Yazı İçeriği

1. Beyin gelişimi için anne sütü

2. Hastalıklardan korur

3. Obeziteyi önlemenin ilk adımı

4. I.Q. yükselir

5. Anne sütü alerjiyi önler

6. Hazımsızlığı önler

7. Böbrekleri korur

8. Ağız hijyeni için anne sütü önemli

9. Anne-bebek bağını güçlendirir

10. Meme kanserine karşı emzirin

Anne sütünün faydaları

Bebeğinizin sağlıklı olması için elinizden geleni yaparsınız. Tüm endişeniz onun daha sağlıklı olması içindir. Peki ona koruyucu kalkan olacak besinin ne olduğunu biliyor musunuz? Tabii ki proteinler, karbonhidratlar, mineraller, vitaminler ve yağlardan oluşan anne sütü bebeğiniz için bir mucize besin. Bebeğiniz ihtiyacı olan tüm bu besin öğelerini alabildiği anne sütüyle ne kadar erken beslenmeye başlarsa, anne üstü o kadar hızlı gelir. Özelikle ilk 6 ayda yeterli kilo alan bebekte anne sütü dışında hiçbir ek gıdaya da gerek kalmaz. Anne sütünün en önemli etkilerinden biri de anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirmesidir.

Sütün kesileceğinden korkmayın

Doğumdan hemen sonraki dönemde anne sütü stresi, sütün gelmesini engelleyebilir. Özellikle prematüre doğan bebeklerde süt gecikebilir, bu beklenen bir durumdur. Bu, strese yol açmamalı. Bebek ne kadar küçük olursa olsun anne sütü geldiği zaman tolere eder. Çünkü prematüre bebeği olan annenin sütü, bebeğinin haftasına uygun olarak üretilir. İşte bu yaşamsal öneme sahip besinin 10 faydası…


1. Beyin gelişimi için anne sütü

Anne sütünün içeriğindeki çeşitli büyüme faktörleri bebeğin bağırsak ve beyin gibi birçok organ gelişiminin daha iyi olmasını sağlar. Bu, gelecekteki bebeğin hayatını etkileyen en önemli özelliklerinden birini oluşturur.

2. Hastalıklardan korur

Anne sütü birçok mikroorganizmaya karşı öldürücü etkiye sahip. İçerdiği özel enzimler sayesinde bebeklere doğal bağışıklık sağlar. Bu sayede annenin geçirdiği kızamık, kızıl ve suçiçeği gibi hastalıklara karşı ilk 9 ay bebeği korur.

3. Obeziteyi önlemenin ilk adımı

Emzirmenin başlangıcındaki sütün içeriği ile emzirmenin sonundaki sütün içeriği birbirinden farklıdır. Ön sütte protein, son sütte de yağ oranı yüksektir. Bu da bebekte doygunluk hissi sağlayarak obeziteyi önler. Anne sütü prematüre doğan bebek için en uygun komposizyonda olur. Bu sayede prematüre bebeğin yeterli kilo almasını sağlar.

4. I.Q. yükselir

Anne sütü alan bebeklerin ortalama I.Q. puanlarının almayanlara göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Özellikle prematüre bebeklerde bu durum daha belirgin görülür. Nedeni tam olarak saptanamamakla birlikte bunun, uzun zincirli yağ asitlerinin etkisi olduğu düşünülür. Bu konuda Yeni Zelanda’da 1000’inden fazla birey üzerinde yapılan ve bu bireylerin 18 yıllık incelenmesinden oluşan çalışmada, anne sütüyle beslenmiş olanların hem zeka seviyeleri hem de öğrenim hayatındaki başarılarının daha yüksek olduğu tespit edilmiş.

5. Anne sütü alerjiyi önler

İlk günlerde gelen anne sütüne kolostrum denir. Bu süt bebeğin birçok hastalıklara karşı korunmasını sağlar. Yararlı bakteriler bu sütte olgun süte göre çok daha fazla olur. Bebeğin yararlı bakterilerle bağırsağın kaplanmasını sağlar. Bu sayede alerji yapabilecek maddelerin emilimini engeller.

6. Hazımsızlığı önler

Bebeğin ihtiyacı olan protein, yağ, demir ve vitamin gibi her türlü besin öğelerinden zengin olan anne sütü vücutta daha kolay hazmedilir. Bu besin tamamına yakını sindirilir. Bu sayede bebeklerde kabızlık, ishal ile kolik tarzında hazımsızlık nedeniyle oluşan karın ağrıları az görülür. Ayrıca diş eti hastalıkları, diyabet demir eksikliği anemisi, pişikle ilgili cilt hastalıkları çok daha az görülür.

7. Böbrekleri korur

Kolostrum bağırsak hareketlerini de hızlandırarak ilk dışkı çıkışını kolaylaştırır. Mikroorganizmalara karşı daha yoğun koruma faktörü içeri. Ozmoloritesi (su tutma gücü) daha düşük olduğu için böbrekleri de korur.

8. Ağız hijyeni için anne sütü önemli

Bazı bebekler özel nedenlerle anne yanında olamayabilir. Bu durumlarda annenin sütü sağılarak bebeğe verilir. Özelikle yoğun bakım sürecinde olan prematüre bebek ağızdan beslenemese bile ağız temizliğinde anne sütünün kullanılmasının çok yararlı olduğu gözlemlenmiş.

9. Anne-bebek bağını güçlendirir

Anne sütü her an hazırdır ve zaman kaybetmeden bebeğin ihtiyacı olduğunda sunulabilir. Böylelikle bebeğin gereksinimi olduğu anda hazır olduğu için bebek daha az ağlar. Anne sütü ayrıca anneyi daha çok yanında bulan bebek için psikolojik destek ve bağlanmada da önemli role sahip. Ayrıca annenin hem kendisine hem de bebeğine daha fazla zaman ayırmasını sağlar.

10. Meme kanserine karşı emzirin

Bağışıklık sistemini güçlendiren, enfeksiyon hastalıklarından koruyan anne sütünün bir diğer mucizesi; anne sütüyle beslenen kız çocuklarının ileride meme kanserine yakalanma risklerinin nispeten daha düşük olması. Aynı zamanda emziren annelerde de meme kanserine yakalanma oranı daha düşük.