Yazı İçeriği

Bebeğin zekası için hamilelik sırasında dengeli beslenmek önemli

Emzirmeyi sakın ihmal etmeyin

Zeka gelişimi için yeterli uyku almasını sağlayın

Televizyondan uzak tutmanız gereken yaşlar

Dokunmasına engel olmayın

Sevdiği aktiviteleri yaptırın

Çocuğunuzun zeka gelişimine katkıda bulunun

Anne ve babaların bu hayattaki en önemli amacı, çocuklarını sağlıklı bir şekilde, güzel bir geleceğe taşımaktır. Bu uğurda onların tüm ihtiyaçlarını karşılamaya çalışarak her yönden desteklemek için ellerinden geleni yaparlar. Ebeveynlerin çocuklarına yapabilecekleri en önemli katkılardan biri de onların zekalarını geliştirecek etkileşimlerde bulunmalarıdır.

Çocuklarımızın zekasını geliştirebilmek için kullanabileceğimiz en önemli araç sevgimiz ve vereceğimiz güven... Onlarla konuşmak, oyun oynamak, şarkı söylemek gibi karşılıklı etkileşim kurmak, çocuklarımızın zeka gelişimi için en önemli katkı oluyor. Bunun yanı sırası hamilelikten itibaren alacağımız önlemler ve doğru alışkanlıklar da önemli.


Bebeğin zekası için hamilelik sırasında dengeli beslenmek önemli

Beynimizde milyonlarca nöron bulunuyor ve zeka gelişimi bu nöronlar arasında yapılan bağlantıların yani sinapsların artması olarak tanımlanıyor. Bu gelişim hamilelik döneminden itibaren başlıyor. Dolayısıyla anne adayının sağlığı, bebeğin beyin gelişimini de direkt olarak etkiliyor. Bu nedenle öncelikle düzenli sağlık kontrollerini ihmal etmeyin ve sağlıklı beslenmeye önem verin. Folik asit ve omega eksikliği varsa bunlar takviye edin. Bebeğin beyin gelişimini negatif yönde etkilediği için hamilelik ve emzirme boyunca alkol ve sigaradan uzak durun. Sizin salgıladığınız mutluluk hormonunun bebeğinizi de etkileyeceğini unutmayın. Onunla sohbet edin, birlikte müzik dinleyin ve mümkün olduğunca stresten uzak durun.

Emzirmeyi sakın ihmal etmeyin

Zeka gelişiminde en önemli sermaye anne sütüdür. Bu nedenle emzirme döneminde fırsatı iyi değerlendirmek gerekiyor. Araştırmalar anne sütünün zeka gelişimi üzerindeki etkisini gösteriyor. Özellikle okul çağı çocuklarının performansında anne sütü almış olmak önemli bir fark yaratıyor. Bununla birlikte emzirme anında anneye dokunan ve göz teması kuran bebeğin beynindeki kan akımı ve sinaps denen nöronlar arası bağlantılar artıyor. Ayrıca emzirme sürecinde annenin bebeğiyle yumuşak bir ses tonuyla konuşması, gülmesi, ona dokunması da öğrenme ve hafızayı da barındıran, genel olarak limbik sistem olarak bilinen yapıyı etkilediği biliniyor.

Zeka gelişimi için yeterli uyku almasını sağlayın

Bebeklikten itibaren çocukluğun her döneminde yeterli ve kesintisiz uyku, bedensel gelişim kadar beyin gelişimi için de son derece değer taşıyor. Bu nedenle çocukların kaliteli uyku almalarını sağlamak için gerekli ortamı oluşturmaya özen gösterin. Ayrıca, tiroit bezinin iyi çalışmaması durumunda zeka geriliği riski doğduğu için doğumdan hemen sonra bebekten topuk kanı alınarak değerlendirme yapılmasını sağlayın.

Televizyondan uzak tutmanız gereken yaşlar

Beyin gelişiminin yüzde 70-80’ilk bölümü ilk iki yaş döneminde tamamlanıyor. Dolayısıyla özelikle bu dönem gelişimi olumsuz etkileyebilecek uyaranlardan uzak durmak önem taşıyor. Zekayı negatif yönde etkileyen unsurların başında da televizyon geliyor. Bu nedenle hayatın ilk yıllarında çocukları televizyondan mümkün olduğunca uzak tutun. İki yaşından sonra da günde en fazla bir saat televizyon izlettirin ve bunu birlikte yapın. Ve çocuğunuzla izlediği şey hakkında konuşarak, sorular sorun ve cevap vermesini sağlayarak etkileşiminizi sürdürün.

Dokunmasına engel olmayın

Çocukların öğrenme süreçlerinde özellikle bir yaşından sonra eller çok önemli bir araç oluyor. Bu dönemde çocuklar dünyayı dokunarak anlamaya çalışıyorlar. Çocuklar bu yüzden ellerine aldıkları her şeyi ağızlarına götürüyorlar ve tüm bu bilgiler beyne aktarılıyor. Bu nedenle çocuğun güvenliğini tehlikeye atmayacak şekilde, her şeye dokunmasına izin vermek gerekiyor. Aksi şekilde davranmak ise beyin gelişimini ters yönde etkileyebiliyor. Ayrıca bu dönemde çocukları mümkün olduğunca anlamaya çalışmak ve her şeye “hayır” dememeye de özen göstermek önem taşıyor.

Sevdiği aktiviteleri yaptırın

Çocuktan gelen uyarılara her zaman kulak vermek gerekiyor. Onun da birey olduğunu ve söz hakkının bulunduğunu unutmayın. Yedi aylık bebeğinizin bile yemeğini kendi başına yeme çabasını desteklemek için eline kaşık vermeniz, hem özgüvenini, hem de zekasını geliştirmeye yardım edecektir. Okul çağındaki çocukları da sevdiği spor aktivitelerine yönlendirerek, arkadaşlarıyla ve evde oyun oynayacak zaman için izin vererek gelişimlerine önemli katkı sağlayabilirsiniz. Bu arada onunla göz teması kuracak ve karşılıklı etkileşim sağlayacak her türlü fırsatı değerlendirin.