Yazı İçeriği

1. Topuklu ayakkabı kuralı

2. Alırken akşam saatlerini seçin

3. Ayakkabının tabanı nasıl olmalı?

4. Ayakkabının malzemesi de önemli

Babetler neden sakıncalı?

Topuklu ayakkabı şık olabilir ama…

Tırnak batması, ayak başparmağının içe doğru eğik durması, topuk dikeni, nasır, mantar enfeksiyonu, stres kırıklarının yanlış ayakkabı seçiminden de kaynaklanabileceğini biliyor musunuz? Kadınlarda ayak ve ayak bileği sorunları sanıldığından daha sık görülür. Öyle ki bazı toplumlarda her 3 kadından 1’i, ayak sağlığından şikayet eder. Ayak sorunları en çok da ayakta çalışan kadınları tehdit eder. Ayak hastalıklarının ortaya çıkmasında “hatalı ayakkabı seçimi” ise önemli bir yer tutar. Yapılan çalışmalar; her 6 kadından birinin, hatalı ayakkabı seçiminden kaynaklanan ayak sorunları yaşadığını gösteriyor. Ayak sağlığı için ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gereken 4 önemli kural…


1. Topuklu ayakkabı kuralı

Ayakkabı seçerken topuk yüksekliği 2-2.5 cm arasında olanları tercih edin. Topukların bu derece yüksek olması ayaktayken belin desteklenmesine imkan tanır. Bunun aksine topuk yüksekliği 8-9 cm’nin üzerindeki ayakkabılarda ise vücut yükü ayak tarak kemikleri boyunca ilerleyerek ayak ucunda toplanır. Bu tip ayakkabı giyen kadınlarda ayak bileği ve ayak önü ağrıları sık görülür. ABD’de her 6 kadından biri haftada en az 3 gün yüksek topuklu ayakkabı giyerken, bunların üçte biri bu sebepten dolayı düşüyor ve ayak bileği burkulması sorunu yaşıyor. Uzun süreli kullanımlarda ise parmakların sıkışmasından dolayı tırnak batmaları, kemik çıkıntı oluşumları, küçük sinir uçlarında hasarlar ve tendon sorunlarıyla karşı karşıya kalınır. Yüksek topuklularla yapılan uzun yürüyüşlerde tarak kemiklerine gelen aşırı yüklenmeler stres kırıklarına bile neden olabilir. Stres kırıkları tedavisinde uzun süreli koltuk değneği kullanılması gerektiği için ciddi iş gücü kayıplarına yol açabilir.

2. Alırken akşam saatlerini seçin

Ayakkabının önü ayağınızı sıkmayacak kadar geniş olmalı. Ayağınız ayakkabı kalıbına tam oturmalı, ne çok gevşek ne de kenarlardan çok sıkı olmalı. Sıkan ayakkabılar ciltte tahrişlere, su toplanmalarına, tırnak batmalarına ve uzun vadede eklem bozukluklarına neden olabilir. Ayağınızı sıkmaması için satın alırken ayak boyutunuzun en büyük olduğu akşam saatlerini tercih etmeniz daha doğru olur. Seçerken ayağınızı ayakkabıya uydurmak yerine, ayağınıza uyanları tercih etmelisiniz.

3. Ayakkabının tabanı nasıl olmalı?

Tabanı ayak şeklinize uygun olmalı, ayağınızın altındaki boşlukları doldurmalı ve desteklemeli. Çünkü tabanı dümdüz ve çok esnek olanlar, ayak tabanındaki bağların aşırı gerilmesi sonucu plantar fasiit ve topuk dikeni gibi ayak tabanı rahatsızlıklarına zemin hazırlayabilir. Günümüzde her tür spor için farklı tabanlar mevcut. Satın alırken üreticinin yazmış olduğu uyarıları okumayı da ihmal etmeyin.

4. Ayakkabının malzemesi de önemli

Gün boyu ayakkabının içinde kalan ayaklarınızın nefes alması ve havalanması gerekir. Yeterli hava almayan ortamlarda bulunan ayaklarda ise terleme ve nem ile çok çabuk mantar enfeksiyonları görülür. Ayakkabıların doğal malzemeden üretilmiş olması gerekir.

Babetler neden sakıncalı?

Günümüzde sıkça tercih edilen babetler de ayak sağlığını sanıldığından daha fazla tehdit eder. Altları düz ve çok esnek olabilen bu tip ayakkabılar ayak tabanını desteklemedikleri için özellikle düztaban olan kadınlarda ayakta şiddetli ağrılara yol açar. Uzun yürüyüşlerden sonra bacak arkasındaki kaslarda aşırı gerginliğe bağlı ağrılar da ortaya çıkar. Topuk yükseltisi olmadığı için yürüme biyomekaniği bozulur, bunun sonucunda açıklanamayan bel ve diz önü ağrıları gelişebilir. Babet ayakkabıların en sık yol açtığı sorun ise ayakkabının vurması ve yaralara neden olması. Ayrıca tırnak batması, başparmağın yanındaki kemikte çıkıntı ağrıları ile aşil tendinitleri de gelişebilir.