Yazı İçeriği

Balığı fırında yapın!

Bağışıklık sistemini korur

Obeziteye karşı tüketin

Düzenli ama ne kadar?

Büyümek için protein sağlar

Zeka gelişimi için önemli

Çocuğunuza haftada 3 kere balık yedirin

Çocuklarınızın sebze-meyve tüketmesi vitamin açısından oldukça önemli. Et ve balıkta ise çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu protein ve Omega 3 yağ asitleri bulunur. Omega 3 yağ asitlerinin en kaliteli kaynağı olarak bildiğiniz balık aynı zamanda yüksek miktarda kaliteli protein ve iyot da içerir. Omega 3 yağ asitlerinden EPA ve DHA sadece anne sütünde bulunan bunun dışında vücudunuzda üretemediğiniz, mutlaka dışarıdan almamız gereken elzem yağ asitleridir. Bunun tek kaynağı ise balıktır. Çocuğunuzun anne karnından başlayarak bedensel ve zihinsel gelişimi için balık önemli rol oynar.


Balığı fırında yapın!

Balık, sağlığa olan faydalarının neredeyse hepsini EPA ve DHA yağ asitleriyle sağlar. LDL yani kötü kolesterolü azaltarak kalp-damar sağlığını koruyan, diyabetten depresyonu önlemeye dek pek çok faydası bulunan balığı haftada iki-üç gün mevsiminde tüketmeli; pişirme yöntemine de dikkat etmelisiniz. Kızartmadan kaçınmalı fırında, ızgara veya buğulama şeklinde hazırlamalıyız. İşte balığın çocuk sağlığı ve gelişimindeki katkıları… Balığın faydaları ve çocuk gelişimindeki önemini...

Bağışıklık sistemini korur

EPA ve DHA anti-inflamatuar etki gösteren yağ asitleridir. Bağışıklık sistemini destekleyen bu yağ asitleri enfeksiyonla ilişkili bütün hastalıklara karşı koruyucu etki gösterir. Özellikle kış aylarında kapıda olan gribe karşı mutlaka düzenli olarak balık tüketilip bağışıklık sistemi desteklenmelidir.

Obeziteye karşı tüketin

Çocukların fiziksel aktivitelerinin azalmasına dengesiz beslenmesine neden olan teknoloji çağı beraberinde insülin direnci ve obezitenin çocukluk çağına kadar düşmesine neden oldu. İnsülin direncinin kırılmasında yüksek rolü olan Omega 3 yağ asitlerini yüksek oranda içeren balık ise bu hastalık risklerinin azalmasına yardımcı olur. Etkisinden yararlanmak içinse mutlaka düzenli olarak tüketilmeli.

Düzenli ama ne kadar?

Balığın faydalarından yararlanmak için haftada en az 2 kez mümkünse 3 kez balık tüketilmeli. Pişirme yöntemlerinden kızartma tercih edilmemeli, sağlıklı pişirme yöntemlerinden fırında, buğulama ya da ızgara yapılmalıdır.

Büyümek için protein sağlar

Balığın proteini hayvansal kaynaklı bir protein olduğu için biyoyararlılığı yani vücut proteinine dönüşme oranı çok yüksektir. Bu yüzden balık, büyüme-gelişme ve yeni doku yapımı için gerekli proteinin karşılandığı en temel besinlerden biridir. Yeni doku üretimine en çok ihtiyacı olan grup ise büyüme çağındaki çocuklardır.

Zeka gelişimi için önemli

Balıktaki Omega 3 yağ asitlerinden olan DHA, bebeklerde sinir sisteminin gelişimi, çocuklarda zeka gelişiminin anahtarıdır. Yapılan çalışmalar düzenli balık tüketimiyle DHA alımı yeterli olan çocukların IQ puanlarının balık tüketmeyen çocuklara göre daha yüksek olduğunu gösteriyor. Yine araştırmalar iyot alımı yetersiz olan çocukların IQ puanlarının yeterli iyot tüketenlere göre 10-12 puan daha az olduğunu gösteriyor. Balık, iyot mineralinin de kaynağı olduğu için zeka gelişimini çift yönlü destekler.