Yazı İçeriği

Astım belirtileri

Astım ilacı bağımlılık yapmaz!

Polenler nasıl yayılır?

Astımın sizi zorlamasına izin vermeyin

Bahar cıvıl cıvıl renkleri ve içimizi ısıtan güneşiyle kıştan sonra yerini alıyor. Canlanan doğa masum olsa da polenler hasta edebiliyor. Hele de astımınız varsa polenler kabusunuz olabiliyor.


Astım belirtileri

Son yıllarda giderek yaygınlaşan astım, havayollarının mikrobik olmayan iltihaplanmaya bağlı daralmasıyla meydana geliyor. Astım atağı denilen krizlerde ise hava yollarını saran kaslar kasılıyor, ödem ve şişlik artıyor. Hastada hayati tehlikeye varabilecek şiddette nefes darlığı ve oksijen düşüklüğünden dolayı vücudunda özellikle dudaklardan başlayan morarmalar olabiliyor. Doğru tedavi ile kontrol altına alınabilen ancak kontrolsüz olduğunda yaşam kalitesini ciddi şekilde bozan astımı özellikle bahar aylarında havada uçuşan polenler tetikliyor. Polenlerin arttığı aylarda astım atakları tetikleniyor ve kişide nefes darlığı, göğüste baskı hissi ve öksürük artış gösteriyor. Bu şikayetler özellikle gece veya sabaha karşı ortaya çıkıyor.

Astım ilacı bağımlılık yapmaz!

Bahar aylarında ve mevsim geçişlerinde geçmeyen grip ve öksürük alerjinin belirtisi olabiliyor. Alerjik riniti olanların yüzde 30’unda alerjik astım görülebiliyor. Özellikle ilkbaharda polenlerin artmasıyla alerjik astım ve alerjik riniti olanlar yoğun artış gösteriyor. Astım belirtileri olan kişinin göğüs hastalıkları hekimine başvurması gerekir. Tanı için en önemli tetkik olan solunum fonksiyon testinin yapılması önerilir. Kişi gerek görülürse doğru teknikte ve düzenli olarak inhaler ve antialerjik tedavilerini almalıdır. Toplumda söylenenin aksine astım ilaçları bağımlılık yapmaz.

Polenler nasıl yayılır?

Astımı seven polenler bitkilerden havaya saçılan, genelde rüzgar yoluyla etrafa yayılan ve çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük parçacıklar. Polenlerden düşük ağırlıklı olanlar, rüzgar yolu ile yayılıyorlar. Bunlar daha alerjen etkiye sahipler. Bu tip küçük polenler rüzgar ile kilometrelerce uzaklara taşınabiliyor ve alerjiye yatkınlığı olan kişileri etkileyebiliyor. Daha ağır olanlar ise böcekler ve arılar yoluyla yayılıyor; genelde çiçek kaynaklı olan bu polenlerin, ağır oldukları için havada asılı kalamadıklarından daha az alerjen özellikleri bulunuyor.