Yazı İçeriği

Hareket imkanı artar ama…

Yaralanmaların en büyük nedeni

Bebeklerin kas-iskelet gelişimi

Yürüteç neden zararlı?

Yürüteç sadece erkek bebek için mi zararlı?

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de bebeklikte yürüteç kullanımı yaygın. Pek çok anne ve baba yürütecin bebekleri için iyi olduğunu düşünür. Ancak yürüteç farklı sağlık sorunlarına neden olur. Özellikle bebeklerin gelişim dönemlerinde çeşitli sağlık sorunları yaratır.


Hareket imkanı artar ama…

Güvenli olduğu düşünülen yürütecin bebeğin hızlı yürümesini sağlayacağına inanılır. Ayrıca üzerindeki çeşitli oyuncaklar ile bebeklerin ilgisini çeker. Yürüteç, bebeklerin hareket imkanını artırarak ilgisini farklı alanlara çeker ve huzursuzlanmasını engeller. Anne babalar ise yürüteci çoğunlukla bebekleri kucaklarında taşımak yerine oyalandıkları gerekçesiyle tercih eder. Bu gibi nedenlerle yürüteç kullanımı eskisi kadar yaygındır. Peki yürüteç ne kadar sağlıklı?

Yaralanmaların en büyük nedeni

Yürütecin uzun zamandan beri kullanılması zararsız olduğu anlamına gelmez. Yürütece koyulan bebeğin/çocuğun tehlikeli nesnelere ulaşıp kendine zarar vermesi ve merdivenlerden düşmesi en büyük risklerdir. Yapılan bilimsel çalışmalar, yürüteci ilk iki yaşta görülen en sık yaralanma nedenleri arasında gösteriyor. Bu yaralanmalar nadir de olsa beyin kanaması ve ölümle sonuçlanabiliyor.

Bebeklerin kas-iskelet gelişimi

Bebeklerin kas iskelet sisteminin gelişimi belirli bir sıraya göre ilerler. Bu sıra şöyledir: Bebekler önce başlarını dik tutar, daha sonra destekli oturur, desteksiz oturur, emekler, tay tay durur ve yürür.

Yürüteç neden zararlı?

Desteksiz oturamayan bir bebekten yürümesi beklenemez. Gelişimin bir parçası olarak 4 ve 5’inci aylarda bebekler oturmak yerine ayakta durmak ister. Bu, ebeveynler tarafından yürümenin bir başlangıcı olarak kabul edilir ve yürüteç alınır. Ancak bu aylarda yürütecin kullanılmaya başlanması bebeğin omurga gelişimine zarar verebilir. Henüz bu aylarda bebeklerin sırt ve karın kasları gelişmemiş olduğu için omurga, yer çekimine karşı duramaz ve yanlara eğilir. Bu da zamanla bebeklerde omurga sorunları yaşanmasına neden olur. Bu nedenle bebeklerin sürünme, yuvarlanma, emekleme ve ayağa kalkma ile kaslarını geliştirip ondan sonra yürümesi beklenmelidir. Amerikan Pediatri Akademisi, yürüteçlerin daha çabuk yürümesini sağlamadığını, aksine bebeklerin motor ve mental gelişimini geciktirdiğini belirtmiştir. Bu nedenlerle yürüteç kullanılması eski inanışın tersine sağlık açısından uygun değildir.