Yazı İçeriği

Evre 1'de elastik bandaj ve dinlenme yetiyor

Evre 2'de bağların bir kısmı kopsa da kendiliğinden düzeliyor

Evre 3'de ameliyat gerekebiliyor

Ayak Burkulması Nasıl Geçer?

Ayak burkulması sık karşılaşılan bir sağlık sorunu. Hatta ayak sakatlanmalarının en yaygın nedenlerinden biri. Basit burkulmalar istirahat ile giderilebilirken şiddetli burkulmalarda daha farklı tedavi yöntemleri gerekebiliyor.


Evre 1'de elastik bandaj ve dinlenme yetiyor

Ayak burkulması evre 1 olarak isimlendirildiğinde bağlarda kopma olmaz, ancak esneme görülür, bağ çevresinde su toplanması (ödem) olur. Tedavisinde ise hastanın ayağına elastik bandaj sarılır, istirahat etmesi ve çok yürümemesi önerilir. Ayak bileğini 48 saat süreyle sırtüstü yatarak, kalp seviyesinden yukarı kaldırarak yatması istenir. Bu yapıldığında ayağın da şişmesi engellemiş olur. Aynı zamanda buz uygulamasına da devam etmek gerekir. Buz uygulamasını iki gün süresince iki saatte bir 15’er dakika tekrarlamak fayda sağlar. Genellikle üç hafta içerisinde ayak burkulması iyileşir.

Evre 2'de bağların bir kısmı kopsa da kendiliğinden düzeliyor

Evre 2’de bağlar kısmi olarak yırtılır. Muayene sonucunda ayak bileğinde gevşeklik olduğu saptanır. Tedavisinde kişinin yaralanmasının derecesine göre kısmi olarak alçı- atel veya özel ayak bileklikleri uygulanabilir. Bu sayede hastanın ayak bileğinin hareketsiz kalarak bağların iyileşmesi hızlandırılmış olur. Ayrıca ödem çözücü ve ağrı kesici ilaçlar verilir. Eğer hasta yeterli sürede istirahat ederse iyileşme süresi 3-6 haftayı bulur.

Evre 3'de ameliyat gerekebiliyor

Evre 3’de bağ koptuğundan kendi kendine iyileşmesi mümkün olamayabilir. Evre 3’teki ayak burkulmasının tedavisinde, kopan bağın tamir edilmesi gerekir ya da başka yerden bağ alıp nakletmek söz konusu olur. Bağ tam koptuğundan ayağın ameliyat sonrası iyileşmesi daha uzun sürer.