Yazı İçeriği

Anne sütünün içeriği her saat değişebilir

İnek sütü obeziteye neden olabilir

Zekasını geliştirir

Yeterli su, yağ ve proteini alabilir

Anne-bebek arasındaki bağ artar

Ne sıklıkla emzirmeli?

Anne sütü ile ilgili bilmeniz gerekenler

Miniğinizi kucağınıza alacağınız günü dört gözle beklersiniz. Gülüşü, kokusu, teni sizi bulutların üzerine çıkarır. Bir de sütünüz geliyorsa daha mutlusu yoktur. Zira anne sütü onun tek ve en iyi beslenme kaynağıdır. O emdikçe hem büyür ve gelişir hem de siz bebeğiniz anne sütüyle beslendiği için mutlu olursunuz. 'Mucizevi' olan ve faydalarına her geçen gün yenileri eklenen anne sütü, ilk altı ayda bebeğinizin fiziksel ve ruhsal gelişiminden zeka gelişimine dek ihtiyacı olan tüm besin öğelerini tek başına sağlar.


Anne sütünün içeriği her saat değişebilir

Her anne sütü, bebeğin ihtiyaçlarına özel besin değerleri içerir ve içeriği her gün hatta her saat yine bebeğin ihtiyacına göre şekillenir. Anne sütü, bebeğin büyümesi ile yine onun ihtiyacına göre içerik değiştirerek her dönem en faydalı besinleri sağlar. Örneğin sabah bebeğinizi emzirdiğiniz süt ile öğle ve akşam saatlerinde, hatta ilerleyen günlerde verdiğiniz sütün içeriği bile birbirinden farklıdır. Üstelik A’dan Z’ye bir bebeğin bütün ihtiyaçlarını karşılayan bu mucizevi besinin içeriğini, başka hiçbir besinle verme şansınız da yok!

İnek sütü obeziteye neden olabilir

Bebekler ilk altı aylık süreçte mutlaka sadece anne sütü ile beslenmeli, su bile verilmemesi gerekir. Anne sütü her canlının kendi yavrusunun ihtiyacına göre düzenlendiği için her bebek kendi annesinin sütü ile beslenmelidir. İneğin veya keçinin sütü kendi yavrularına özel olduğu için bebeğinize uygun değildir. Özellikle protein ve elektrolit fazlalığı olduğundan böbreğin yükünü artırabilir, ileriki dönemlerde obezite ve diyabetin ortaya çıkmasına yol açabilir.

Zekasını geliştirir

Anne sütü sağlık açısından olduğu kadar hijyenik ve ekonomik olması açısından da büyük önem taşır. Bu eşsiz besin, bebeklerin fiziksel, zihinsel ve ruhsal gelişimlerine büyük katkı sağlar. Anne ile bebek arasında güçlü bir bağ kurulmasını sağlarken, yapılan araştırmalar bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinden solunum yolu enfeksiyonlarına, gaz ve ishalden kalp hastalıklarına, diyabetten kansere dek birçok faydaları olduğunu ortaya koyuyor. Anne sütü ile beslenen bebeklerin diğerlerine göre daha zeki ve yetenekli olduğu da yine kanıtlanmış faydalar arasında.

Yeterli su, yağ ve proteini alabilir

Bebeğinizin sizi emerek beslenmesi hem kendisinin ihtiyaç duyduğu oranda su, yağ ve proteini almasını hem de anne sütünde bulunan probiyotik ve prebiyotik denilen faydalı bakteriler ve bu bakterilerin bağırsakta çoğalarak düzgün bir bağırsak florasına sahip olmasını sağlayan proteinleri almasını sağlar. Düzgün gelişen bağırsak florası ilerleyen dönemde besin alerjilerinin gelişmesini, bağırsak enfeksiyonlarının gelişmesini ve hatta bağırsak kanserine yakalanma riskini azaltır.

Anne-bebek arasındaki bağ artar

Emzirme sayesinde anne ile bebek arasında duygusal olarak bağlanma güçlenir. Emzirme, bebeğin özgüveninde artış sağlayarak ilerleyen dönemde psikolojik olarak yeni şeylere daha kolay adapte olabilecek bir birey olmasına katkı yapar.

Ne sıklıkla emzirmeli?

Bebekler doğar doğmaz emzirilmeye başlanmalıdır. Yaşamlarının ilk 10 günü uykuya meyilli olduklarından her 2-3 saatte bir mutlaka emzirilmeli ve kan şekerinin düşmesi engellenmelidir. 10’uncu günden sonra bebeklerin uyanık kalma süreleri artacağından beslenme sıklığı bebeğe bırakılmalı ve her açlık ağlamasında mutlaka emzirilmelidir. Bebekler büyüdükçe emme sıklıkları ve emme süreleri azalır. Bebeklerin doğumdan itibaren ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi, 6’ncı aydan sonra ek gıdalara da başlanması gerekir. Fakat ek gıdaların oranı günlük beslenmenin yüzde 30’unu geçmemelidir. Yani 1 yaşına kadar beslenmenin yüzde 70’i anne sütü ile yapılmalı ve 2 yaşına kadar anne sütü verilmeye devam edilmelidir.