Yazı İçeriği

Ani bebek ölümü riski yaratan durumlar

Bu tedbirler ihmale gelmez!

Ani bebek ölümü, 1 yaşından önce gelişen ani ölüm sendromu olarak tanımlanıyor. Sağlık uzmanları ani bebek ölümüne neyin sebep olduğunu net olarak söyleyemiyorlar. Yine de yapılan bazı uygulamaların bebeğin ani ölüm riskini ve uyku ile ilgili diğer bebek ölüm nedenlerini artırabileceği biliniyor. Bu riski azaltmanın birçok yolu bulunuyor. 1 aylıktan 1 yaşına kadar olan bebekler ani bebek ölümü riski taşıyor ve en sık bebek ölümü 2 ila 4 aylık dönemde görülüyor.

Anne ya da baba kaynaklı ani bebek ölümüne neden olabilecek risk faktörleri arasında doğum öncesi bakımın yetersizliği, güvenli uyku tavsiyelerine uymamak ve zararlı maddelerin tüketilmesi bulunuyor.

Araştırmalara göre, ani bebek ölümü riskini ve uyku ile ilgili diğer bebek ölüm nedenlerini azaltmanın yolları şöyle sıralanıyor;

  1. Bebeğinizi mutlaka sırt üstü yatırın.
  2. Yatak seçimi çocuğunuzun can güvenliği açısından önemlidir. Beşiğinize uygun ebatlarda yatak tercih edin. Alacağınız yatağın güvenirliğinin ve kalitesinin test edilip onaylandığını kontrol edin. Yatağınızı tamamen saracak bir çarşaf tercih edin.
  3. Bebeğiniz uyurken etrafında oyuncak ve benzeri hiçbir şey bulunmasın.
  4. Hamilelik döneminde ve bebeğiniz dünyaya geldikten sonra onun yakınlarında tütün ürünleri kullanmayın, başkalarının kullanmasına da müsaade etmeyin.
  5. Bebeğinizin uyuduğu yatak, ilk altı ay hemen sizin yatağınızın yanında olsun. Onu başka insanlarla aynı yatakta uyutmayın. Koltuk, çekyat, kanepe, sandalye gibi yerler bebeğiniz için yanlış uyku noktalarıdır.
  6. Bebeğinizin üzerine örttüğünüz örtü veya battaniye onun omuzlarının altında olsun. Örtü ya da battaniyenin iki ucunu güvenlik açısından çarşaf altına yerleştirin.
  7. Bebeğiniz emzikle uyuyorsa bu emziğin temiz olmasına dikkat edin. Emzik istemeyen bebeğe zorla emzik vermeyin.
  8. Bebeğin uyku sırasında ateşinin yükselmesi tehlike yaratabilir. Uyurken ona kaliteli ince uyku tulumu giydirin. Uyuduğu yerin sıcaklığının yetişkin insanlar için de normal olabilecek bir ısıda tutun.
  9. Evlerde sıklıkla kullanılan güvenlik monitörlerini tercih etmeyin. Doğru güvenlik monitörü seçmek için sağlık danışmanınızla görüşün.
  10. Bebeğiniz uyumuyorken, yüz üstü yattığı zamanlarda ara ara çocuğun pozisyonunu değiştirin. zamanlarda belli aralıklarla çocuğun pozisyonunu değiştirin.


Ani bebek ölümü riski yaratan durumlar

• Beklenenden önce doğum

Hamilelikten itibaren 36’ncı haftadan önce doğum gerçekleşirse ani bebek ölümü riskinden bahsedilebilir.

• Yenidoğanın düşük kilolu olması

Bebek 2.5 kilonun altında dünyaya geldiyse bu durum ani bebek ölümü için risk nedenidir.

• Annenin 20 yaşından küçük olması

20 yaşın üzerindeki annelerin ani bebek ölümü ile karşılaşma ihtimalleri daha azdır.

• Akraba bebeklerinde ani bebek ölümü görülmesi

Yenidoğan bebeğin kardeşleri ve kuzenleri arasında ani bebek ölümü nedeniyle can kaybı yaşanmış olması da bir risk sebebidir.

• Çoğul Doğum

İkiz doğum durumlarında bebekler az kiloyla doğacağı için risk durumu oluşur.