Yazı İçeriği

Yünlü Giysileri Özel Deterjanla Yıkayın

Hafifçe Sıkarak Kurutun

Pamuklu Giysileri Yıkarken Bunlara Dikkat!

Kuru Temizleme Nedir?

Yüksek Miktarda PERC Yorgunluk Yapıar

Kuru Temizleme Neden Zararlı?

Bebeklik ve çocukluk çağında en çok tercih edilen sağlıklı giysiler yüzde 100 yün ya da yüzde 100 pamuk kumaştan yapılmış olanlardır. Bebek ve çocuklarınızın bu giysilerinin uzun süre formunu kaybetmemeleri ve sağlıklı giysiler olmaları için özellikle temizleme yöntemlerine çok dikkat etmelisiniz.

Yün liflerinin en önemli özelliği mekanik olarak zorlandığında keçeleşmesi ve özellikle sıcak ortamlarda bazik işlemlere karşı çok hassas olmalarıdır. Kumaşların özelliklerini kaybetmesini sağlayan birçok etken vardır ancak en çok etkileyen yanlış yıkamadır. Bu nedenle kumaşın nasıl ve neyle yıkanması gerektiği bilinmelidir.


Yünlü Giysileri Özel Deterjanla Yıkayın

Yıkama esnasında bazik çözeltiler kullanılmamalı ve fazla zorlamadan kaçınılmalıdır. Normal çamaşırlarınız için kullandığınız enzim içeren deterjanı yünlüler için kullanmamalı, özel olarak üretilmiş sıvı deterjanları tercih etmelisiniz. Yünlü giysiler çamaşır makinesinde yıkanacak ise 40 derecenin altında ve hassas yıkama programında yıkanmalıdır. Yünlü kumaşları yıkarken elektriklenmesini önlemek ve toz toplanmasını engellemek için yumuşatıcı kullanılır. Ancak bebek-çocuk giysilerinde yumuşatıcı kullanılmamalıdır.

Hafifçe Sıkarak Kurutun

Yün giysiler sünmeyi engellemek için çamaşır filesinin içine düğmeleri ve fermuarları kapatarak konmalıdır. Sıkma programı kullanılmamalı ve makineden çıkan giysiler hafifçe sıkarak kurutulmalıdır. Elde yıkanacak ise düşük ısıda, uygun deterjan kullanarak ve çitileme yapılmadan nazikçe yıkanmalıdır. Ayrıca yünlü giysileri yıkarken sabun tozu da kullanılmamalıdır. Güneşten uzak, hava akımının iyi olduğu bir yerde hafifçe sıkılıp düz bir zemine serilerek kurutulmalıdır.

Pamuklu Giysileri Yıkarken Bunlara Dikkat!

Pamuk da bebek-çocuk giysilerinde çok kullanılan doğal liflerden biridir. Pamuklu kumaşlar dayanıklılığı yüksek, elastikiyeti olmayan, çabuk kırışan, iyi boya tutan ancak kolay ağartılabilen bir yapıya sahiptir. Yıkarken bu özellikler göz önünde bulundurulmalıdır. Tek seferde hepsini yıkamak yerine beyaz ve renkli diye ayırıp yıkanması daha uygun olur. Beyazlar 95 derecede yıkanabilir ancak solma tehlikesi yüzünden 60 derece aşılmamalıdır. Renkliler daha düşük ısıda ve daha az deterjanla yıkanabilir. Pamuktan imal edilmiş giysiler kurutma makinesinde kurutulabilir ve buharlı ütü ile de ütülenebilir.

Kuru Temizleme Nedir?

Giysilerdeki kirleri temizlemek için su ve kuru temizleme olmak üzere iki ayrı yöntem kullanılır. Kuru temizlemede giysiler su yerine petrol ürünü çözücüler ile yıkanır. Su ile yapılan temizleme işlemlerinden ayırmak için bu tekniğe kuru temizleme denmiştir. Aslında kuru bir temizleme değildir. İlk olarak Fransa’da 1840 yıllarında kuru temizleme uygulamaları başlanmış ve giderek artmıştır.

Kuru temizlemecilikte solvent olarak ilk zamanlarda karbon tetra klorür, trikloretilen kullanılırken zamanımızda perkloretilen (PERC) kullanılmaktadır. Giysilerin  ömrünü uzatması, çok iyi leke çıkarıcı özelliklerinin olması, çamaşır makinesinin verdiği zararların görülmemesi, çok iyi ütü tutması ve vakit kaybı yaşatmaması gibi özelikleri nedeniyle tercih edilmektedir. Kuru temizleme sistemlerinde tüm dünyada en çok kullanılan PERC insan sağlığı ve çevre için toksik bir maddedir. Temizleme esnasında giysinin üzerinden PERC`i tamamen almak mümkün değildir Bu konuda 13.12.2014 tarihinde yayınlanmış olan yönetmelikte "kansere yol açma şüphesi vardır"  tanımı yapılmaktadır. Aynı zamanda beyin ve sinir sistemine karşı da olumsuz etkileri çok fazladır.

Yüksek Miktarda PERC Yorgunluk Yapıar

Yüksek miktarda PERC'e maruz kalan insanlarda baş dönmesi, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, yorgunluk, gözlerde kızarıklık ve yaşarma görülebilmektedir. Uzun süreli maruziyet karaciğer, sinir ve solunum sistemlerine hasar verebilmektedir. İnsan sağlığına ve çevreye zararlı etkileri nedeniyle PERC ile kuru temizleme çocuk giysi temizliğinde tercih edilmemelidir.