bölümde gerilme ve esneme meydana gelir. Kan damarlarının hasar görmesinin ve bu dokunun elastikiyetini kaybetmesinin penis eğriliğinin ortaya çıkmasında etkili olabildiği düşünülmektedir. Buna ek olarak farklı nedenlerle penis iç dokularında yara dokularının oluşması da kişide penis eğriliği riskini artırır.

Penis travması yaşayan herkeste penis eğriliği görülmediği gibi herhangi bir travma yaşamayan kişilerde de görülebilir. Bu durumda penis eğriliğine travma dışı etkenlerin de neden olabileceği düşünülür.

Penis eğriliğinin;

 • 50 yaş üzeri,
 • Diyabete bağlı erektil disfonksiyona sahip,
 • Prostat ameliyatı geçirmiş,
 • Otoimmün bozukluğu olan,
 • Ailesinde peyronie hastalığı öyküsü bulunan kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir.

Doğuştan Penis Eğriliği

Penis eğriliği çeşitli faktörlere bağlı olarak sonradan gelişebildiği gibi anne karnında da oluşabilir. Bu durumda penis doğumsal olarak eğridir. Doğuştan penis eğriliğinin nedeni; bebeğin henüz anne karnındayken penisini oluşturan 3 adet süngerimsi yapının farklı nedenlerle tam olarak gelişmemesidir.

Doğuştan penis eğriliği konjenital penil kruvatür ya da kordi olarak tanımlanır. Bu durum peyronie hastalığından farklı bir durumdur. Kordi olgularında penis çoğunlukla öne doğru eğik olsa da sağa, sola ya da geriye doğru da eğrilebilir. Doğuştan penis eğriliği genellikle ergenlik dönemine kadar fark edilmez. Çoğunlukla ilk ereksiyon sırasında fark edilen bu durumu çocuğun ailesiyle paylaşması, teşhisin konması ve tedavinin başlatılması açısından önemlidir. Aşırı eğrilik olan durumlardaysa ereksiyona gerek olmadan da fark edilebilir. Doğuştan penis eğriliği, idrar deliğinin doğru konumunda olmaması ve inmemiş testis gibi diğer doğumsal ürolojik anomalilerle birlikte de görülebilir.

Penis Eğriliği Belirtileri

Penis eğriliği belirtileri genellikle hastalığın ortaya çıkmasına neden olan fibrotik bağ dokusunun konumuna ve büyüklüğüne göre farklılık gösterebilir.

Penis eğriliğinde sık karşılaşılan belirtiler şunlardır:

 • Peniste özellikle ereksiyon sırasında belli olan ciddi eğrilik,
 • Cinsel ilişki ya da ereksiyon sırasında ağrı,
 • Ereksiyonun sürdürülmesinde zorlanma,
 • Cinsel birliktelik sırasında partnerin ağrı hissetmesi,
 • Penis gövdesinde mercimek büyüklüğünde sert dokular,
 • Penis boyunda küçülme,
 • Cinsel ilişkiye girmede zorlanma,
 • Anormal kıvrımlı penis görünümü.

Penis Eğriliğinde Tanı ve Teşhis

Penis eğriliğinin tanısı ve teşhisi ürolog tarafından gerçekleştirilir. Üroloji doktoru hastaya sağlık geçmişi, penis eğriliğinden şüphelendiren belirtiler ve cinsel yaşamı hakkında birtakım sorular sorabilir. Buna ek olarak hastalığın teşhisinde fiziksel muayene de oldukça önemlidir. Penis eğriliği genellikle ereksiyon hâlindeyken daha kolay teşhis edilebildiği için doktor kişiye geçici ereksiyona neden olacak bir ilaç verebilir. Bu aşamadan sonra ereksiyon hâlindeki penisin eğriliği gonyometreyle ölçülür. Bunlara ek olarak penis içerisindeki dokuların kontrolü için görüntüleme yöntemlerine de başvurulabilir.

Penis Eğriliği Tedavisi

Cinsel yaşamı olumsuz etkileyen peyronie hastalığının tedavisi mümkündür. Tedavi için uygulanacak yöntemler penis eğriliğinin derecesine, hastalığa neden olan faktörlere ve hastanın şikâyetlerine göre belirlenir. Penis eğriliğinin zaman içerisinde ilerlemediği ya da hastanın cinsel hayatını olumsuz etkilemediği durumlarda doktor hastayı takip etmeyi yeterli görebilir.

