Yazı İçeriği

Boyun düzleşmesi belirtileri

Boyun düzleşmesi nedir ve neden olur? Boyun çukuru; özellikle atlama -sıçrama sırasında başın ağırlığının yapacağı ivmelenme kuvvetini absorbe ederek yükün sırt omurgasına daha az yansımasını sağlar ve içinden geçen sinirlerin de korunmasına yardım eder. Boyun çukurundaki eğriliğin azalmasıyla oluşan boyun düzleşmesinde başın öne doğru gitmesi ve vücut denge merkezinin değişmesi birçok sorunu da beraberinde getirir. Boyun düzleşmesi belirtilerini 4 madde altında şöyle toparlayabiliriz...

  1. Kafa öne doğru yer değiştirdiğinde kafanın ağırlığını taşıyan kemiklere ve kaslara aşırı yük biner. Bunun sonucunda kaslarda yorgunluk ve spazma bağlı ağrılar ortaya çıkar.
  2. Kafa öne doğru yer değiştirdiğinde omurga uzar ve gerilir, bu durum da omurganın içinden geçen sinirlerde gerilime neden olur. Vücudumuza giden tüm sinirler boyundan geçer, bu nedenle tüm organlarımız ile ilgili problemlere neden olabilir. Yapılan bilimsel çalışmalarda boyun düzleşmesinin akciğer fonksiyonlarının azalmasına neden olabildiği bildiriliyor. Bu durum özellikle yaşlı hastalarda sayısız probleme yol açabilir.
  3. Boyun düzleşmesi sonucu yıllar içerisinde boyun omurlarında aşırı yüklenme meydana gelerek osteofit adını verdiğimiz kemik çıkıntılarının oluşmasına neden olur. Zaman içerisinde bu kemik çıkıntılar, sinirlere baskıya yol açabilir.
  4. Boynu düzleşen hastalarda omurga esnekliği kaybolur. Bu durum da onların travmalarda daha fazla zarar görmelerine neden olur. Boyun eğimi travma sırasında oluşan yükleri emdiği için travmanın etkilerini en aza indirir.