Yazı İçeriği

Bebeklerde Karın Ağrısı Belirtileri

Bebeklerde Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Karın Ağrısında Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Bebeklerde Karın Ağrısı: Ne İyi Gelir?

Bebeğinizin sebepsiz yere ağladığını ya da huysuzlandığını mı düşünüyorsunuz? Bu durum karın ağrısından kaynaklanabilir. Özellikle yenidoğan döneminde 1 yaşına kadar çocuklarda en sık karşılaşılan ağrı karın ağrısıdır. Peki bebeklerde karın ağrısı nasıl geçer ve ne zaman doktora gitmek gerekir? Bebeklerde karın ağrısıyla ilgili merak edilenleri bu yazımızda okuyabilirsiniz…


Bebeklerde Karın Ağrısı Belirtileri

Karın ağrısı çeken bebek ağlar, ayaklarını karnına doğru çeker, uykuya dalamaz, karnında şişlik olur ve ara sıra kusabilir. Karın ağrısı nedenleri ise yaşa göre değişebilir. İlk aylarda infantil kolik en sık rastlanan neden iken 4 aydan sonra karın ağrısı daha çok gastroenterit veya üriner enfeksiyon gibi nedenlere bağlı olabilir.

Peki karnı ağrıyan bebeğe ne yapılır?

Bebeklerde Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

İnfantil kolik

İnfantil kolik, 20 gün ila 3-3buçuk ay arası dönemde günün belli saatlerinde (akşamüzeri ve sabaha karşı daha sıklıkla) yaklaşık 2-3 saat süren ıkınma, ağlama, ayakları karna çekme, emmede isteksiz vb. huzursuzlukla seyreder. Bu kolik türünde bebekler ataklar arasında huzurludur, atak geçince ise uyur ve sakinleşir.

Neler yapılabilir?

Genelde atak aralarında bebek sakinleştirilebilir, huzurlu ortam sağlanabilir, emzirme ve sonrasında gazı çıkarılabilir. Karna masaj yapıp, sarılabilir, kucaklayıp sıcak tutabilir, atak sırasında sakinleştirici müzik veya elektrik süpürgesi, fön makinesini belli salınımda sallama gibi yöntemler deneyebilirsiniz. Atakta bitkisel veya medikal gaz ilaçları, probiyotikler, rezene ve karışık bitki çayı (30ml geçmemek koşulu ile) verilebilir.

Gıda alerjisi

Yenidoğan döneminde başlayabildiği gibi uzamış gaz sancılarının veya şiddetli sancıların nedeni gıda alerjisi olabilir. Alerjide dışkıda mukus veya kan, yeşil dışkı, sık tekrarlayan pişik, artmış kusmalar, annenin yediği yiyeceklere karşı bebeğin alerjik reaksiyon vermesi ve kolik atakları görülür.

Neler yapılabilir?

Yapılan testlerde alerji yapabilecek gıdanın kesilmesi veya özel mamalarla bebeğin şikayetleri geriler.

Reflü

Reflü de huzursuzluk ve ağlamalara neden olur. Çok sık kusma, uyku veya yatar pozisyondan ağlayarak uyanma, günde 3-4’ten fazla hıçkırık, reflü şüphesine neden olur.

Neler yapılabilir?

Doğru pozisyon, yatak başını yükseltme, dik emzirmeyle birlikte sorun çözülmezse medikal reflü tedavisi hekim tarafından düzenlenir.

Akut gastroenterit

Akut gastroenterit; ateş, kusma veya normalden farklı sayı, kıvam ve renkte dışkılama, ishal belirtileriyle ortaya çıkar. Nedeni virüs, bakteri veya parazit olabilir.

Neler yapılabilir?

Aşırı ishal (günde 8-10 ve üzeri) ve kusmada sıvı takviyesi, probiyotik ve etkene yönelik medikal tedavi gerekir.

İdrar yolu enfeksiyonu

Ateş veya kusma, ağlama, ayakları karna çekme, kilo alımının azalması gibi belirtiler tek başına bile idrar yolu enfeksiyonu bulgusu olabilir. Tam idrar tahlili, idrar kültürü ve üriner ultrasonla tanı koyulur.

Neler yapılabilir?

Tanı ve etkene göre doktor tarafından gerekli antibiyotik tedavisi uygulanır.

Kabızlık

Sert, az miktarda, ağrılı dışkılama veya dışkılamada gecikme görülür. Bebeğin beslenme problemleri, yeterince sıvı alamaması veya tek taraflı beslenmesine neden olabilir.

Neler yapılabilir?

Beslenmenin düzenlenmesi, probiyotikler, gerekli görülürse hekim medikal tedavi ile çözer.

İnvajinasyon (bağırsak tıkanıklığı)

Bağırsağın eldiven parmağı gibi iç içe geçmesi bağırsak tıkanıklığıdır. Ani başlayan karın ağrısı, kusma, gaz çıkaramama ya da seyrek gaz çıkarma, karında şişlik, genel durumun bozulması, ağlama ve karın ağrısı ile karakterizedir. Ayakta karın filmi ve muayene ile tanı konur.

Neler yapılabilir?

İnvajinasyon, lavman veya düzelmezse ameliyat ile tedavi edilir.

Karın Ağrısında Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Ateş eşlik ediyor ve 4-5 saatten uzun sürüyorsa, bebek devamlı ağlıyorsa, kusma fışkırır tarzda olup 3-4 kez ve üzerinde ise, ağrı kesicilerle rahatlamıyorsa, dışkıda renk değişikliği, kanama, mukus varsa, karında şişlik ve gerginlik varsa mutlaka hekimin görmesi gerekir.