"Penis eğriliği nasıl düzelir?" sorusuna yanıt olarak hastalıktan muzdarip kişiler için ilaç tedavisi, tıbbi cihazların kullanımı ve yaşam tarzı değişikliği gibi uygulamalara başvurulduğunu söylemek mümkündür. Yapılan ölçümler sonucunda penis eğriliği belli bir derecenin üzerinde olan hastalar için penis içerisine enjeksiyon yöntemiyle ilaç tedavisi uygulanır. Bu tedavi penisteki yara dokusunun parçalanmasına yardımcı olabilir. Enjeksiyona ek olarak ağız yoluyla alınan ilaçlar, elektrik ve şok dalga terapisi de tedavi seçenekleri arasında yer alır. Geleneksel tedavi yöntemlerine ek olarak karnitin, koenzim Q10, E vitamini gibi vitamin ve mineral destekleri de penis eğriliği tedavisine yardımcı olabilir. Tüm bu yöntemlerin işe yaramaması durumunda cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahale genellikle penis eğriliği tedavisindeki son seçenektir. Tedavi sürecine destek olması açısından hastanın bu süreçte sigara ve alkolden uzak durması, dengeli beslenmesi ve düzenli şekilde egzersiz yapması da önemlidir.

Akut Dönem Peyronie Tedavisi

Akut dönemde penis eğriliğine neden olan plak oluşumu henüz belirgin değildir. Bu nedenle akut dönem peyronie tedavisinde plak önleyici ilaç tedavisi uygulanır. Buna ek olarak şok tedavisi ve kolajen sentez inhibitörü enjeksiyonu da bu süreçte kullanılan tedavi yöntemleri arasında yer alır.

Penis eğriliğinde erken teşhis oldukça önemlidir. Erken teşhis edilen ya da akut dönemde etkili şekilde tedavi edilen penis eğriliğinde ilerleme önlenebilir. Bu nedenle hastanın penis eğriliği belirtilerini iyi bir şekilde izlemesi ve hastalığın akut dönemde teşhis edilmesi oldukça önemlidir.

Kronik Dönem Peyronie Tedavisi

Yaklaşık 12-18 ay süren akut dönemin ardından peniste şekil bozukluğunun görülmesiyle kronik dönem başlar. Kronik dönemde hastada ağrılar azalır ve peniste sert plaklar hissedilir. Peyronie hastalığının kronik döneminde genellikle ilaç tedavisi etkili değildir. Ancak bu dönemde de enjeksiyon tedavisi ve şok tedavi denenebilir.

Kronik dönem peyronie tedavisinde asıl olarak uygulanan tedavi yöntemi cerrahi operasyonlardır. Cerrahi operasyon kararında penisteki şekil bozukluğunun yanı sıra spontan ereksiyonun olup olmadığı da dikkate alınır. Sertleşme sorunu olan hastalarda cerrahi tedaviden sonra penil protez uygulaması da gerekir.

Peyronie Cerrahi Tedavi

Peyronie hastalığının tedavisinde cerrahi yöntemlere başvurulmadan önce genellikle 1 yıl beklenmesi ve öncelikli olarak diğer tedavi yöntemlerinin uygulanması önerilir. 1 yılın sonunda belirli bir dereceden daha fazla eğriliği olan hastalarda cerrahi tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Cerrahi operasyonda peniste fibrotik doku bulunan ve buna bağlı olarak kısalan bölge uzatılır. Aynı şekilde doku nedeniyle uzayan bölgeler de kısaltılır. Gerekli durumlarda cerrahi operasyonda penil protezler de kullanılabilir. Peyronie ameliyatının sakıncaları da sıkça merak edilen konulardan biridir. Cerrahi operasyon sonucunda penis boyunda kısalma ve ereksiyon problemleri gibi durumların oluşabileceği bilinmelidir.

Penis eğriliğinin cerrahi tedavisinde farklı uygulamalar olsa da temel olarak iki tip cerrahi yöntemden bahsedilebilir. Bunlardan ilki, eğrinin dış kısmındaki küçük doku parçalarının çıkarılarak kalan dokuların dikilmesidir. Bu yöntem ereksiyon sorunu yaşamayan ve peyronie hastalığı ilerlememiş erkekler için idealdir.

