Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Son yıllarda sık tercih edilen estetik uygulamaları arasında genital estetik operasyonları da yer almaktadır. Labioplasti, majoraplasti, vajinoplasti, klitoris estetiği gibi uygulamalar vajinada ve vulva bölgesinde daha genç bir görünüm elde etmek, daha sağlıklı bir cinsel yaşam sürdürmek ve çeşitli sağlık nedenleriyle gerçekleştirilebilir. Genital estetik operasyonlarından biri de vajina daraltma ameliyatıdır. En çok tercih edilen genital estetik operasyonlarından biri olan vajina daraltma ameliyatı hakkında merak edilen “Vajina daraltma ameliyatı nedir ve nasıl yapılır?” gibi soruları sizler için yanıtladık.
İçindekiler

Vajina Daraltma Ameliyatı Nedir?

Vajina daraltma ameliyatı farklı nedenlerle gevşemiş olan vajina kaslarını, perineyi ve vajina bölgesindeki diğer dokuları yeniden şekillendirmek ve vajina anatomisini eski hâline getirmek için gerçekleştirilen cerrahi bir operasyondur. Vajina daraltma ameliyatı vajinoplasti ya da vajina estetiği olarak da bilinir.

Tamamen jinekolojik ve rekonstrüktif bir operasyon olan vajina daraltma ameliyatı bu konuda eğitim almış kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Vajina daraltma ameliyatıyla vajina kasları, perine ve çevre dokular sıkılaştırılır, vajina kaslarında güç ve kontrol sağlanır.

Vajina daraltma ameliyatıyla birlikte iç dudak estetiği (labioplasti), perinoplasti ve klitoris estetiği gibi uygulamalar aynı anda yapılabilir. Elbette bu operasyonların gerekliliğine doktor ve hasta birlikte karar vermelidir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Neden Yapılır?

Kastan ve bağ dokulardan oluşan vajinada bağ dokuları oluşturan bileşenlerden biri de kolajendir. Kadınlarda gebelik, vajinal doğum, hormonal nedenler, yaş ilerlemesi bağ dokuların olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Bunun sonucunda da vajinada bazı deformasyonlar meydana gelebilir. Bu deformasyonlardan biri de vajinal genişlemedir. Özellikle vajinal doğum vajinal genişlemenin en çok görülen nedenidir.

Vajinal genişleme kadınların cinsel yaşamını olumsuz etkileyen bir durumdur. Vajina genişlemesi sonucunda cinsel ilişki sırasında penis ve vajinanın teması tam olarak gerçekleşemeyeceği için eşlerin cinsel tatmine ulaşması zorlaşabilir. Buna ek olarak ilişki sırasında vajinadan ses gelmesi ya da ilişki sonrasında hava gelmesi vajina genişlemesine bağlı olarak gelişen durumlardır.

Bu tür durumlar zamanla cinsel yaşamın olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Aynı zamanda vajinal genişleme sonucunda vajinal enfeksiyonların görülme sıklığı da artmaktadır. Vajina daraltma ameliyatının temel amacı tüm bu sorunların önüne geçmek, deformasyonları düzelterek vajina anatomisini eski hâline getirmek yani vajinayı daraltmaktır. Peki, vajina daraltma nasıl olur?

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajina daraltma ameliyatı cerrahi bir operasyon olduğu için genel anestezi altında ve hastane veya kliniklerde yapılır. Bazı durumlardaysa doktorun onayına bağlı olarak lokal anestezi ya da sedasyon (hafif uyku anestezisi) ile de gerçekleştirilebilir.

Vajina daraltma ameliyatı sırasında vajinada genişlemiş ya da gereğinden fazla olan dokular çıkarılır. Ardından vajina dokusunu ve kasları sıkıştırmak için dokular bir araya getirilir. Bu dikişler doku içerisinde eriyebilen ameliyat dikişleridir.

