Yazı İçeriği

Alerjiye 2 yaş üstü çocuklarda rastlanıyor

Daha uzun süre polene maruz kalıyoruz

Hangi aylarda, hangi polenler yoğun?

Polen alerjisi etkilerini böyle azaltabilirsiniz

Aylara göre yoğun olan polenler

Bahar ayları doğanın uyandığı, etrafımızdaki renklere yeşilin bin bir tonunun eklendiği cıvıl cıvıl aylardır. Ağaçlardan ve bitkilerden dökülen beyaz pamukçuklar ve polenler şahane yeşil renklerin üzerine kar yağmış gibi bir görüntü oluşturur. Tablo harika görünse de bu durumun insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri de olabiliyor. Çünkü artan polenlerle birlikte bahar alerjisi şikayetleri de yoğunlaşıyor. Küresel ısınma ve buna bağlı olarak polenlerin yapısının değişmesi gibi nedenlere bağlı olarak alerji mevsimi her yıl daha da zor geçiyor ve bu durum özellikle çocukları etkiliyor. Polen alerjisi mart ayından başlayarak alerjik nezle, göz alerjisi ve astım şikayetlerinin de artmasına neden oluyor.


Alerjiye 2 yaş üstü çocuklarda rastlanıyor

Son 20 yılda birkaç kat artış gösteren alerjik hastalık sıklığından bahar alerjilerinin de nasibini aldığı görülüyor. Ülkemizde, alerjik nezle yüzde 5-8, astım ise yüzde 4-5 sıklığında görülüyor. Bahar alerjisi her yaşta ortaya çıkmasına karşın, 2 yaş altında polen alerjisi oldukça nadir gözleniyor. Çünkü alerji gelişebilmesi için en az iki polen mevsimi ile karşılaşmak gerekiyor. Dolayısıyla bu yaş grubundaki çocuklardaki benzer belirtilerde farklı sorunları araştırmak önem taşıyor.

Daha uzun süre polene maruz kalıyoruz

Son 10 yılda 27 gün daha uzun süre polene maruz kalınıyor ve bu nedenle her yıl alerji mevsimi daha da zor geçiyor. Bu sonucun ortaya çıkmasında küresel ısınma, polenlerin yapısının giderek değişip daha etkili hale gelmesi, soluduğumuz havanın kalitesinin bozulması ve alerji mevsiminin uzamasının etkili olduğu düşünülüyor.

Hangi aylarda, hangi polenler yoğun?

İlkbahar sonu ve yaz başında atmosferde en yüksek ot polenleri arasında en sık alerjik reaksiyona yol açanlar; İngiliz çimi, domuz ayrığı, çayır kelp kuyruğu, çayır salkım otu, tatlı ilkbahar otu olarak sıralanıyor. Yabani ot polenlerinin bir kısmı ise yıl boyu havada bulunduğu için alerjik şikayetlere yol açıyor. Ağaç polenleri ise bölgesel değişim göstermekle beraber polenizasyonu şubat ayında başlayıp nisan ayına kadar devam ediyor. En yaygın olarak alerjik reaksiyona yol açan ağaç polenleri; çam, huş ağacı, servi, zeytin ağacı, kavak, kızıl ağaç ve fındık ağacı olarak sıralanıyor. Dolayısıyla bu bitkilerin bulunduğu ortamlarda daha fazla dikkat etmek gerekiyor.

Polen alerjisi etkilerini böyle azaltabilirsiniz

Polenlerden tamamen kaçınmak mümkün olmasa da teması azaltan birtakım önlemler şikayetlerin azalmasına yardımcı oluyor. Dışarı çıkarken gözlük ve şapka takılması, bu dönemde pencerelerin kapalı tutulması, dışarıda vakit geçirilmişse eve gelince kıyafetlerin değiştirilip duş alınması, burun içinin serum fizyolojik ile yıkanması, özellikle açık havada spor yapmaktan kaçınılması ve mümkün olduğunca sabah erken saatte dışarı çıkmaktan kaçınılması önemli faydalar sağlayabiliyor.