İkinci yöntem ereksiyon sorunu yaşayan hastalara uygulanır. Bu yöntemde eğrilik düzeltilir ve penil protez uygulanır. Peyronie ameliyatı sonrası iyileşme süreci genellikle rahat geçen bir dönemdir. Ameliyat sonrası hastanın 1 ya da 2 gün hastanede yatışı yeterlidir. Ameliyattan bir süre sonra hasta kontrole çağırılır. Ameliyat sonrası cinsel ilişkiye girmek için doktorun tavsiye ettiği süre boyunca beklenmesi önerilir. Bu süre genellikle 4 ila 6 hafta kadar olabilir.

Peyronie Enjeksiyon Tedavisi

Peyronie hastalığının tedavisinde uygulanan yöntemlerden biri de enjeksiyon tedavisidir. Bu tedavi yönteminde penisin plak oluşturan bölgelerindeki bağ dokularını eritmek için penise bazı ilaçlar enjekte edilir. Enjeksiyon tedavisi penis eğriliği belli bir derecede olan hastalarda başarılı sonuçlar elde edilebilen bir yöntemdir. Enjeksiyon tedavisi aynı zamanda ameliyat istemeyen hastalar için de iyi bir seçenektir. Penis eğriliği tedavisinde enjeksiyon yöntemi belirli seanslarla uygulanan birkaç aylık bir süreci kapsayabilir.

Peyronie hastalarında oluşan penil plakları parçalamak için penisteki plak içine farklı türde ilaçlar enjekte edilebilir. Bu ilaçlar arasında yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan kalsiyum kanal blokörleri yer alır. Kollagenaz adı verilen enzimlerin de plak içerisine uygulanmasının plakları eritmede etkili olduğu bilinmektedir. Enjeksiyon tedavisinde hangi ilacın uygulanacağı doktor tarafından hastalığın seviyesine göre belirlenir.

Penis Eğriliği Kendiliğinden Geçer mi?

Penis eğriliğinde uygulanan tedavi yöntemlerinden, özellikle de cerrahi operasyondan endişe duyan kişiler genellikle bu hastalığın kendiliğinden geçip geçmediğini merak eder. Ancak penis eğriliği çok nadir vakalar dışında kendiliğinden iyileşmesi mümkün olan bir hastalık değildir.

Hastalığın neden olduğu ağrı genellikle bir süre sonra kendiliğinden ortadan kalksa da penisteki eğrilik çoğunlukla düzelmez. Penis eğriliği hastalığı ciddi hastalıklara dönüşmeyen ve ölümcül olmayan bir rahatsızlık olsa da kişinin yaşam kalitesi üzerinde etkili olabilir.

Penis eğriliği daha ileri dönemlerde ereksiyon problemlerine ya da diğer cinsel sorunlara yol açabileceğinden hastalığın erken dönemde teşhis edilerek uygun bir tedaviye başlanması oldukça önemlidir. Aksi takdirde penis eğriliğinin neden olduğu bu cinsel problemler kişide anksiyete ya da depresyon gibi göz ardı edilmemesi gereken psikolojik sorunları da doğurabilir.

Penis eğriliği kendiliğinden düzelen bir hastalık olmasa da evde tedavi yöntemlerinden olumlu ilerlemeler alınabilen bir hastalıktır. Penis eğriliğinin evde tedavisinde peyronie egzersizleri denilen birtakım egzersizlerden yararlanılır. Bu egzersizler penisi düzeltmek için elle yapılan manevralardır. Penis ereksiyon hâlindeyken eğri olan kısma ve karşı tarafa elle masaj uygulanır. Bu işlemin düzenli ve sürekli yapılması olumlu sonuçlar alınmasını sağlayabilir.

Bu masajlar kayganlaştırıcı jel yardımıyla da uygulanabilir. Peyronie tedavisiyle ilgili evde tedavi uygulamalarından önce mutlaka bir ürologla görüşülmesi ve uygun tedavi planının doktor tarafından oluşturulması gerekir. Ayrıca evde tedavi yöntemlerinden doktorun uyguladığı farklı tedavilere destek olması için de yararlanılabilir.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 5 Haziran 2024 Çarşamba Yayımlanma Tarihi: 5 Haziran 2024 Çarşamba

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?