Operasyon sırasında vajinanın dışındaki vulva bölgesinde iç ve dış dudaklara herhangi bir işlem uygulanmadıysa dikiş izleri görünmez ve dikişler içeride eriyeceği için operasyon sonrasında dikişin alınmasına gerek kalmaz. Tipik vajina daraltma ameliyatı hastanın ihtiyaçlarına göre ortalama 1-2 saat sürer. Hasta genellikle aynı gün ya da doktorun yönlendirmesiyle 1 gece hastanede kaldıktan sonra taburcu olabilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vajina daraltma operasyonunun istenen başarıya ulaşabilmesi için ameliyat öncesinde şu noktalara dikkat edilmesi oldukça önemlidir:

 • Vajina daraltma ameliyatına karar vermeden önce mutlaka konusunda uzman bir jinekolog ya da ürojinekologla görüşülmesi gerekir. Doktor muayenesi sonucunda kişinin vajina daraltma ameliyatına ihtiyacı olup olmadığı ya da ne tür bir operasyon yapılacağı belirlenir.
 • Ameliyat öncesi mevcut sağlık durumunun değerlendirilmesi oldukça önemlidir. Hasta bu aşamada kullandığı ilaçlar, kronik hastalıkları ya da alerjileri konusunda doktoru bilgilendirmelidir. Doktor ameliyat öncesinde operasyonu olumsuz etkileyecek ilaçların bırakılmasını isteyebilir.
 • Ameliyat öncesinde herhangi bir enfeksiyonun bulunup bulunmadığı kontrol edilir. İdrar yolu enfeksiyonu veya vajinal akıntı gibi sorunlar varsa bunların mutlaka tedavi edilmelidir. Bu nedenle hastanın herhangi bir şikâyeti varsa ameliyat öncesinde bunu mutlaka doktoruyla paylaşması gerekir.
 • Ameliyat öncesinde sigara ve alkol tüketimini olabildiğince minimumda tutmak hatta mümkünse tüketmemek oldukça önemlidir.
 • Ameliyattan önceki 24 saatte cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir.
 • Doktorun yönlendirmesiyle ameliyat öncesinde kan, idrar ve pap smear testleri yapılabilir.
 • Hamile olan kişilere vajina daraltma ameliyatı yapılamayacağından ameliyat öncesinde gebelik şüphesi olması hâlinde mutlaka hamilelik testi yapılması gerekir.
 • Ameliyattan 10-12 saat öncesinde herhangi bir şey yenmemesi ve içilmemesi gerekir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vajina daraltma ameliyatının başarısında öncesinde olduğu kadar ameliyat sonrasında da dikkat edilmesi gereken noktaların büyük önemi vardır. Bu anlamda ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

 • Her cerrahi operasyonda olduğu gibi vajina daraltma operasyonu sonrasında da dinlenme ve iyileşme süreci oldukça önemlidir. Doktorun önerilerine uygun şekilde istirahate önem verilmelidir.
 • Ameliyat bölgesinin kuru ve temiz tutulması gerekir. Bu aşamada doktorun ilettiği yara bakım talimatlarına uyulması ve gerekli pansumanların yapılması önemlidir.
 • Ameliyat sonrasında doktorun önerdiği ağrı kesici, antibiyotik ve benzeri ilaçların düzenli şekilde alınması ameliyat sonrası iyileşme sürecinin rahat geçmesi açısından oldukça önemlidir.
 • Ameliyat bölgesindeki herhangi bir enfeksiyon belirtisinde mutlaka doktora başvurulmalıdır.
 • Ameliyat sonrasında sağlıklı bir beslenme rutini oluşturmak ve bol su tüketmek iyileşme sürecinin hızlanması için son derece önemlidir.
 • Ameliyat sonrasında doktorun belirlediği süre boyunca cinsel ilişkiden kaçınılması gerekir.
 • Doktorun önerdiği süre boyunca ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmak oldukça önemlidir.
 • Kanama, ateş gibi komplikasyon belirtileri fark edildiğinde vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekir.
 • Doktor kontrollerinin zamanında, aksatılmadan yapılması gerekir.
 • Vajina daraltma ameliyatı sonrasında bazı yan etkiler görülebilir. Ancak bunlar genellikle ciddi komplikasyonlara neden olmaz.

