Yazı İçeriği

Astım ataklarından korunmak için...

Sonbahar astım hastaları için en riskli mevsim

Astım solunum yollarının kronik bir iltihap sonrası aşırı derece duyar olması ve bazı  faktörler nedeniyle zaman zaman daralmasıyla seyreden bir solunum hastalığı. Grip, hatta basit bir soğuk algınlığı gibi hastalıklar hava yollarında enflamasyon oluşturarak astım ataklarını tetikler.  Çok hafif bir üst solunum yolu enfeksiyonu bile astım hastalarında nefes darlığı, solunum zorluğu, sık ve inatçı öksürük, hırıltı, hışırtılı solunum gibi ciddi problemlere yol açabilir. Üstelik, bu hastalıkların neden olduğu öksürük ve nefes darlığı gibi astım semptomları haftalarca sürebilir. Bu yüzden astım hastalarının üst solunum yollarının sık görüldüğü sonbahar mevsiminde kendilerini korumaları ve düzenli olarak doktor kontrolünden geçmeleri büyük önem taşır.

Sonbahar, özellikle ev içinde bulunan akarlar nedeniyle astım hastaları açısından oldukça zor geçer. Çünkü değişen nem ve ısı gibi iklimsel koşullarından etkilendikleri için ev tozu ve küf mantarı gibi alerjenlerin yoğunluğu sonbahar mevsiminde artar. Bu parazit niteliğindeki böcekler halı, kilim, yorgan, yastık, tüylü eşyalar ve oyuncaklarda yaşar. Yaşadıkları ortama bıraktıkları dışkıları da; bunların üzerinde yürüme, silkme ve benzeri hareketlerle çevredeki havaya karışır. Buradan buruna, burundan da kolayca solunum yollarına ulaşarak sıklıkla alerjik astıma yol açar.  Hem alerjenlerin yoğunluğunun artması, hem soğuyan hava yüzünden ev ortamında daha fazla bulunulması nedeniyle alerjik astımlılarda hapşırık, burun akıntısı, geçmeyen öksürük, nefes darlığı, hırıltı gibi yakınmalar artabilir. Hatta sadece bu dönemde hastalık ortaya çıkıp daha sonra tamamen normale dönebilir.


Astım ataklarından korunmak için...

  • Eğer grip veya nezle olmuşsanız, bir an önce doktora başvurarak tedavi olun,
  • Çevrenizde üst solunum yollarına yakalanmış bir hasta varsa, kendinizi korumaya özen gösterin,

  • Bunun için de öncelikle kalabalık ortamlardan uzak durun. Kapalı ortamlarda kısa süre kalın eğer bu mümkün değilse havalandırmanın yeterli olup olmadığını kontrol edin.

  • Bolca su için. Ellerinizi sık sık yıkayın ve dengeli beslenin.

  • Sigara içiyorsanız, bu zararlı alışkanlığınızdan mutlaka vazgeçin.  Ayrıca sigara içilen ortamdan da kaçının.

  • Hava kirliliğinin yoğun olduğu ortamlarda bulunmamaya dikkat edin.