Yazı İçeriği

1. Bebeklere ne zaman kitap okumaya başlanmalı? Ne zaman anlamaya ya da tepki vermeye başlarlar?

2. Bebeklere ne tür kitaplar okunmalı?

3. Ne zaman ve ne kadar süre kitap okunmalı?

4. Bebekken kitap okumanızın çocuğunuzun gelişimine katkısı var mı?

5. Anne babalara neler önerilebilir?

Kitap okunan bebek daha çabuk konuşabilir

Yavrunuzu kucağınıza aldıktan sonra mutluluğunuz bir yana hissettiğiniz sorumluluk duygusu farklıdır. Ne yemeli, ne giymeli, ne kadar uyumalı, ne zaman oyun oynamalı gibi sayısız soru ve düşünceniz olabilir. Sağlığı ve buna bağlı olarak beslenmesi önceliğinizdir, ancak onun eğitimini de düşünebilirsiniz. Eğitim tabii ki evde başlar. Okula gitmeden gelişimi konusunda bebeğiniz için yapacaklarınızdan biri de kitap okumaktır. Bebeğiniz için kitap okuyacaksınız; ancak hangi kitabın uygun olduğunu bilmiyor musunuz? Bu son derece normal; çünkü bebekler ve kitaplar konusu ebeveynler için her zaman soru işaretleri içeren bir konudur. Bebekler ve kitaplar konusunda merak edilen sorular ve cevaplar...


1. Bebeklere ne zaman kitap okumaya başlanmalı? Ne zaman anlamaya ya da tepki vermeye başlarlar?

“Bebeklere kitap okumaya şu ayda başlanmalı” gibi net bir şey söylemek mümkün olmamakla beraber genel kanı 6’ncı aydan itibaren kitap okunmaya başlanabileceği yönünde. 6 aylık bir bebek okunulan kitabı tabii ki anlamaz; ancak sizi duyar. Bebek için sesinizi duyması da onunla ilgilendiğinizin önemli bir göstergesi. Bebeğinize kitap okuma etkinliği onunla özel bir şey paylaştığınız için aranızdaki iletişimi de artırır. Hatta bebeklere daha doğmadan anne karnındayken bile kitap okumaya başlanabilir. Bebeklerin anne karnındayken bile alıcıları açık olur ve onunla iletişime girdiğinizi anlayabilir.

2. Bebeklere ne tür kitaplar okunmalı?

Kitap seçerken bebeğinizin zihinsel gelişimini destekleyici görsel, işitsel ve dokunsal duyuları harekete geçirebilen kitapları tercih edin. Kitap okurken uygun mimik ve ses tonu değişiklikleri ile de bebeğin daha fazla ilgisini çekebilirsiniz. Tercih edebileceğiniz kitaplar;

  • Büyük resimlerin olduğu
  • Renkli
  • Kısa cümleli
  • Soyut değil, somut ifadeler içeren kitaplardır.

3. Ne zaman ve ne kadar süre kitap okunmalı?

Kitap okuma eylemi uygun bir zamanda yapılmalı. Bir bebek açken ya da sıkıntılıyken kitap okumak, iyi fikir değil. Uyku öncesi ya da bebeğin keyifli olduğu zamanlarda yapılması bu etkinliğin verimini de artırır. Küçük bir bebek için 4-5 sayfayı geçmeyecek bir şekilde bebeğin de kitaba bakmasını ve dokunmasını sağlayarak okuma işlemi gerçekleştirilmeli. Bebeklerin hayatında rutin ve tekrar önemli olduğu için aynı kitabı birçok defa okumanın bir sakıncası yok. Kitap okuma işleminin düzenli yapılması da önem taşır.

4. Bebekken kitap okumanızın çocuğunuzun gelişimine katkısı var mı?

Bebeklikten itibaren çocuklara kitap okunması gerçekten önemli bir konu. Çünkü kitap okuma etkinliği; çocukların duygusal ve kavramsal gelişimini hızlandırır. Dil becerilerinin artmasını ve dinleme yeteneğinin gelişmesini sağlar. Yapılan çalışmalar, bebeklikten itibaren kitap okunan çocukların daha erken konuştuklarını ve yaşıtlarına göre daha uzun cümleler kurabildiklerini gösterir. Ayrıca, bebeklikten itibaren kitap okumak çocukta okuma sevgisinin temellerini atar. Bu yüzden ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi. Çocuklar en çok model alarak öğrendikleri için ebeveynlerin de kitap okuyor olması, çocukta bu alışkanlığın daha kolay yerleşmesini sağlar.

5. Anne babalara neler önerilebilir?

Kitap okuma etkinliğini bir görev gibi görmeyip bebeğinizle paylaştığınız bu özel zamanın tadını çıkarın. Bebeğinize kitap okumak onunla olan etkileşiminizi ve iletişiminizi artırmak için önemli bir fırsat. Kitap okumanın ebeveynler arasında dönüşümlü olarak yapılması, her iki ebeveynin de bebekle paylaşımda bulunma şansını artırır.