Vajina daraltma ameliyatı sonrasında en sık görülen yan etkiler şunlardır:

 • Ağrı : Her cerrahi operasyonun sonrasında olduğu gibi vajina daraltma operasyonu sonrasında da hasta operasyon bölgesinde ağrı hissedebilir. Ağrı genellikle doktorun önerdiği ağrı kesici ilaçlarla giderilir.
 • Şişlik ve Morarma : Ameliyat bölgesinde şişlik ve morarma görülmesi normaldir. Bu etkiler birkaç hafta içerisinde kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Ancak daha uzun sürmesi hâlinde mutlaka doktora başvurulması gerekir.
 • Kanama : Ameliyat sonrasında az miktarda kanama olması normaldir. Bu kanamanın birkaç gün içerisinde ortadan kalkması beklenir. Aşırı kanama durumunda ise vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekir.
 • Enfeksiyon : Her cerrahi operasyonda olduğu gibi vajina daraltma ameliyatında da enfeksiyon riski vardır. Enfeksiyonu önlemek için ameliyat bölgesinin temiz tutulması oldukça önemlidir. Antibiyotik kullanımı da enfeksiyonun önlenmesinde etkilidir.
 • Duyu Değişiklikleri : Ameliyat sonrasında bazı kadınlarda hassasiyet artması ya da uyuşukluk gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtiler genellikle zaman içerisinde kendiliğinden normale döner. Ancak uzun süre düzelmeyen his kaybı gibi durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Vajina Daraltma Ameliyatında İyileşme Süreci

Vajina daraltma ameliyatında iyileşme süreci doktor tavsiyelerine uyulması hâlinde yaklaşık birkaç hafta sürer. Ameliyattan sonraki ilk 48 saat içerisinde hafif kanama olabilir. Hasta günlük yaşantısına 1-2 gün içerisinde dönebilse de tam iyileşme 4 ila 6 hafta sürebilir.

Hasta ameliyattan 1 gün sonra ılık su ile banyo yapabilir. Ameliyattan sonraki 1-2 haftalık süreçte ameliyat bölgesinde hafif bir şişlik ve morarma görülmesi normaldir. Ancak şişliğin/morluğun bir haftayı geçen sürede iyileşmemesi durumunda cerrahla görüşmek gerekir.

Ameliyattan sonraki birkaç hafta kabızlık yaşamamak iyileşme sürecinin olumsuz etkilenmemesi açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle doktora danışılarak kabızlık önleyici ilaçlar kullanılabilir.

Ameliyattan sonraki 1 aylık süre içerisinde denize ya da havuza girilmemesi enfeksiyon riskinin önlenmesi açısından büyük önem taşır. Ameliyattan sonraki 4-6 haftalık süreçte de cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir. Ameliyat sonrası ilk cinsel ilişkide doktora danışarak kayganlaştırıcı kullanılabilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Egzersizleri

Vajina daraltma ameliyatının ardından doktorun önerisiyle kegel egzersizleri adı verilen pelvik taban egzersizleri yapılabilir. Ameliyattan belirli bir süre sonra (bu sürenin cerrahla birlikte belirlenmesi önerilir) başlanabilen bu egzersizleri uygulamak vajina daraltma ameliyatının başarısını artıracaktır.

Vajina daraltma egzersizleri vajina kaslarının güçlenmesi ve kasılma yeteneklerini yeniden kazanması açısından oldukça önemlidir. Kegel egzersizleri genellikle vajina çevresinde yer alan pelvik taban kaslarının sıkılıp bırakılması şeklinde yapılır.

