Yazı İçeriği

Sakin ebeveyn, sakin bebek

Bebekler neden ağlar?

Bebek ağlamasına karşı öneriler

Bebeklerin ağlama nedenleri

Ağlamak, bebeğin ilk ve tek iletişim kurma yoludur. Bebekler çoğu zaman  ağlayarak sorununu çevresindekilere anlatmaya çalışır. Bebekler yaramaz ve disiplinsiz olduklarından değil, iletişim kurma çabası içinde olduklarından ağlarlar. Böyle bir durumda öncelikle bebeğin ağlamasına neden olan bir sağlık sorunu olup olmadığı belirlenmelidir. Bazen kolik ağrısı bazen de erken diş çıkarma bebeklerde inatçı ağlamaya neden olabilir.


Sakin ebeveyn, sakin bebek

Araştırmalar, bebeklerin çevrelerindeki strese ağlayarak tepki gösterdiklerini ortaya koyuyor. Durum ne kadar stres verici olursa, ağlama da o denli uzun ve yoğun oluyor. Dolayısıyla, bebeğin anne ve babası kötü bir gün geçirmiş ise bu durum bebeğe yansıyabilir. Evdeki ortam sakin olduğu zamanlar bebeğin huysuzluğu durumdan etkilenme oranına bağlı olarak azalır. Anne babalar ilk bebeklerinde daha tecrübesiz olduklarından ilk bebeklerin ağlama nöbetleri daha uzun süreli olabilir. Bazı günler bebeklerin ağlaması, bir iki ıkınma ya da birkaç dakika ağlama şeklinde olurken bazı günlerde durdurması pek mümkün olmayan, saatlerce süren ve kıpkırmızı oluncaya kadar devam eden nöbetler görülebilir.

Bebekler neden ağlar?

Bebeklerin başlıca ağlama nedenleri şöyle sıralanır: 

 • Ortamın çok sıcak-soğuk olması ya da bebeğin altının pis olması gibi nedenlerden kaynaklanan rahatsızlık hissi.
 • Çok fazla ve sık ziyaretçi gibi durumların neden olabileceği yorgunluk.
 • Hastalık ya da ağrı gibi durumlarda ağlaması değişkenlik gösterebilir.
 • Aç olması, annenin yediklerinin, aldığı ilaçların, kafein ya da sigara gibi maddelerin sütün kalitesini olumsuz etkilemesi.
 • Memede süt fazlalığı ve fazla ilgi gereksinimi olması.
 • Bebeklerin dişleri 5-11 ay arasında görünür olarak çıksa da, aslında gebeliğin 14’üncü haftasında dişler oluşmaya başlar. 2’nci aydan itibaren dişler kabarır ve yukarı doğru hareketlenir. Bu da ağlamalarına neden olabilir.

Bebek ağlamasına karşı öneriler

Bazı durumlarda bebek ortada bir neden yokken de ağlayabilir. Ağlayan bebeğin susması için yapılması gerekenleri şu şekilde özetlenebilir:

 • Bebeğinizin aç olduğunu düşünmüyorsanız bile onu emzirme pozisyonunda tutun. Bu duruş kendini daha rahat hissetmesini sağlar.
 • Bezini değiştirin ya da kucağınıza alarak gazını çıkarmaya çalışın.
 • Bebekler, anne babalarının kucağındayken onların kalp atışlarını duymaktan mutlu olabilir. Rahatlatmak için onu göğsünüze yakın yatırabilirsiniz.
 • Bazı bebekler sallanmaktan, şarkı ya da ninni söylenmesinden, saç kurutma makinesinin sesinden ya da arabada dolaşmaktan hoşlanır ve susabilir. Bu durumda bebeğinizin hangi seslerle sakinleştiğini tespit edin.
 • Karnı ağrıyan çoğu bebek, karınları üzerine yatırıldıklarında rahatlar.
  Kucağınızda karın üstü tutmanız önerilir. Bazı bebeklerde hafif ısıtılmış bir şişe suyu ya da bezi karnı üzerine yerleştirmek de karın ağrısını geçirmek için yardımcı olabilir. Yumuşak bir battaniyeyi de hafifçe sarmanız iyi gelebilir. Beşiğe ya da bebek arabasına yerleştirmek de sakinleşmesini sağlayabilir.
 • Bebeğinizi hafifçe dolaştırarak sallayın. Bebeğinizi uzun süre kucakta tutmaktan korkmayın. Tek zararı, bu durumu alışkanlık haline getirmesi ve kucağa alınmadan susmayı reddetmesi olabilir. Ancak kendini kötü hisseden bebeğin rahatlaması için anne baba kucağında bulunmak faydalı olabilir. Bu yüzden yararı olduğunu görüyorsanız, onu kucağınıza almaktan çekinmeyin.
 • Kronik ağlama gösteren bebeğiniz için doktor kontrolünde hafif yatıştırıcılar da verebilirsiniz ancak doktorunuz belirtmeden ilaca başvurmayın. Yine de geçmeyen ağlamalarda bir doktora başvurmak gerekir.