Kegel egzersizleri gün içerisinde evde, iş yerinde, araba kullanırken uygulanabilecek egzersizlerdir. Egzersizler uygulanırken mesanenin boş olması gerekir. Kegel egzersizleri denilen vajina daraltma hareketleri aynı zamanda idrar kaçırma, rahim sarkması, mesane sarkması gibi sorunları önlemede; cinsel ilişki sırasında hazzı artırmada; orgazm olamama sorunlarını çözmede etkili olabilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Kalıcı mıdır?

Vajina daraltma ameliyatı hakkında en çok merak edilen konulardan biri de operasyon sonucunun kalıcı olup olmadığıdır. Vajina daraltma ameliyatlarının en önemli özelliği vajinada kalıcı bir sıkılık sağlamasıdır. Vajina daraltma ameliyatı olan bir kişi yeniden vajinal doğum yapmadığı sürece tekrar vajinal genişleme sorunu yaşamayacaktır.

Kimler Vajina Daraltma Ameliyatı Olabilir?

Cinsel ilişki sırasında kendisinde ya da partnerinde haz eksikliği ve his kaybı bulunan, vajinadan gaz/hava kaçırma ya da ses gelmesi sorunu yaşayan, tekrarlayan akıntı ve enfeksiyon sorunu gibi şikâyetleri olan 18 yaş üzeri her kadına vajina daraltma ameliyatı uygulanabilir.

Hiç doğum yapmamış olan kadınlar da vajina daraltma ameliyatı olabilir. Ancak vajinal doğum sonucunda yeniden vajina genişleme sorunu yaşanabileceğinden bu ameliyat sonrasında sezaryen doğum yapılması ya da tüm doğumlar tamamlandıktan sonra operasyonun gerçekleştirilmesi önerilir.

Kimlere Vajina Daraltma Ameliyatı Yapılmaz?

Vajina daraltma ameliyatı her hastaya uygulanabilen bir yöntem değildir. Vajina daraltma ameliyatı şu hastalara uygulanamayabilir:

 • Kronik hastalıkları ya da ciddi tıbbi sorunları olan kişiler,
 • Hamileler,
 • Regl döneminde olan (âdet kanaması olan) kişiler,
 • Aktif enfeksiyonu olanlar,
 • Yara iyileşmesi sorunu olan kişiler,
 • İleri derecede obezitesi olanlar,
 • Aşırı kanama sorunu olan kişiler.

Buna ek olarak ciddi ruhsal sağlık sorunları olan kişilerde vajina daraltma ameliyatının gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceğine doktorun karar vermesi gerekir.

Vajina Daraltma Lazer Tedavisi Nedir?

Vajina daraltma operasyonlarından biri de lazerle vajina daraltmadır. Lazerle vajina daraltma genellikle lokal anestezi altında uygulanan bir işlemdir. Operasyon sırasında lazer ışınlarıyla vajinal doku ısıtılarak ya da sıkıştırılarak vajina duvarı sıkılaştırılır. Bu uygulamada genellikle anestezi kullanılmaz.

Lazerle vajina daraltma operasyonu genellikle 30 dakika ile 1 saat arasında sürer ve genellikle hasta aynı gün taburcu edilir. Operasyon sonrasında yaklaşık 3-5 gün süreyle hasta hafif bir şişlik ve rahatsızlık hissedebilir. İyileşme süreci genellikle cerrahi operasyona göre çok daha hızlıdır. Lazerle vajina daraltma genellikle ameliyatsız vajina daraltma olarak da bilinir ancak etkinliği cerrahi operasyon kadar yüksek olmayabilir.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 10 Haziran 2024 Pazartesi Yayımlanma Tarihi: 10 Haziran 2024 Pazartesi

Tıbbi Birimler

Bize Ulaşın

Bilgi talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Acıbadem Sağlık Grubu olarak size daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için istek, öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi aşağıdaki formu doldurarak ya da 444 55 44 numaralı telefondan tarafımıza ulaşarak bildirebilirsiniz.

Devamı
Devamı
Güvenlik Kodu

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size ulaşmamızı ister misiniz?